 |
Religia czyli anty - etyka ! Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 09-03-2009 17:05 | wieczorek (5578 punktów) (zablokowany) | Religia czyli anty - etyka !
4 na 4 | hej, Nie wydaje się wam , że straszną – tragiczną aberracją , patologią i całkowitym brakiem etyki jest opowiadana od tysięcy lat opowieść o bogu ( bóstwie , demonie , bożku , istocie z innej planety , nadczłowieku ) która z miłości do siebie samej (!!!) jest w stanie „wybaczyć” ludziom każdą zbrodnie ; gwałcenie kobiet czy wypruwanie z brzuchów ciężarnych kobiet dzieci i rozbijanie ich główek o drzewa , wbijanie na pal , wyrywanie języków czy wywiercanie oczu – nie będę się znęcał nad czytelnikiem i na tym poprzestanę … - o tyle o ile człowiek złoży hołd , padnie na kolana , uzna się za niewolnika a boga za jedynego boga , uwielbi go i ubóstwi … pan mu wtedy wybaczy … pan jest na tyle próżny i zachłanny i pyszny a także pozbawiony jakiejkolwiek moralności , że wystarcza mu złożony przez niewolników hołd … rzetelne uznanie jego bezwarunkowej wszechwładzy …
Natomiast wiele gorzej przedstawia się sytuacja ludzi , którzy nie wierzą w boga , zaprzeczają jego istnieniu , nie wielbią i nie chwalą go i hołdów mu nie składają … oni zostaną potępieni i nie ma dla nich ani miłosierdzia ani nawet litości …
Potworny ten obraz przekazują między sobą wierni różnych wyznań od tysięcy lat … Kiedy ta potworna zbrodnia mentalna , psychiczna , etyczna na ludzkości wreszcie się skończy … ???
Wiara ( w jedynego , wszechmogącego i wszechwiedzącego boga ) jest totalitaryzmem , nie pyta o to jakie wartości i dlaczego wyznajemy ale pyta o to : kto jest twoim panem ? , w kogo wierzysz ? jakim imieniem go nazywasz ? Wartości nie odgrywają szczególnej roli , są trzeciorzędne . Poddaństwo i niewolnictwo natomiast są fundamentem tej jakże niebezpiecznej ideologii . A wszystko posiłkuje się dodatkowo ... karą za brak ... bezinteresowności !!! O jakiej bezinteresowności może mówić ta wiara ? - skoro za brak owej wiary przewidziane jest piekło , potępienie , cierpienie i to na wieki wieków amen !
Wiara uzurpuje dla siebie (a tym samym wywłaszcza każdą inną myśl , niewspółgrającą z jasno określonymi przez siebie celami) prawo do ustanawiania wartości absolutnych . Wiara zawłaszcza wszelką przestrzeń dostępną człowiekowi (fakt że w chwili obecnej odnosimy wrażenie że chrześcijaństwo nie egzekwuje swych „uzurpatorskich” praw do wszystkiego polega w głównej mierze na sekularyzacji i laicyzacji społeczeństw „zachodnich” ... ( to znaczy oddzielenia państwa od religii ! – wolności sumienia i wyznania !) a nie na tym że zrezygnowało ono ze swej potrzeby , pragnienia i przekonania o swej „wyłączności” . Wyłączność owa nie polega jednak na całkowicie odmiennych wartościach (decydujących o jakości współżycia , o jakości porozumienia i kompromisu zawieranego pomiędzy jednym a drugim członkiem danej społeczności ) ale tylko i wyłącznie na „wyznaniu wiary” !
