 |
Zamiast likwidacji Funduszu Kościelnego, podwyżki dla księży Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 23-10-2014 01:11 | kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Zamiast likwidacji Funduszu Kościelnego, podwyżki dla księży
7 na 7 | Cytat:W tym roku Fundusz Kościelny pochłonie blisko 95 mln zł, ale w przyszłym roku, aż o ponad 23 mln złotych więcej. Jeszcze nie tak dawno, resort cyfryzacji zapowiadał, że od 2015 roku Fundusz będzie zastąpiony innym mechanizmem - możliwością dokonania odpisu podatkowego na wybrany kościół lub związek wyznaniowy. Wystarczyły jednak gniewne pomruki ze strony duchownych, by minister Andrzej Halicki sprawę odłożył na po wyborach i jednocześnie zaplanować wzrost wydatków z budżetu na księży. (źródło) Tak pod rozwagę tym, którzy rozpatrują możliwość głosowania na PO w wyborach do parlamentu. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
4 na 4 Iwan Denisowicz (16705 punktów) (zablokowany) | >Tak pod rozwagę tym, którzy rozpatrują możliwość głosowania na PO w wyborach do >parlamentu. Lemingi pod rozwagę niczego nie wezmą bo PO i tak jest dla nich lepsze od PiS. Tego, że obie partie to jedna swołocz leming już nie postrzega.
The only good is knowledge and the only evil is ignorance.
|
|
 | 1 na 1 | szarley (54911 punktów) | > >Tak pod rozwagę tym, którzy rozpatrują możliwość głosowania na PO w wyborach do >>parlamentu.> Lemingi pod rozwagę niczego nie wezmą bo PO i tak jest dla nich lepsze od PiS. Tego, że obie partie to jedna swołocz leming już nie postrzega.Dopóki nie weźmiesz się za korzystanie z Twoich praw wyborczych on: pl.wikipedia.org/wiki/Pablo_Iglesias_Turriónnie ma szans
|
|
|  | 1 na 1 Iwan Denisowicz (16705 punktów) (zablokowany) | > Dopóki nie weźmiesz się za korzystanie z Twoich praw wyborczych> on: pl.wikipedia.org/wiki/Pablo_Iglesias_Turrión> nie ma szansTa, tak wiem. Gdy tylko się wezmę pyk i nagle będzie szanse miał. Co tam betonowy elektorat czy nienajlepsza ordynacja, niech no tylko zagłosuje i szast-prast wszystko będzie wspaniałe.
The only good is knowledge and the only evil is ignorance.
|
|
3 na 3 | Rafał Poniecki (7132 punktów) | >>Tak pod rozwagę tym, którzy rozpatrują możliwość głosowania na PO w wyborach do parlamentu.[/color]<< Drugą opcją jest PiS. Ale to taki sam wybór jak wybór miedzy trzema wersjami "spiralki domacicznej" jako nowego godła Polski. Mój/Twój/Jego Ruch Palikota to nie liczące się ugrupowanie. Polska lewica też na lewo zrobi dobrze katabasom. Czyli: głosujesz, albo nie głosujesz, czarni swoje (tzn. nasze) wyszarpią. Czarno to widzę.
|
|
1 na 1 | i. o. (1269 punktów) | A na kogo można głosować? Po 89r cały majątek PRL przeszedł w ręce ludzi związanych z kościołem katolickim. Uczestnicy obrad okrągłego stołu podzielili się schedą po PRL. A to wszystko byli ludzie kościoła, nawet jak oficjalnie reprezentowali lewą stronę. To oni potem pomnażali ten majątek, albo go tracili, to oni decydowali kogo dopuścić do gry a kogo nie.
W związku z tym nikt inny nie dysponuje odpowiednim kapitałem, żeby w ogóle móc myśleć o stworzeniu jakiejkolwiek liczącej się siły politycznej, bo polityka to przede wszystkim pieniądze. Jak ktoś nie ma kasy, to nawet do mediów się nie dorwie. Wykupienie głupiego billboardu na miesiąc, to koszt minimum 10tys PLN a na całą Polskę potrzeba ich tysiące. Wykupienie 30sek pasma reklamowego w telewizji to 100tys PLN. A gdzie mniej oficjalne drogi dojścia do mediów, typu wywiady, informacje prasowe, pozytywne komentarze itp. Za wszystko trzeba płacić. Trzeba bywać gdzie się da i z kim się da. A marna kolacja we wpływowym towarzystwie to koszt kilku tysięcy złotych. Do tego cały sztab speców od wizerunku i marketingu politycznego. I cała masa mniej oficjalnych, ale za to jeszcze bardziej kosztownych przedsięwzięć. Kogo na to stać?
