Witam, ja tez jestem tu nowa.
Moj dziadek, przedwojenny komunsita (KPP) mowil ze endecja to faszysci i antysemici, a Dmowski to przestępca. Nawet słowo to wymawiał tak, że brzmiało groznie. Mowil ze endecy nie lubili gdy nazywalo sie ich endekami, bo uwazali to za obrazliwe i dziwil sie ze termin ten jest uzywany w szkole
Burzylo to moj swiatopogląd, bo w latach 80 tych (bylam wtedy nastolatka) wydawalo mi sie, ze prawica jest ok i jest to jedyny wybór poza komunizmem. Dmowski w podrecznikach kreowany jest jako bohater narodowy, nie ma tam słowa o jego słynnych publikacjach w rodzaju "jak rozpoznać żyda".
|