NASA przesuwa termin lądowania na Księżycu na 2025 rok.
Za opóźnienie obwiniono proces sądowy dotyczący wyboru dostawcy lądownika księżycowego agencji
(ostatecznie będzie zbudowany przez SpaceX),
oraz opóźnienia z kapsułą Orion, która ma latać z astronautami na orbitę księżycową.
Orion wykorzystuje tę samą podstawową konfigurację, co moduł dowodzenia i obsługi Apollo (CSM),
który jako pierwszy zabrał astronautów na Księżyc, ale ze zwiększoną średnicą,
zaktualizowanym systemem ochrony termicznej i wieloma innymi nowoczesnymi technologiami.
Jest zaprojektowany przez Lockheed Martin i European Service Module, a produkowany przez Airbus Defence and Space.
Jest zdolny do utrzymania sześcioosobowej załogi nawet do 21 dni bez dokowania po wsparcie.
System napędowy bazujący na SLS wyśle kapsułę Oriona z astronautami w okolice Księżyca.
W sposób, który nie został jeszcze w pełni wyjaśniony,

zadokuje ona do lądownika (czyli statku kosmicznego firmy SpaceX)
który następnie poniesie astronautów na powierzchnię i przywiezie z powrotem.
Założenia są takie że tym razem ma po powierzchni Księżyca stąpać Kobieta oraz osoba nie biała.
www.nytime(*)09/science/nasa-moon-2025.htmlSiema
Max (ateista)