 |
PO+PSL i PiS -> SLD + Nowoczesna Polska w 2011 ? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 11-09-2010 00:20 | Krzysztof Jóźwiak (20202 punktów) (zablokowany) | PO+PSL i PiS -> SLD + Nowoczesna Polska w 2011 ?
5 na 5 | Kto będzie nadawał ton polskiej polityce za ok. 12 miesięcy ? "Przewidywanie jest bardzo trudne, zwłaszcza jeśli dotyczy przyszłości" Zaskoczył Was najnowszy sondaż OBOPu, najlepszej sondażowni w ostatnich wyborach prezydenckich ? link: wiadomosci(*)_PO___52_proc___SLD_mocno.htmlPO - 52% ; SLD - 20% -> największy skok poparcia zanotowała lewica - wydarzenia pod krzyżem na pewno temu nie zaszkodziły... A gdyby tak Janusz Palikot nie mogąc przekształcić Platformy (Gowin, Halicki, Schetyna) założył własną partię i podzielił elektorat PO na pół, lewica - w obliczu obecnej groteski środowisk katolickich - z dwójki przeszła do trójki z przodu i wygrała kolejne wybory parlamentarne ? SLD 30% w koalicji z Nowoczesną Polską 25% są w stanie w przeliczeniu na mandaty poselskie zmienić nawet konstytucję - wypowiedzieć konkordat, itd. - czy to nie brzmi pięknie  Żyjemy w ciekawych czasach - nikt nie wie co będzie jutro - światopogląd laicki, sceptyczny, wolnomyślicielski może dotrzeć do mas. Co z tego wyniknie dla przeciętnego obywatela, gospodarki ? Bądźmy dobrej myśli - są przykłady bogatej Skandynawii, gdzie dobrobyt jest wręcz najwyższy na świecie. Ja wiem, że to inne czynniki decydują ale poza Wietnamem (inne względy) nie znam kraju który będąc, w jakimś sensie, a-religijny "klepie biedę". Taka, ciekawa analogia mi się nasuwa: Woda zagotowana zamarza w lodówce szybciej niż normalna ok. 20 stopniowa (fizycy wiedzą ocb). Może Polska, jako najbardziej katolicki kraj w Europie, przechodzi właśnie taką przyspieszoną zmianę 'stanu skupienia' ?  Pozdrawiam | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | Alicja Duda (25557 punktów) | Palikot w najbliższych wyborach może uzyskać nie więcej niż 6 %. Musiałby przekupić media, które bardziej traktują go jak skandalistę niż polityka. Należy pamiętać, że partie, które znajdują się w sejmie dysponują milionami złotych na kampanię a nowo powstała partia ma ograniczone przez prawo możliwości finansowe. PSL dalej może liczyć na swój stały elektorat wiejski. Sondaż był telefoniczny a już to jest przyczyną, że PSL uzyskał tak słaby wynik. PiS odebrał PSL-owi trochę wiejskiego elektoratu ale to może być chwilowe. Zastanawiam się kto jest elektoratem PiS. Wydaje mi się, że są to osoby, którym jest źle i w myśl zasady, że skoro mnie jest tak źle, to niech innym też tak będzie i dlatego głosują na PiS. To jest te 15-20% marzących o silnej ręce władzy, która zabierze bogatym i rozda biednym. Pozostałe max 10% zagłosuje tak jak proboszcz każe. Jeżeli oczywiście kościół dalej będzie popierał PiS a chyba będzie, bo zbyt już mocno zaangażował się politycznie. Na SLD będą głosować ci którzy mają dość kościoła jak również stały elektorat lewicy. Uważam więc, że PO uzyska 35-38% i pozostanie największą partią w sejmie i to niezależnie od tego czy Palikot utworzy partię czy zostanie w PO. PSL uzyska 7-9% a pozostałym elektoratem podzieli się PiS z SLD po równo. Palikot może uzyskać 4-5% odbierając głosy SLD. Jest jeszcze jedna możliwość Jarek do reszty oszaleje i jego paranoidalne działania zniszczą tę partię. Na gruzach mogą powstać jakieś dwie partie ale mogą mieć kłopot z przekroczeniem progu wyborczego a wtedy SLD może stać się równorzędnym partnerem PO.
