Racjonalista - Strona głównaDo treści
PO+PSL i PiS -> SLD + Nowoczesna Polska w 2011 ?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
11-09-2010 00:20Krzysztof Jóźwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
PO+PSL i PiS -> SLD + Nowoczesna Polska w 2011 ?
Ocena 5 na 5
Kto będzie nadawał ton polskiej polityce za ok. 12 miesięcy ?

"Przewidywanie jest bardzo trudne, zwłaszcza jeśli dotyczy przyszłości"

Zaskoczył Was najnowszy sondaż OBOPu, najlepszej sondażowni w ostatnich wyborach prezydenckich ? link: wiadomosci(*)_PO___52_proc___SLD_mocno.html

PO - 52% ; SLD - 20% -> największy skok poparcia zanotowała lewica - wydarzenia pod krzyżem na pewno temu nie zaszkodziły...

A gdyby tak Janusz Palikot nie mogąc przekształcić Platformy (Gowin, Halicki, Schetyna) założył własną partię i podzielił elektorat PO na pół, lewica - w obliczu obecnej groteski środowisk katolickich - z dwójki przeszła do trójki z przodu i wygrała kolejne wybory parlamentarne ? SLD 30% w koalicji z Nowoczesną Polską 25% są w stanie w przeliczeniu na mandaty poselskie zmienić nawet konstytucję - wypowiedzieć konkordat, itd. - czy to nie brzmi pięknie

Żyjemy w ciekawych czasach - nikt nie wie co będzie jutro - światopogląd laicki, sceptyczny, wolnomyślicielski może dotrzeć do mas. Co z tego wyniknie dla przeciętnego obywatela, gospodarki ? Bądźmy dobrej myśli - są przykłady bogatej Skandynawii, gdzie dobrobyt jest wręcz najwyższy na świecie. Ja wiem, że to inne czynniki decydują ale poza Wietnamem (inne względy) nie znam kraju który będąc, w jakimś sensie, a-religijny "klepie biedę".

Taka, ciekawa analogia mi się nasuwa: Woda zagotowana zamarza w lodówce szybciej niż normalna ok. 20 stopniowa (fizycy wiedzą ocb). Może Polska, jako najbardziej katolicki kraj w Europie, przechodzi właśnie taką przyspieszoną zmianę 'stanu skupienia' ?

