Racjonalista - Strona głównaDo treści
Ekipa

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
02-11-2007 10:48Atlantis (1733 punktów)
(zablokowany)
Ekipa
Ocena 1 na 1
Kolega pożyczył mi wydane do tej pory na DVD odcinki jakiś czas temu, jednak dopiero wczoraj znalazłem chwilę by zapoznać się z tym nowym projektem sygnowanym nazwiskiem Agnieszki Holland i o jego wysokim (zwłaszcza jak na polską produkcję TV) poziomie niech świadczy fakt, że w ciągu jednego wieczora obejrzałem pięć odcinków, przerywając późną nocą jedynie z powodu zmęczenia, które uniemożliwiało dalszy świadomy odbiór. Dziś mam zamiar obejrzeć pozostałe dwa.

Moje wrażenia:

- No cóż, sytuacja dosyć niecodzienna jak na warunki polskiego życia politycznego. Jako trudno mi sobie wyobrazić premiera, który ustępuje ze stanowiska ze względu na interes państwa i co więcej - wraz ze swoim otoczeniem doprowadza do powołania na stanowisko odpowiedniego, bezpartyjnego specjalisty z poczuciem misji, a nie kogoś, ze swojego najbliższego otoczenia...
- Nowy premier - ja wiem, że tacy ludzie są, chociażby na uczelni często się ich spotyka: młody, sympatyczny wykładowca, który o mechanizmach zarządzania państwem wie więcej, niż niejeden z ministrów, a w dodatku na władzy mu nie zależy, przyjmuje propozycje bo chce się sprawdzić - zobaczyć, czy może coś zmienić. No właśnie, tacy ludzie istnieją, ale NIE W POLITYCE.
- Pojawiające się okazje i wykorzystane szanse - to coś zupełnie nowego. Może się wydawać, że scenariusz serialu bazuje na cudach - a to nagle pojawia się zagraniczny inwersor chcący zbudować fabrykę biopaliw, co ratuje okoliczną zubożałą ludność od bezrobocia, a to na dnie Bałtyku zostają odkryte bogate złoża ropy... Tutaj jednak chodzi o coś innego - wykorzystywanie pojawiających się szans - wszyscy pamiętamy jak nieraz z powodu opieszałości naszych władz wycofywał się zachodni inwestor chcący inwestować w PL...
- Teczki, agenci i cień PRLu - wreszcie jakieś rozsądne podejście do tematu. Zamiast straszyć tajnymi współpracownikami ktoś wreszcie pokazał, jak to wyglądało - dla kogoś bitego pałą przez kilkadziesiąt godzin na komendzie, zastraszanego, przerażonego podpis miał najmniejsze znaczenie, złapany student uczestniczący w konspiracji chciał tylko, żeby to piekło się skończyło i po pewnym czasie podpisał jakiś świstek, który mu podsunęli - teraz świstki mają znaczenie i powracają... Poza tym genialnie przedstawiony mechanizm opisany już przez Orwella - niegdysiejsi idealiści i buntownicy po wygraniu rewolucji i kilkudziesięciu latach w pobliżu centrum władzy stają się takimi samymi "ćpunami" uzależnionymi od władzy i mającymi gdzieś społeczeństwo - tak jak ci, w obaleniu których uczestniczyli.
- Dwuodcinkowy epizod z neonazistami zwyczajnie sprawił, że padłem na kolana! Wreszcie! Wreszcie ktoś miał odwagę wstać i powiedzieć - w Polsce legalnie działają organizacje szerzące ideologię neonazistowską, organizują legalne koncerty muzyczne, demonstracje, wydają legalne czasopisma i władze nic w tym kierunku nie robiły i nie robią...
Poza tym doskonałym posunięciem twórców tego serialu były scenki z sondą uliczną, piękna konfrontacja słów agresywnego skinheada wykrzykującego te wszystkie swoje brednie ze słowami kilku równie agresywnych staruszków: "Panie, Ci artyści to geje i lesby, to nie jest normalne, oni promują zboczenia, niszczą polską młodzież" a w kontekście słychać wyraźne "dobrze im tak, a niech ich wysadzą w powietrze - my ich tu nie chcemy".
Jakby ktoś miał jeszcze wątpliwości co do tego, że między mentalnością łysych panów a słuchacz RM nie ma wielkiej różnicy.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

prokaczystowska_racjonalistka
serial to michnikowszczyźniana bajeczka tym że każdy zbrodniarz służący totalitarnemu państwu może mieć dobre serduszko i należy go przytulić do serduszka i nazwać jeszcze "człowiekiem honoru".jak Adam Michnik gen.Kiszczaka-którymi to słowami Pan redaktor napluł na swój własny życiorys.
jak i faktem że czerwona zaraza zawłaszczała się na majątku Polski w dobie pookrągłostołowej.
ollikm (2038 punktów)
(zablokowany)
Chodzi ci o Wassermana, Kryże, Jasińskiego czy innego aparatczyka ?
prokaczystowska_racjonalistka
chodzi mi o wybielanie kierownictwa systemu totalitarnego:Kiszczaka,Jaruzelskiego itd.
reszta to były pionki,jedne odsunięto po 1989 roku,inne odnalazły się w biznesie,np.spółki Krauzego ds.odwiertów w Kazachstanie jest były esbek,oficer Wojskowych Służb Informacyjnych.
dla umysłów zniowolonych przez Matrix wielkich koncernó medialnych pod kierownictwem synka Pana o centrali Handlu zagranicznego oraz innej z TW "Zeg" na fotelu prezesa...

młode pokolenie otrzyma wreszcie rzetelną naukę historyczną w programie edukacyjnym pt."śladami UB"

Wróć do listy wątków działu Kultura

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365