 |
cylkiści maczali w tym palce Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 11-08-2004 15:18 | leo_z (58 punktów) | cylkiści maczali w tym palce | Internetowy słownik PWN przy haśle "parafianin" wyświetla dwa znaczenia tego słowa. 1. członek parafii 2. przestarz. człowiek bez ogłady, wykształcenia, zacofany, ograniczony Ciekawe czy zachodzi tu jakaś paralela
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Fideista | >(...)wyświetla dwa znaczenia tego słowa.
Czym innym jest "znaczenie" od etymologii. Samo słowo zaś, podług greki, znaczy: "rosnę obok czegoś". Paralela w Twoich odpowiedziach, owszem, zachodzi. Tyle, iż w warstwie znaczeniowej, która utrwala się podczas kształtowania się języka i niekoniecznie ma coś wspólnego z etymologią danego wyrazu. Kto zaś ów język kształtuje? "Ja, Pan kształtuje, społeczeństwo kształtuje"... Generalnie, czego się spodziewać po masach?
|
|
 | | leo_z (58 punktów) |
> Paralela w Twoich odpowiedziach, owszem, zachodzi. Tyle, iż w warstwie znaczeniowej, która utrwala się podczas kształtowania się języka i niekoniecznie ma coś wspólnego z etymologią danego wyrazu. Kto zaś ów język kształtuje? "Ja, Pan kształtuje, społeczeństwo kształtuje"... Generalnie, czego się spodziewać po masach?Zgadzam się w zupełności z tym co Pan pisze. Faktycznie, może trochę tendencyjnie, wskazałem na swoistą formę paraleli (znaczeniowej)  , ale naprawdę jestem ciekawy zaszłości, które były przyczynkiem do kojarzenia parafianina z człowiekiem zacofanym. Jestem ciekaw historycznego umotywowania przyczynowości skutkującej na zaistnienie takiego skojarzenia.
|
|
| MaLk__ | Może to znaczenie wykształciło się na zasadzie przeciwieństwa: ksiądz - osoba wykształcona i inteligentna kontra jego "zwykły", prostaczkowaty parafianin
|
|
 | | leo_z (58 punktów) | > ksiądz - osoba wykształcona i inteligentnaco do wykształcona to zgoda, ale później to się chyba rozpędziłesz - czy nie za bardzo generalizujesz
|
|
|  | | malk__ | > czy nie za bardzo generalizujesz  A tak mi jakoś samo wyszło  Tak na serio, to trudno byłoby rozmawiać na ten temat bez generalizowania - wszak samo słowo "parafianin" w powołanym znaczeniu jest uogólnieniem.
|
|
| |  | | leo_z (58 punktów) |
> Tak na serio, to trudno byłoby rozmawiać na ten temat bez generalizowania - wszak samo słowo "parafianin" w powołanym znaczeniu jest uogólnieniem.Cóż, chyba masz rację. Ale, żeby moje było na wierzchu to powiem... a u was to murzynów biją!!! (odpowiedział Breżniew na zarzut Regana, że w ZSRR nie ma demokracji) Przyznaję się bez bicia, zamieściłem ten wątek  i niech taki pozostanie
|
|
| | |  | | malk__ |
> Przyznaję się bez bicia, zamieściłem ten wątek i niech taki pozostanieAmen
|
|
| Czela |
Zachodzi prawidłowość i to ma sens!  Parafianinie to "owieczki" przecież i pasterzy mają dużo. ;O Druga część interpretacji to poszerzenie poprzedniej. Nie widziałem nigdy by barany pasterzy na "hali" pasali.  Owieczki i barany to "członkowie" stada które można : strzyc, doić, zarżnąć, zagonić, wygonić, nakarmić bądź nie, itd, itp. Juhas, baca niezależnie od baranów ma się dobrze
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|