Nawet zagraniczni inwestorzy nie zasponsorują. Im jest wszystko jedno kto się do władzy dorwie, bo z każdym pójdą na współpracę jeśli chodzi o ustawy gwarantujące im bezproblemowe robienie interesów na terytorium polskim. A w interesie globalnych korporacji to już wszystkie partie działają. Nie tylko kościół ma ulgi podatkowe, dotacje i całą resztę. Giganty biznesowe też.
|
|
 | 1 na 1 | kogut59 (3090 punktów) | >A na kogo można głosować? Dlaczego 1980 w ciągu kilku miesięcy powstał społeczny ruch (10 mln członków) pod butem komunizmu ? Dlaczego w demokratycznym kraju nie można 3-4 mln obywateli poruszyć do zmian ?
|
|
|  | | i. o. (1269 punktów) | A kto niby ma to sfinansować i nagłośnić? Bank watykański raczej kasy na coś takiego nie da, nie udostępni też ambon kościelnych.
|
|
6 na 6 bass (4786 punktów) (zablokowany) | Od tego miauczenia, że nie można nic zrobić, bo nie ma na kogo głosować, klerowi na pewno nie ubędzie. Ale jak się zwróci uwagę, że "racjonaliści" posyłają dzieci na religię, chrzczą, komuniują i bierzmują, to zaraz tłumaczenia, że dzieciom byłoby przykro, bo sukienki, alby i prezenty, a już babcie i ciocie to będa miały spazmy i wapory. No i ksiundz pokropku może odmówić! No i przecież nowy Papa F. jest postępowy, ino patrzeć, jak nam zrobi dobrze i polski kler utemperuje! Więc może, zamiast głosować na Palikota, lepiej się pomodlić w intencji cudu antyklerykalnego? A może jakaś pielgrzymka, pod wezwaniem św.Judy, patrona spraw beznadziejnych?
|
|
 | | Marios8 (114 punktów) |
> Więc może, zamiast głosować na Palikota, lepiej się pomodlić w intencji cudu antyklerykalnego? A może jakaś pielgrzymka, pod wezwaniem św.Judy, patrona spraw beznadziejnych?Czytając odnoszę wrażenie, że najlepiej by było, jakby przyszło jakieś "Złe Bobo" i czarnych pozjadało... ...ale cała rzecz nie jest beznadziejna jak twierdzisz. Z roku na rok sytuacja się zmienia na lepsze, spada liczba powołań, spada liczba wiernych uczęszczających na msze itp. Jest to światowa, a nie tylko Polska tendencja. W USA odwrót od wiary(w USA sprzedawali kościoły), w Irlandii (w ciągu chyba 20 lat) chyba dwu albo trzykrotny spadek wiernych. Więc jeśli tendencja spadkowa się utrzyma, za jakieś 20 lat, w Polsce wiernych uczęszczających na msze może być jakieś 20%, a to już nie będzie wpływowa siła polityczna. Kler przestanie chrząkać na polityków przed wyborami, natomiast jak sądzę przybędzie polityków, którzy rozsądnie kler przytemperują. Byłbym optymistą ale trzeba czasu. pl.wikiped(*)lne_w_Kościele_katolickimKilka cytatów z wiki: "Do 2009 roku tylko ofiarom molestowania amerykańskich księży wypłacono 2,6 mld USD. Do 2011 roku siedem diecezji ogłosiło bankructwo (ale nie przestało działać):" "W roku 2010 liczba wystąpień z Kościoła katolickiego w Niemczech wyniosła ok. 180 000 (...) Wywołało to publiczną dyskusję na temat reform w Kościele, w tym nad wyświęcaniem na księży żonatych mężczyzn. " "W dziewięcioleciu, które było dla irlandzkiego kościoła naznaczone skandalami seksualnymi, zanotowano najbardziej gwałtowny spadek uczestnictwa wiernych we mszach z 90% w latach 70. i 81% (1990) do 44% (2005). Irlandczycy zaczęli na niespotykaną wcześniej skalę odwracać się od Kościoła i podnosić głosy sprzeciwu i ostrej krytyki na każdą próbę przypomnienia wiernym o katolickiej etyce seksualnej i moralności. Ponad 2/3 Irlandczyków jest zdania, że Kościół zawiódł i utracił autorytet moralny. Kryzys zaufania do Kościoła w irlandzkim społeczeństwie był na tyle duży, że wpłynął na spadek liczby powołań kapłańskich i rezygnację z posługi wielu duchownych. " Austria: "Na skutek ujawnienia przestępstw seksualnych duchownych z Kościoła wystąpiło w 2010 roku 100 tys. wiernych"
|
|
|  | bass (4786 punktów) (zablokowany) | Dzięki bardzo za przypomnienie optymistycznych faktów, ale mój wpis miał inny cel, a mianowicie wskazanie, że bezczynne narzekanie "nie ma na kogo głosować" nie jest metodą na jakiekolwiek zmiany.
Jest rzecza oczywistą, że choćby w najbliższych wyborach wszyscy racjonaliści zagłosowali na Palikota, a wszyscy "młodzi gniewni" na Korwina, to i tak żaden z tych polityków nie obejmie rządów. Ale byłby to czytelny sygnał dla POPiS-u, że determinacja obywateli jest tak silna, że wolą głosować na ekscentryka a nawet oszołoma, których programy przewidują znaczące zmiany, niż na zastrachany kropidłem beton, w którym zmiany polegaja wyłącznie na karuzeli stanowisk.
Następnie wskazuję, że walkę o laickość należy podjąć we własnym domu (otoczeniu), a nie czekać na "laickiego mesjasza", który uczyni cud, czy na wiatr historii, którego podmuchy są absolutnie nieprzewidywalne.
|
|
| Grzegorz (5685 punktów) | Skoro PO obniża podatki poprzez (podobno) przejściowe ich podwyższanie, to byłoby logiczne aby również obcinanie kasy dla KRK wiodło poprzez przejściowe podwyższanie wydatków na ten cel  Ciekawi mnie tylko jak bardzo "przejściowe" to wszystko będzie. Podejrzewam że PO przegra następne wybory, tyle że jeśli zostaną zastąpieni przez PiS to zmiana (w tym aspekcie) niewielka.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|