Chodzi „tylko” o to aby wypowiedzieć magiczne zaklęcie : moim panem jest ... „bóg” ! i jeżeli pan mówi : zabij go ! to należy go zabić a nie ... mnożyć wątpliwości ... a jeżeli pan mówi : oszczędź go ! należy oszczędzić , nie ze względu na drugiego człowieka ale przez wzgląd na rozkaz pana i władcy należy zapomnieć o sprawiedliwości , równości , etyce , moralności należy zapomnieć o sobie , po to aby „pan” przypomniał sobie o nas w dniu sądu ostatecznego ! Czy nie jest to postawa i pogląd i przekonanie wyprane i wyzbyte z wszelkiej refleksji o własnej suwerenności i autonomii , empatii , współczuciu , życzliwości , co oznacza przecież postawę jednoznacznie amoralną ??
pozdrawiam makuś
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Skąd ta okropna maniera z tymi spacjami przed znakami przestankowymi?
|
|
2 na 2 | Alpha Phoenicis (4607 punktów) | Wiesz, bóg/owie swoją drogą, ale są gorsze rzeczy, np ten cały Kościół Katolicki. Nie dość, że pcha się tam gdzie nie trzeba, to jeszcze robi pranie mózgu "bezbronnym" ludziom już od urodzenia... Ale masz rację, przebłagiwanie bóstw czyimś ciałem złożonym w ofierze ku chwale "stwórcy wszystkiego" jest co najmniej dziwne, żeby nie powiedzieć zahacza o patologię. Gdyby każdy człowiek mógł myśleć samodzielnie to średnowiecze nie trwało by tak długo. Co prawda można powiedzieć, że "wiara" wniosła na nasze słowiańskie ziemie parę fajnych rzeczy w rodzaju pisma, no ale tępienie naszych przodków i wyzywanie ich od demonów i czarownic tylko przez ich wiedzę i obrzędy... Bóg i bogowie są bajką, ludzkim wymysłem, ciężko winić za coś zmyślonego przyjaciela, prawda? Za to ludzie działający w imię takiego stworka-muchomorka powinni być zamknięci w psychiatryku. Gdyby nie religie liczba wojen byłaby o wiele mniejsza, nie byłoby krucjat, podpalania kościołów/meczetów/synagog sobie nawzajem, terroryzmu... Kreacjonizmu też nie  Nie mówię, że każdy wierzący to debil. Ludzie dzielą się (w dużym uproszczeniu) jeśli chodzi o Polskę na: 1)Ateistów 2)Neutralnych 3)Teistów. Tych z brzegu chyba przedstawiać nie muszę, natomiast ciekawa jest grupa neutralna. Są to osoby, którym w większosci przypadków jest wszystko obojętnie, jednak siłą lub nieświadomie zostali wciągnięci do grupy numer 3 i tak im zostało. Nie są to ani fanatycy, ani Rydzykosłuchacze, tylko ludzie, którzy chodza do kościoła, no bo tak (albo co powie rodzina) i żyją swoim życiem. Mimo, że są zaliczani do katolików nie stanowią jakiegoś "zagrożenia", które zostało wymienione wyżej. Do czego zmierzam? Największym "zagrożeniem" są ci z 3 kategorii, fanatycy umiejący sterować tłumem. Oni zazwyczaj straszą pozostałych bogiem, piekłem, diabłem, oni wmawiają ludziom, że to a to jest złe, bo "bóg tak chciał". Gdyby nie oni zapewne o wiele lepiej by się działo na świecie, w końcu to nie "bóg" nas straszy i każe się przebłagiwać, tylko oni
|
|
 | 4 na 4 | metsys (1088 punktów) |
> Bóg i bogowie są bajką, ludzkim wymysłem, ciężko winić za coś zmyślonego przyjaciela, prawda? Za to ludzie działający w imię takiego stworka-muchomorka powinni być zamknięci w psychiatryku. Gdyby nie religie liczba wojen byłaby o wiele mniejsza, nie byłoby krucjat, podpalania kościołów/meczetów/synagog sobie nawzajem, terroryzmu... Kreacjonizmu też nie  Fundamenty największych religii powstawały w czasie, gdy ludzka wiedza oscylowała w granicach początku rozwoju jako takiej nauki. Nie ma się co dziwić, że bogowie z czasów starożytnych mają się nijak do współczesności. Wyobraźnia religiotwórców, aczkolwiek bogata, nie mogła przewidzieć przyszłości i poziomu rozwoju człowieka. Stąd właśnie konieczność wszelkich interpretacji, teologicznych nagięć, zafałszowań czy pominięć pewnych kwestii w kreowaniu wizerunku religii. Możemy się pobawić w wymyślenie podstaw jakiejś nowej religii i jest niemal pewne, że zdeklasowałaby ona całkowicie wszelkie wyznawane dzisiaj religie. > Nie mówię, że każdy wierzący to debil. Ludzie dzielą się (w dużym uproszczeniu) jeśli chodzi o Polskę na:> 1)Ateistów> 2)Neutralnych> 3)Teistów.