Pozdrawiam
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Alicja Duda (25557 punktów)
Palikot w najbliższych wyborach może uzyskać nie więcej niż 6 %.
Musiałby przekupić media, które bardziej traktują go jak skandalistę niż polityka.
Należy pamiętać, że partie, które znajdują się w sejmie dysponują milionami złotych na kampanię a nowo powstała partia ma ograniczone przez prawo możliwości finansowe.
PSL dalej może liczyć na swój stały elektorat wiejski. Sondaż był telefoniczny a już to jest przyczyną, że PSL uzyskał tak słaby wynik. PiS odebrał PSL-owi trochę wiejskiego elektoratu ale to może być chwilowe.
Zastanawiam się kto jest elektoratem PiS. Wydaje mi się, że są to osoby, którym jest źle i w myśl zasady, że skoro mnie jest tak źle, to niech innym też tak będzie i dlatego głosują na PiS. To jest te 15-20% marzących o silnej ręce władzy, która zabierze bogatym i rozda biednym. Pozostałe max 10% zagłosuje tak jak proboszcz każe.
Jeżeli oczywiście kościół dalej będzie popierał PiS a chyba będzie, bo zbyt już mocno zaangażował się politycznie.
Na SLD będą głosować ci którzy mają dość kościoła jak również stały elektorat lewicy.
Uważam więc, że PO uzyska 35-38% i pozostanie największą partią w sejmie i to niezależnie od tego czy Palikot utworzy partię czy zostanie w PO. PSL uzyska 7-9% a pozostałym elektoratem podzieli się PiS z SLD po równo.
Palikot może uzyskać 4-5% odbierając głosy SLD.
Jest jeszcze jedna możliwość Jarek do reszty oszaleje i jego paranoidalne działania zniszczą tę partię. Na gruzach mogą powstać jakieś dwie partie ale mogą mieć kłopot z przekroczeniem progu wyborczego a wtedy SLD może stać się równorzędnym partnerem PO.
11-09-2010 11:20 
 Ocena 1 na 1
Krzysztof Jóźwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
>Palikot w najbliższych wyborach może uzyskać nie więcej niż 6 %.
Jeżeli sensownie przekształci swój ruch w partię obywatelską - może > 9%
>Musiałby przekupić media, które bardziej traktują go jak skandalistę niż polityka.
Wielu ludzi w mediach mu sprzyja, w poglądach lub ze zmęczenia zacementowaną PO-PiSowo-SLDPSLową sceną polityczną.
>Należy pamiętać, że partie, które znajdują się w sejmie dysponują milionami złotych na kampanię a nowo powstała partia ma ograniczone przez prawo możliwości finansowe.
Jako Ruch Obywatelski nie ma takich ograniczeń finansowych, a po przekształceniu w partię z finansami powinni sobie poradzić - sam Palikot ma ~ 100 mln zł, a wpływowi ludzie-filantropi też powinni się znaleźć aby wesprzeć ten ruch, no i składki od tysięcy sympatyków - ruchu poparcia -> potem partii.
>PSL dalej może liczyć na swój stały elektorat wiejski. Sondaż był telefoniczny a już to jest przyczyną, że PSL uzyskał tak słaby wynik. PiS odebrał PSL-owi trochę wiejskiego elektoratu ale to może być chwilowe.
PSL balansuje na krawędzi - za rok chyba jednak zniknie...
>Zastanawiam się kto jest elektoratem PiS. Wydaje mi się, że są to osoby, którym jest źle i w myśl zasady, że skoro mnie jest tak źle, to niech innym też tak będzie i dlatego głosują na PiS. To jest te 15-20% marzących o silnej ręce władzy, która zabierze bogatym i rozda biednym. Pozostałe max 10% zagłosuje tak jak proboszcz każe.
Mniej więcej tak jest ale należy też pamiętać, że znaczna część elektoratu PiSu, powoli acz systematycznie, wymiera...
>Jeżeli oczywiście kościół dalej będzie popierał PiS a chyba będzie, bo zbyt już mocno zaangażował się politycznie.
Są dwa kościoły w Polsce, o ile już nie trzy...
>Na SLD będą głosować ci którzy mają dość kościoła jak również stały elektorat lewicy.
Jak również Ci którzy mają dość PO-PiSowych wojen o krzesła...
>Uważam więc, że PO uzyska 35-38% i pozostanie największą partią w sejmie i to niezależnie od tego czy Palikot utworzy partię czy zostanie w PO. PSL uzyska 7-9% a pozostałym elektoratem podzieli się PiS z SLD po równo.
Stopniowa ewolucja rozkładu poparcia mogłaby na to wskazywać, ale możliwe są też nagłe kataklizmy - jak kiedyś zniknięcie partii rządzącej AWS czy zjazd SLD z 40 do 10 % - czas pokaże.
>Palikot może uzyskać 4-5% odbierając głosy SLD.
Uważam, że bardziej podzieli PO niż odbierze SLD, choć oczywiście to też.
>Jest jeszcze jedna możliwość Jarek do reszty oszaleje i jego paranoidalne działania zniszczą tę partię. Na gruzach mogą powstać jakieś dwie partie ale mogą mieć kłopot z przekroczeniem progu wyborczego a wtedy SLD może stać się równorzędnym partnerem PO.
I tego sobie i reszcie Polków życzę Pod warunkiem, że nie będzie to PO klęczące jak w Małopolsce...

"Największy błąd popełnia ten, kto sądząc, że może zrobić niewiele, nie robi nic"

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365