Szanowni Państwo! Powracamy do cyklu spotkań Kino Racjonalistów projekcją jednego z najbardziej śmiałych filmów dokumentalnych dotyczących religii. Już w najbliższą niedzielę, 28 października, o godz. 14:00 spotykamy się w INS Ram Pam Pam Pam (Rynek 48, I piętro, nad Pizzą Hut, obok Empiku), aby obejrzeć Jesus Camp. Amerykański dokument z 2006 roku (reż. Heidi Ewing i Rachel Grady) pokazuje chrześcijańskie obozy wakacyjne dla dzieci z ewangelikańskich rodzin, prowadzone przez Becky Fischer w pobliżu Devils Lake. Kamera towarzyszy trójce dzieci, których rodzice wysłali je na obóz w 2005 roku i daje nam wgląd w proces indoktrynacji, jakiemu były one podczas tego wyjazdu poddawane. Reportaż wywołał takie poruszenie, że Fischer z końcem 2006 roku zawiesiła swoją "pedagogiczną" działalność. Po filmie, który trwa 85 min, odbędzie się jak zwykle debata. Tym razem proponuję temat: Indoktrynacja religijna w Polsce. Czy sytuacja w naszym kraju jest lepsza, czy też gorsza niż w Stanach Zjednoczonych? Co nie mogłoby u nas mieć miejsca, a co jest naszym własnym narodowym wynalazkiem w dziedzinie indoktrynacji? Jakie znacie przykłady krzywdzenia dzieci z powodu religii (lub poprzez religię) w naszym kraju? Które z obserwowanych zjawisk jest wg Was szczególnie niebezpieczne? Zapraszam serdecznie, Kaja Bryx Przewodnicząca dolnośląskiego oddziału PSR |