Wykorzystując oprogramowanie do obrazowania i skaningową mikroskopię elektronową odkryto homogenizowane komórki i wgłębiony wzór, który dowodzi, że te skamieliny zaczęły swoje życie jako starożytne rośliny zanim trafiły do węgla drzewnego. Przed 75 milionami lat na Antarktydzie bywały rozległe pożary trawiące drzewa. Pod pewnymi względami epoka, w której żyją ludzie, nie może się równać z kredą: wtedy nasze kontynenty, w tym Antarktyda, wciąż się formowały. Ale nadal warto zauważyć, że regiony na dużych szerokościach geograficznych były ciepłe, zalesione, wolne od lodu i podatne na pożary - w kierunku, w którym możemy się poruszać obecnie. Oczywiście było to miliony lat temu, ale teraz mamy kierowcę planety - człowieka. Optymistycznie i górnolotnie napisane, IMHO  Ale trzymam kciuki za tego kierowcę ktokolwiek nie zasłuży na to miano i w encyklopediach na Marsie - jak już tam będziemy zmuszeni żyć - będzie opisany n.p. tak: Thuta Greberg - Wybitny działacz epoki pierwszego antropocenu, który powstrzymał ludzkość przed niefrasobliwym wzrostem energochłonnym i demograficznym - grożącymi przegrzaniem planety i śmiercią większości ssaków włącznie z homo sapiens. Tymczasem pisrydzyki mają to w nosie bo Jarcia Kaczyński ma inny priorytet: TKM! Siema www.nytime(*)ence/antarctica-wildfires.html |