|
|
 | 1 na 1 Krzysztof Jóźwiak (20202 punktów) (zablokowany) | > Palikot w najbliższych wyborach może uzyskać nie więcej niż 6 %.Jeżeli sensownie przekształci swój ruch w partię obywatelską - może > 9% > Musiałby przekupić media, które bardziej traktują go jak skandalistę niż polityka.Wielu ludzi w mediach mu sprzyja, w poglądach lub ze zmęczenia zacementowaną PO-PiSowo-SLDPSLową sceną polityczną. > Należy pamiętać, że partie, które znajdują się w sejmie dysponują milionami złotych na kampanię a nowo powstała partia ma ograniczone przez prawo możliwości finansowe.Jako Ruch Obywatelski nie ma takich ograniczeń finansowych, a po przekształceniu w partię z finansami powinni sobie poradzić - sam Palikot ma ~ 100 mln zł, a wpływowi ludzie-filantropi też powinni się znaleźć aby wesprzeć ten ruch, no i składki od tysięcy sympatyków - ruchu poparcia -> potem partii. > PSL dalej może liczyć na swój stały elektorat wiejski. Sondaż był telefoniczny a już to jest przyczyną, że PSL uzyskał tak słaby wynik. PiS odebrał PSL-owi trochę wiejskiego elektoratu ale to może być chwilowe.PSL balansuje na krawędzi - za rok chyba jednak zniknie... > Zastanawiam się kto jest elektoratem PiS. Wydaje mi się, że są to osoby, którym jest źle i w myśl zasady, że skoro mnie jest tak źle, to niech innym też tak będzie i dlatego głosują na PiS. To jest te 15-20% marzących o silnej ręce władzy, która zabierze bogatym i rozda biednym. Pozostałe max 10% zagłosuje tak jak proboszcz każe.Mniej więcej tak jest ale należy też pamiętać, że znaczna część elektoratu PiSu, powoli acz systematycznie, wymiera... > Jeżeli oczywiście kościół dalej będzie popierał PiS a chyba będzie, bo zbyt już mocno zaangażował się politycznie.Są dwa kościoły w Polsce, o ile już nie trzy... > Na SLD będą głosować ci którzy mają dość kościoła jak również stały elektorat lewicy.Jak również Ci którzy mają dość PO-PiSowych wojen o krzesła... > Uważam więc, że PO uzyska 35-38% i pozostanie największą partią w sejmie i to niezależnie od tego czy Palikot utworzy partię czy zostanie w PO. PSL uzyska 7-9% a pozostałym elektoratem podzieli się PiS z SLD po równo.Stopniowa ewolucja rozkładu poparcia mogłaby na to wskazywać, ale możliwe są też nagłe kataklizmy - jak kiedyś zniknięcie partii rządzącej AWS czy zjazd SLD z 40 do 10 % - czas pokaże. > Palikot może uzyskać 4-5% odbierając głosy SLD.Uważam, że bardziej podzieli PO niż odbierze SLD, choć oczywiście to też. > Jest jeszcze jedna możliwość Jarek do reszty oszaleje i jego paranoidalne działania zniszczą tę partię. Na gruzach mogą powstać jakieś dwie partie ale mogą mieć kłopot z przekroczeniem progu wyborczego a wtedy SLD może stać się równorzędnym partnerem PO.I tego sobie i reszcie Polków życzę  Pod warunkiem, że nie będzie to PO klęczące jak w Małopolsce...
"Największy błąd popełnia ten, kto sądząc, że może zrobić niewiele, nie robi nic"
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|