>>Cynizm klasy wyższej stale osiąga nowe wyżyny. Trzeba przyznać, że skrzydlate słowa Marii Antoniny "dlaczego ludzie nie jedzą ciasteczek, kiedy są głodni" powinny być żartem. Ale tutaj opowieść o Marii Antoninie przewyższa o długość konia. >Historia kołem sie toczy >Stwierdzenie "Laissez-les manger du gâteau" - co w dosłownym tłumaczenie znaczy "pozwól im jeść ciasto" - najczęściej przypisywane Marii Antoninie być może dlatego, że idealnie pasuje do postrzegania zepsutej kobiety, która była przedstawicielem niesprawiedliwego systemu klasowego, w rzeczywistości nigdy tego nie wypowiedziała, a było wręcz odwrotnie. Od plotek o zdradzie do rozwiązłości - Maria Antonina od dawna jest ofiarą złej prasy, mimo że przekazywała darowizny na cele charytatywne i napisała wiele listów wzywających do znalezienia rozwiązania trudności, z którymi borykała się ogromna większość ludności. Jednak opinia publiczna zwróciła się przeciwko niej, ponieważ jej wystawny styl życia ostro kontrastował z tym jak żyło pospólstwo. Zdanie w nieco innym brzmieniu wypowiedziała Maria Teresa żona Ludwika XIV - "Qu'ils mangent la croûte du pâté" (Niech zjedzą skórkę pasztetu), które zostało powtórzone przez filozofa Jeana-Jacques Rousseau. W swojej autobiografii "Wyznania", którą zaczął pisać w 1764 roku, kiedy Maria Antonina miała dziewięć lat, wspomniał o okolicznościach gdy "wielkiej księżniczce" powiedziano, że chłopi nie mają chleba i "jedzą brioche" (francuskie lekko słodkie pieczywo drożdżowe). >
Interesujace, i tym razem "romaro" stanąłeś po stronie ofiary.
Może powinniśmy rόwnież porozmawiać o trzech "rzeźnikach" rewolucji francuskiej, nie tylko bolszewikach, żeby zło nie odrodziło siȩ w Europie.
Pozdrawiam
|