Racjonalista - Strona głównaDo treści
cennik

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
27-09-2004 22:35kowalskicennik
Mam pytanie o uslugi KK;
-ile kosztuje slub?
-ile kosztuje pogrzeb?
-ile kosztuja chszciny?
Czy taksowka ktora przyjezdza ksaidz jest juz wliczona w usluge?
Bardzo prosze o proste odpowiedzi.
P.S. tylko bez glupich dowcipow ze "co łaska"

Celecrin (11895 punktów)
Proszę bardzo, niestety miałem przyjemność niedawno to sprawdzić:
Ksiądz - 500zł
Koscielny 350zł
Organista 250 zł
plus 150 zł cmentarz, 50 zł msza (szt.)
jeyes (2281 punktów)
(zablokowany)
Daj spokój, KK nie może mieć żadnego cennika, bo prowadzenie działalności gospodarczej obwarowane jest przecież różnymi przepisami prawnymi, w tym m.in. jawnością i sprawozdawczością finansową. Nic mi nie wiadomo, aby KK prowadził taką sprawozdawczość, więc albo KK łamie prawo, albo świadczy swe usługi za darmo...
Amici
>Mam pytanie o uslugi KK;
>-ile kosztuje slub?
>-ile kosztuje pogrzeb?
>-ile kosztuja chszciny?
>Czy taksowka ktora przyjezdza ksaidz jest juz wliczona w
>usluge?
>Bardzo prosze o proste odpowiedzi.
>P.S. tylko bez glupich dowcipow ze "co łaska"

Bez urazy ale "głupim dowcipem" nazwałbym raczej nie napisanie "co łaska" ale napisanie "chszciny"... i prosze mi nie zarzucać że przyczepiam się do ortografii, bo to nie jest to samo... to tak jakbym dyskutując o konkretnej sprawie nie znał nawet dokładnie jej pisowni wymowy a cóż dopiero znaczenia!

O ile mi wiadomo skladanie ofiar to utarty zwyczaj - bynajmniej nie łamanie prawa, chyba ze uważa Pan pozyczenie i nie oddanie znajomemu złotówki czy paru złotych. Albo kupienie lekarzowi czy komuś kto nam pomógł czegoś wzamian.

Oficjalnego cennika nie ma i nie będzie. O ile mi wiadomo ksiądz ma obowiązek udzielania sakramentów bezpłatnie - więc teoretycznie nei musimy nic płacic, aczkolwiek w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. A szkoda, bo również i mnie nie za bardzo to sie podoba, żeby nie powiedzieć wogóle mi to nie wsmak.
jeyes (2281 punktów)
(zablokowany)
>Bez urazy ale "głupim dowcipem" nazwałbym raczej nie napisanie "co łaska" ale napisanie "chszciny"...
>wzamian [...] wogóle [...] nie wsmak.
Ekhmmm...
MaLk__
>Oficjalnego cennika nie ma i nie będzie. O ile mi wiadomo ksiądz ma obowiązek udzielania sakramentów bezpłatnie - więc teoretycznie nei musimy nic płacic, aczkolwiek w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. A szkoda, bo również i mnie nie za bardzo to sie podoba, żeby nie powiedzieć wogóle mi to nie wsmak.

U nas stawki są "zwyczajowe" ale bez sztywnego cennika i dużo niższe od podanych. Nie spotkałem się też nigdy z sytuacją, w której ksiądz miałby jakieś obiekcje odnośnie składanej kwoty (pewne rozpiętości jednak są) a i bezpłatne pogrzeby się zdarzały.
Za to poprzedni organista miał swój cennik...