> Tych z brzegu chyba przedstawiać nie muszę, natomiast ciekawa jest grupa neutralna.Ha. Właśnie ta neutralna grupa jest znakomitą większością katolików w Polsce. Głębokość wiary takiego katolika nie przekracza poziomu zupy wlanej na talerz, ale kościół ma radochę, gdyż co jakiś czas kasa jakaś wpadnie. Na wszelki wypadek zbyt głośno się nie namawia ludzi do samodzielnego studiowania pisma, bo owieczki mogą zgłupieć doszczętnie i zacząć się za bardzo zastanawiać nad całym religijnym folklorem. To już mogłoby być niezbyt fajne. No, ale nic to. Statystycznie rzecz ujmując mamy 95% katolików i to się liczy, a że nie bardzo wiedzą oni nawet jakim imieniem nazywać swojego boga, to drobny szczegół, nie warty kruszenia kopii. Pokruszyć za to trzeba sumienia i zagrzmieć o datki na następne ostoje wiary i utrzymanie ich głosicieli. Tak się ostatnio zastanawiałem jak wiele sprzętu można by zakupić do uczelni, ile opłacić badań, lub otworzyć nowoczesnych oddziałów szpitalnych za cenę budowy bazyliki w Licheniu? Jednak nie mamy się co czarować. Dopóki polityka będzie współpracowała z kościołem, dopóty będzie on nią sterował. Nie ważne są dogmaty, założenia, prawdy kościelne. Kościoły to instytucje zachowujące się jak żywe organizmy. Podlegają dokładnie tej samej prawdzie, jakiej się wystrzegały. Zmieniają się dokładnie tak, jak przewiduje to TEORIA EWOLUCJI. Przystosowują się. Idę o zakład, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to kościół katolicki uzna nawet Allacha byle tylko przetrwać.
jestem jednym z miliardów szczęściarzy pośród bilionów pechowców, któremu udało się zobaczyć świat...
|
|
|  | wieczorek (5578 punktów) (zablokowany) | . Idę o zakład, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to kościół katolicki uzna nawet Allacha byle tylko przetrwać.
hej, Chyba nie do końca . Raczej zmanipuluje miliony młodych kobiet i mężczyzn a nawet świętych dzieci i każe im zabijać w imię boga samego ! Tak było już wielokrotnie . To jest właśnie fanatyzm , popatrzcie na Ratzingera ... ! Co robi ? - Radykalizuje dialog ! Spory "teologiczne" się zaostrzają ... zaostrzają się poprzez działania religijnych fanatyków , którzy napuszczają na siebie swe owieczki ... dialog jest pojęciem wyklętym , kompromis - również . Walka jako "argument" liczy się coraz bardziej ! Pluralistyczne społeczeństwo , które ledwo co zaczęło się rozwijać po szaleństwie wojen światowych jest dzisiaj dramatycznie zagrożone ! - Nie tylko poprzez fanatyzm , bezalternatywność i bezkompromisowość religijną ale przecież także gospodarczą , finansową , polityczną . pozdrawiam makuś
|
|
1 na 1 | Liss (2003 punktów) | Jeżeli ktoś twierdzi że jego moralność jest oparta o Boga/religie - to znaczy że nie ma żadnej moralności , bo co to za moralność ? "Nie jem mięsa w Sobotę ( albo w piątek?) bo Pan mi zabronił,nie zabijam ponieważ Pan powiedział że to żle,nie robię tego i tamtego ze względu na religie w której sie (najczęściej) wychowałem/łam albo po prostu boje sie kary za "grzechy". To jest quasi-moralność , nawet gdyby istniał Bóg i tak dla żartu powiedział tzw. "Prorokom"co jest "miłe Bogu" a co nie jest ....... to nic nie zmienia.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|