>Czy ktoś zauważył wpływ religii politeistycznych na religie monoteistyczne takie jak >Chrześcijaństwo czy Judaizm ? Przecież Judaizm przed reformą monoteistyczną Jozjasza to było najzwyklejsze wielobóstwo. Dzisiejszy Jahwe był wtedy lokalnym bożkiem zjawisk atmosferycznych. Miał nawet boginię-małżonkę, Aszerę. Chrześcijaństwo, jako judaistyczna sekta, wraca niejako do czasów sprzed reformy - Aszerę zastąpiła Maryja, a panteon bóstw zamieniono na "wszystkich świętych". Co pokazuje, że monoteizm nie jest szczytową formą ewolucji wierzeń religijnych, że bywa raczej narzucany na drodze ustawy (Echnaton, Jozjasz) i często porzucany.
|