Racjonalista - Strona głównaDo treści
Komentarz do 'Czy ewolucja człowieka była nieunikniona?'.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
25-07-2012 10:26Marecki_ (361 punktów)Komentarz do 'Czy ewolucja człowieka była nieunikniona?'.
Ocena 3 na 3
Jako że tekstów pani M. Koraszewskiej (i przy okazji tłumaczeń) nie można komentować to zrobię to tutaj.
"Miliony równoległych wszechświatów mogłyby wyjaśnić, jak Bóg mógł mieć jedno i drugie: a) mieć ewolucję człowieka zgodnie ze swoimi intencjami, niemniej b) nie nadzorować tej ewolucji bezpośrednio. Pamiętajmy jednak, że wśród tych wszechświatów będą takie, na których pojawią się ludzie splamieni grzechem pierworodnym, ale nie będą mieli żadnych szans na zbawienie i ucieczkę przed wiecznym potępieniem."

Właśnie w taki sam sposób jak te wynurzenia pseudo-ateisty, skryto-chrześcijańskie bazgroły, powstawały wszystkie chrześcijańskie systemy a raczej jeden system w wielu odmianach. Czołowy "myśliciel" chrześcijański, scholastyk św Tomasz zaprezentował światu swoją spekulatywną 'filozofię' zupełnie oderwaną od rzeczywistości właśnie na zasadzie wiary w wielkiego makaronowego potwora krążącego wokół Ziemi. Chrzęścijańscy myśliciele mienią się jako filozofowie podczas gdy są w rzeczywistości teologami i próbują zawłaszczyć sobie teren filozofii wcielając ją w swoją teologię. Szczególnie mam tu na myśli ETYKĘ!!! Etyka jak każdy rozsądny człowiek wie, jest działem filozofii a nie teologii. Myślę, że pseudo-filozofowie czyli bajkopisarze (piszący spiskowe teorie dziejów ludzkości i świata) powinni się trzymać swoich bajek a prawdziwe filozoficzne problemy związane z prawdziwym życiem zostawić uczonym.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

finerbijk (17282 punktów)
> na zasadzie wiary w wielkiego makaronowego potwora krążącego wokół Ziemi.
Może jest/był/będzie taki świat, gdzie ten potwór krąży wokół Ziemi - nie da się wykluczyć. Jak się chce komuś o tym myśleć...

>Szczególnie mam tu na myśli ETYKĘ!!! Etyka jak każdy rozsądny człowiek wie, jest działem filozofii a nie teologii.
Gdyby była jedna tylko etyka, to by było proste.
25-07-2012 11:16
 Ocena 10 na 10
Dariusz Jamrozowicz (2363 punktów)
Oprócz św. Tomasza jest jeszcze jeden gigant myśli teologicznej - św. Augustyn (oczywiście, jest ich bez liku, ale tych dwóch to ścisła czołówka, wysunęli się daleko przed peleton). Przypadkowo zetknąłem się z niektórymi tekstami, mogę je tylko skomentować starosłowiańskim: "Meine Mutter!". Gdy słyszę ludzi z tytułami naukowymi, którzy w poważnej dyskusji powołują się na te autorytety, to mam duże wątpliwości co do pochodzenia tych tytułów. Teologię najlepiej podsumował Sam Harris, mówiąc, że jest to ignorancja ze skrzydłami.
_
Malgorzata Koraszewska (2836 punktów)
Nie ma jedynie możliwości komentowania moich tłumaczeń bezpośrednio pod tekstem. Nic nie stoi na przeszkodzie komentowaniu ich na forum. Ponieważ często tłumaczę teksty tzw. kontrowersyjne, szczególnie te, które dotyczą konfliktu na Bliskim Wschodzie, kilka osób wykorzystywało możliwość komentowana do uprawiania kłamliwej propagandy (np. podawania sfałszowanych cytatów, przypisywania wypowiedzi ludziom, którzy nigdy takich słów nie wypowiedzieli itp.) Jeśli mam nadal tłumaczyć teksty dla Racjonalisty, to nie mogę poświęcać godzin na prostowanie tych wszystkich przekłamań. Ci ludzie jakoś mniej ochoczo produkują się na forum - może sądząc, że i publiczność jest mniejsza. Dlatego też nie mam ochoty, by moją pracę wykorzystywano do siania kłamstw. Niestety, automatycznie uniemożliwiam także prowadzenie rzeczowej dyskusji pod takimi artykułami, jak ten. Na szczęście jest forum.
Scarabaeus (2198 punktów)
>"Miliony równoległych wszechświatów mogłyby wyjaśnić, jak Bóg mógł mieć jedno i drugie:..."

mieć wszechświat zgodny ze swoimi intencjami równocześnie nie tworząc tych wszechświatów?
Co za różnica kiedy czarodziej interweniuje? Mógł sobie stworzyć wszechświaty równoległe a nie mógł pogrzebać przy DNA?

Próba racjonalizowania wierzeń doprowadza do jeszcze większych absurdów niż sama wiara. Już bardziej logiczne jest, że ktoś za pomocą kilku zaklęć stworzył to wszystko w sześć dni.

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365