Racjonalista - Strona głównaDo treści
racjonalizm: localis versus globalis

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
01-09-2010 13:17kognitywista (3391 punktów)racjonalizm: localis versus globalis
Ocena 2 na 2
Chodzi o te idiotyczne blachy, przyklejane do kopert aby je obciążyć. Ten absurd nadal funkcjonuje. Podobno pozwala to nadawcy ominąć monopol Poczty Polskiej na zajmowanie się lekkimi przesyłkami. A więc w wąskim, subiektywnym ujęciu - jest to racjonalne. A co z bezsensowną produkcją tych blach (zamiast np. gwoździ), zwiększonym zużyciem paliwa przy transporcie (zanieczyszczenie środowiska itd.) ?
Ciekawe, jak długo to jeszcze potrwa ?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Mariusz Agnosiewicz (moderator)
Zgodnie z dyrektywą unijną uwolnienie rynku pocztowego powinno nastąpić do 31 grudnia 2010 roku. Polska skorzystała jednak z możliwości wydłużonej ochrony państwowego monopolisty, która będzie trwać do końca 2012 r.
Meretseger (61860 punktów)
Czasem wkładają do koperty notes, zamiast przyklejać blachę... Co na jedno wychodzi przy transporcie, a ponadto marnuje się mnóstwo papieru.

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
kognitywista (3391 punktów)
Mogliby raz w roku przysłać jakąś sztabę lub od razu skierować je na złom a zysk (niebagatelny w skali kraju) przetransferować na konto pożytecznej fundacji. Na kopertach zaś widniałaby blacha wirtualna, czyli pieczęć informująca o jej obecności. Byłby i wilk syty i owca cała ...
01-09-2010 13:42 
 Ocena 1 na 1
rysiek (4593 punktów)
Podobno ma zostać wprowadzony przepis zabraniający takich praktyk (oczywiście chodzi o ochronę monopolisty a nie likwidację kosztownego absurdu). Natomiast nie można zabronić tego klientom-nadawcom, zapewne przy nadawaniu trzeba będzie samemu włożyć taką blaszkę do koperty.
kognitywista (3391 punktów)
Jak to w socjalizmie ... jeden bzdurny przepis pociąga za sobą konieczność wprowadzania kolejnych ...
01-09-2010 20:00 
 Ocena 1 na 1
Tomasz@niewierny (568 punktów)
(zablokowany)
>[...]oczywiście chodzi o ochronę monopolisty a nie likwidację kosztownego absurdu[...]
Spróbuj nadać list z małej miejscowości do innej małej miejscowości za pośrednictwem tej "blaszkowej" firmy. O to właśnie PP chodzi - prywatna konkurencja przyjmuje tylko przesyłki pomiędzy dużymi miejscowościami - gdyby nie ten "bzdurny" przepis PP upadłaby i nie miałby kto dostarczać listów adresowanych do odbiorców mieszkających na wsi (albo i miałby, ale kosztowałoby to ca 20 zł za zwykły list). Że to sprzeczne z wolnym rynkiem? Ale sprawiedliwe - tyle samo za list płacą np. wysyłający z Warszawy do Rzeszowa, jak i ci z Pcimia (sorki) do jakiejś podustrzyckiej wsi.
Polecam wyjaśnienia Prezesa PP w ostatnim numerze "Polityki". Do mnie one przemówiły.
kognitywista (3391 punktów)
A więc bez blachy ani rusz ... Jak to, u diabła, możliwe, że w innych krajach poczta działa normalnie ? Zachodzę w głowę ...
Logik (812 punktów)
Euro-socyalizm bohatersko walczy z problemami nieznanymi w systemie wolnorynkowym ...

Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że wiele lat temu na studiach mieliśmy dokonać analizy sytuacji na Poczcie Polskiej i znaleźć rozwiązanie problemu kolejek. Wszyscy przedstawiali lepsze lub gorsze pomysły, aż wstałem JA ... Pierd....łem pięścią w stół, zrobiłem wykładowcy hiszpański kołnierzyk z jakiegoś krzesła, które znalazło MI się akurat pod ręką i wygłosiłem przemówienie, po którym dostałem OWACJE NA STOJĄCO (stehenden Beifall).
Stwierdziłem mianowicie, że nie ma sensu "rozwiązywanie problemu poczty", bo poczta po prostu PRZESTANIE ISTNIEĆ ...

Wolny Rynek ma to do siebie, że rozwiązuje problemy w najprostszy możliwy sposób.


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...
01-09-2010 19:12 
 Ocena 2 na 2
salek (4701 punktów)
>aż wstałem JA ... Pierd....łem pięścią w stół, zrobiłem wykładowcy hiszpański kołnierzyk z jakiegoś krzesła, które znalazło MI się akurat pod ręką i wygłosiłem przemówienie, po którym dostałem OWACJE NA STOJĄCO (stehenden Beifall).
>Stwierdziłem mianowicie, że nie ma sensu "rozwiązywanie problemu poczty", bo poczta po prostu PRZESTANIE ISTNIEĆ ...

Aż z tych emocji się obudziłeś?
01-09-2010 23:00 
 Ocena 1 na 1
Logik (812 punktów)
i to jest odpowiedź na forum "racjonalistów" ?


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...
telpeloth (54 punktów)
>A co z bezsensowną produkcją tych blach
>(zamiast np. gwoździ), zwiększonym zużyciem paliwa przy transporcie (zanieczyszczenie środowiska
>itd.) ?
Najprostsze porównanie 'racjonalności', to porównanie po cenie. Jeśli Inpost potrafi kupić blaszki, przytwierdzić je do listów, przewieźć odpowiednio dociążone zużywając więcej paliwa i zebrać blaszki pozostawione przez klientów za cenę mniejszą niż PP, to znaczy, że rozporządza zasobami efektywniej niż PP. Można się spodziewać, że po uchyleniu ochrony PP ceny spadną, skoro nie trzeba będzie się bawić w całą blaszaną szopkę.

>(albo i miałby, ale kosztowałoby to ca 20 zł za zwykły list)
Tyle to zapłacisz za paczkę z dowolnego miejsca w kraju do dowolnego miejsca w kraju z gwarancją, że pojawi się tam następnego dnia roboczego

A mówić, że po upadku PP nie będzie miał kto dostarczać poczty na tereny wiejskie może sobie powiedzieć każdy, rzecz w tym, że nie słyszałem jeszcze o takiej sytuacji, żeby w skutek likwidacji państwowego monopolu na coś poziom usług spadł, a ceny wzrosły. Zwykle jest dokładnie odwrotnie
Logik (812 punktów)
>A mówić, że po upadku PP nie będzie miał kto dostarczać poczty na tereny wiejskie może sobie powiedzieć każdy, rzecz w tym, że nie słyszałem jeszcze o takiej sytuacji, żeby w skutek likwidacji państwowego monopolu na coś poziom usług spadł, a ceny wzrosły. Zwykle jest dokładnie odwrotnie

