Jeśli według ciebie Kartagina leży gdzieś w Ameryce Południowej, to znaczy, że na lekcjach geografii i historii rozwiązywałeś krzyżówki zamiast uważać. Faktycznie popełniłem tam drobny błąd, literówkę, bo zamiast Kartaginy powinna być Kartagena, czyli miasto w Hiszpanii. (No chyba ze to jest tylko diecezja tytularna a nie faktyczna, ale to musiałbyś dowieść) Bardzo mnie ciekawi, dlaczego "wszystko wskazuje", że jest to teolog wyzwolenia? Sądzę raczej, że po prostu tak ci się zdaje. Bo moja pamięć wskazuje mi z pewnością ponad 90% że jest to wypowiedź biskupa z okresu wojny domowej w Hiszpanii, kiedy to kler splamił się poparciem dla Franco i udziałem w walkach i agitacji po jego stronie. Sprawa teologii wyzwolenia to inna bajka. Bo to był bardzo dobry ruch, który Watykan zgnębił i to jest jego HAŃBA a nie zasługa, jak ci się zdaje. Za to jest często potępiany. Więcej na ten temat czytaj m.in. w moim tekście o Papa Wojtyła: www.racjonalista.pl/kk.php/s,325No i wreszcie, nawet już gdybyś miał rację, to i tak ten cytat oddaje de facto sposób myślenia i postępowania Kościoła przez całe wieki, co potwierdzają nasze analizy historyczne. Ten cytat zamieściłem na czele Historii Kościoła, gdyż jest bardzo adekwatny.
|