Racjonalista - Strona głównaDo treści
PSR Wrocław, 29 XI, Katarzy i krucjata przeciwko południowej Francji

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
NapisanoAutorTytuł
27-11-2012 14:54Jacek Tabisz (30006 punktów)PSR Wrocław, 29 XI, Katarzy i krucjata przeciwko południowej Francji
Ocena 2 na 2
Szanowni Państwo!



W imieniu wrocławskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów mam przyjemność zaprosić Państwa na wykład Jacka Tabisza pt. Katarzy, kultura Langwedocji i krucjata przeciwko południowej Francji, który odbędzie się w najbliższy czwartek, 29 listopada, o godz. 18:00 w INS Ram Pam Pam Pam (Rynek 48, I piętro nad Pizzą Hut, obok Empiku).



Średniowieczna herezja katarów była jedną z najpotężniejszych i najbardziej niezwykłych w swoich rozwiązaniach teologicznych. Katarzy wierzyli na przykład w reinkarnację, byli dualistami, a ich najbardziej wtajemniczeni członkowie dochodzili do momentu, w którym podejmowali samobójczą głodówkę wypływającą z wiary w niełączenie się z materialnym światem. Pod tym względem przypominali indyjskich dżinistów i przypuszcza się, że do powstania ich sekty przyczyniły się elementy zapożyczone z odległych, wschodnich centrów cywilizacyjnych. Przeciwko katarom Kościół podjął brutalną krucjatę, która przyczyniła się do całkowitego wyniszczenia południa Francji. W krótkim czasie z najbogatszego regionu tego kraju stało się ono regionem najbardziej zacofanym, co trwa do dziś. Tragedia katarów wydarzyła się w pięknych plenerach Langwedocji, czyli kraju Langue d'Oc, kraju języka okcytańskiego, znacznie bliższego katalońskiemu niż francuskiemu. W średniowieczu była to kraina wysokiej na tle ościennych kultury, co zostanie zademonstrowane na przykładzie ówczesnej muzyki i architektury langwedockiej.

Zapraszam serdecznie,



Kaja Bryx

Przewodnicząca wrocławskiego oddziału PSR
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365