Ale cóż, może ja mam to szczęście, że żyję w jakiejś normalniejszej parafii niż inni. Co chyba tłumaczy dlaczego nie jestem antyklerykałem
kaligula
>>Mam pytanie o uslugi KK;
>>-ile kosztuje slub?
>>-ile kosztuje pogrzeb?
>>-ile kosztuja chszciny?
>>Czy taksowka ktora przyjezdza ksaidz jest juz wliczona w
>>usluge?
>>Bardzo prosze o proste odpowiedzi.
>>P.S. tylko bez glupich dowcipow ze "co łaska"
>
>Bez urazy ale "głupim dowcipem" nazwałbym raczej nie napisanie "co łaska" ale napisanie "chszciny"... i prosze mi nie zarzucać że przyczepiam się do ortografii, bo to nie jest to samo... to tak jakbym dyskutując o konkretnej sprawie nie znał nawet dokładnie jej pisowni wymowy a cóż dopiero znaczenia!
>
>O ile mi wiadomo skladanie ofiar to utarty zwyczaj - bynajmniej nie łamanie prawa, chyba ze uważa Pan pozyczenie i nie oddanie znajomemu złotówki czy paru złotych. Albo kupienie lekarzowi czy komuś kto nam pomógł czegoś wzamian.
>
>Oficjalnego cennika nie ma i nie będzie. O ile mi wiadomo ksiądz ma obowiązek udzielania sakramentów bezpłatnie - więc teoretycznie nei musimy nic płacic, aczkolwiek w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. A szkoda, bo również i mnie nie za bardzo to sie podoba, żeby nie powiedzieć wogóle mi to nie wsmak.
kaligula

Bardzo sie ciesze ze sie to chociaz Panu nie podoba,a jesli chodzi o moja pisownie to dziekuje za uwage napewno dzieki niej nigdy nie popelnie tak razacego bledu.
P.S. Ale sam pan przyznaje ze praktyka wyglada inaczej niz bysmy chcieli i tym samym nie widze nic zlego w mojej wypowiedzi jesli chodzi o moj apel dotyczacy glupich dowcipow ze "co laska" A pan mi to wytyka
Amici
>Ale sam pan przyznaje ze praktyka wyglada inaczej niz bysmy chcieli i tym samym nie widze nic zlego w mojej wypowiedzi jesli chodzi o moj apel dotyczacy glupich dowcipow ze "co laska" A pan mi to wytyka

Widzi Pan praktyka to praktyka. Ale są odstępstwa od tych regół o których wsyzscy piszemy. Księża nie biorą czasami nic dla siebie. W niektórych parafiach ( wiem z opowiadań księży ) składki dawane przez wiernych z okazji ślubu, czy chrzin są oddawane do wspólnej kościelnej kasy. Dlatego nie powinniśmy uogulniać że księza robią źle bo biorą - są księża nie biorący pieniędzy kiedy zajdzie taka potrzeba.

Natomiast na pewno nie podoba mi się zwyczaj dopominania się przez księży o zapłatę, wystawiania jakichś cenników lub czegoś podobnego. Jest to wg mnie nieetyczne aby za posługą którą ksiądz jest nam winny on brał pieniądze jakby to była usługa... I temu jestem przeciwny - traktowaniu posługi jak usługi.
Wojciech Dąbrowski
Ja za mój ślub nic nie płaciłem,bo ksiądz nie wziął ode mne. Za chrzest dziecka, barzdzo ładny zreszta zapłaciłem 3 lata temu 50 zł(wg cennika). za pogrzeb ojca a potem teścia bez pytanai ksiedz o cene odpaliłem 10 % "skurki" czyli odszkodowania posmiertnego z ZUSU, bo tyle sie wg przpisów mu należy. Po pogrzbie jeszcze została mi spora sumka dla mamy
jeyes (2281 punktów)
(zablokowany)
>odpaliłem 10 % "skurki" czyli odszkodowania posmiertnego z ZUSU, bo tyle sie wg przpisów mu należy.
O jakich przepisach mowa?
pimpek
>>odpaliłem 10 % "skurki" czyli odszkodowania posmiertnego z ZUSU, bo tyle sie wg przpisów mu należy.
>O jakich przepisach mowa?

W zasiłku pośmiertnym ZUS jest pozycja na "posługę religijną". Dziś to bodaj 450 zł. jak sie nie zapłaci, to ZUS nie wypłaci.
jeyes (2281 punktów)
(zablokowany)
Dzięki.

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365