Masz rację. Teraz tylko udowodnij "racjonaistom-socyalistom", że po likwidacji państwowej edukacji i służby zdrowia ich poziom wzrośnie ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...
02-09-2010 20:18 
 Ocena 1 na 1
kognitywista (3391 punktów)
>Masz rację. Teraz tylko udowodnij "racjonaistom-socyalistom", że po likwidacji państwowej edukacji i służby zdrowia ich poziom wzrośnie ...
Nie trzeba niczego udowadniać. Jeśli tylko ich stać, korzystają na pewno głównie z prywatnej służby zdrowia i posyłają dzieci do prywatnych szkół. Może jeszcze nie w Polsce, gdzie mamy do czynienia z kulawą hybrydą prywatno-państwową z wykorzystaniem tego samego "materiału ludzkiego" co niekorzystnie odbija się na poziomie usług zarówno sektora państwowego jak i prywatnego.
02-09-2010 20:24 
 Ocena 1 na 1
kognitywista (3391 punktów)
>Najprostsze porównanie 'racjonalności', to porównanie po cenie. Jeśli Inpost potrafi kupić blaszki, przytwierdzić je do listów, przewieźć odpowiednio dociążone zużywając więcej paliwa i zebrać blaszki pozostawione przez klientów za cenę mniejszą niż PP, to znaczy, że rozporządza zasobami efektywniej niż PP.
Niby tak. A jak PP będzie jeszcze bardziej rozrzutna i te koszty wliczy w cenę usług, to konkurencji opłaci się nawet przyklejać blachy ze srebra ... To jest właśnie ta lokalna pararacjonalność, która z prawdziwą racjonalnością (tutaj rozumianą jako korzyść ogółu społeczeństwa) niewiele ma wspólnego.
Appenzeller (3118 punktów)
>A mówić, że po upadku PP nie będzie miał kto dostarczać poczty na tereny wiejskie może sobie powiedzieć każdy, rzecz w tym, że nie słyszałem jeszcze o takiej sytuacji, żeby w skutek likwidacji państwowego monopolu na coś poziom usług spadł, a ceny wzrosły. Zwykle jest dokładnie odwrotnie
A ja słyszałem: edukacja wyższa. Po likwidacji państwowego monopolu poziom usług (studiów) spadł, a ceny wzrosły.
Poza tym: mieszkam blisko dużego miasta, ale na wsi. Nikt nie chce doprowadzić tutaj kabli internetowo-telefonicznych. Czy coś się zmieni, jeśli monopol TPSA zniknie? Przecież (to prawda) zysk z takiej linii będzie mały. Widzi to nawet monopolistyczna TPSA.
W sprawie PP po prostu zobaczymy. Ja tam i tak nie lubię pisać listów.

Są bakterie, które zabija się światłem (Boy)
kognitywista (3391 punktów)
Wprowadźmy bon oświatowy i wtedy zobaczymy jak będzie się kształtował poziom na uczelniach państwowych i prywatnych. W tej chwili mamy nieuczciwą konkurencję ze strony sektora państwowego, który nie musi zabiegać o pozyskanie środków.
W USA nikt nie zarzeka na poziom uczelni prywatnych, więc problem nie leży jedynie w kwestiach własnościowych.
Appenzeller (3118 punktów)
>Wprowadźmy bon oświatowy i wtedy zobaczymy jak będzie się kształtował poziom na uczelniach państwowych i prywatnych. W tej chwili mamy nieuczciwą konkurencję ze strony sektora państwowego, który nie musi zabiegać o pozyskanie środków.
Z drugiej strony, prowadzi kierunki wymagające kosztownego niekiedy sprzętu, a nie tylko turystykę i marketing. Pewnie proponowany eksperyment by pokazał, że mogą istnieć u nas prywatne, tanie uczelnie techniczne. Ciekawe, jak by to wyglądało w naszym miłym kraju, który lubi mieć różne rzeczy na opak.
>W USA nikt nie zarzeka na poziom uczelni prywatnych, więc problem nie leży jedynie w kwestiach własnościowych.
Masz garść racji, choć i tak jeśli celem jest zysk, to celem jest zysk, a nie wykształcenie studenta, chyba że przypadkiem będzie to zbieżne. Rozumiem, że mówiąc o poziomie uczelni prywatnych w USA, masz na myśli te dość drogie, czy nie dostępne powszechnie z przyczyn wysokości czesnego.


Są bakterie, które zabija się światłem (Boy)
04-09-2010 22:19 
 Ocena 1 na 1
kognitywista (3391 punktów)
>Z drugiej strony, prowadzi kierunki wymagające kosztownego niekiedy sprzętu, a nie tylko turystykę i marketing.
Gdybym cudem się dorwał po latach do tych paru procent krajowych nakładów na edukację, to raczej bałbym się inwestować w kierunki wymagające drogiego sprzętu. Zwłaszcza w państwie o tak labilnym prawodawstwie.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365