Grafika:
ichef.bbci(*)1652099_mediaitem121652098.jpgPolska jest w ESA. Obrzydliwy karzeł moralny stojący na czele Polski, kokieteryjnie nieufny i wrogi ekologom nie da rady zniszczyć tego kierunku rozwoju pojazdów kosmicznych ESA. Zielonego!
Kler oraz guru Rydzyka uważają troskę ekologiczną za diabelskie zło
ale obrzydliwiec moralny rządzący dziś Polską może co najwyżej ogłosić ustami swoich marionek, że ESA idzie w złym kierunku i wycofać Polskę z ESA.
ESA pójdzie swoją, jaka widać, pro-ekologiczną drogą.
Nową wizję działalności kosmicznej w Europie uzgodnili ministrowie z całego kontynentu.
Panuje ogólna zgoda, że Europa jako blok pozostaje w tyle za swoimi międzynarodowymi konkurentami.
Celem jest przyspieszenie zastosowań związanych ze zmianą klimatu, reagowaniem na katastrofy
oraz bezpieczeństwem satelitów i astronautów na orbicie.
Manifest został zatwierdzony na spotkaniu w portugalskim mieście Matosinhos.
Proponuje dwa inspirujące cele - wystrzelenie przez Europę własnych astronautów
oraz misję dostarczenia próbek lodu z planet zewnętrznych na Ziemię.
Określono trzy "akceleratory", dzięki którym Europa może nabrać tempa:
Przestrzeń dla zielonej przyszłości
- projekty kosmiczne, które pozwalają nam zrozumieć obecny stan planety i pomóc nam osiągnąć
zerową emisję gazów cieplarnianych netto do 2050 roku.
Satelity obserwujące Ziemię i ich dane są tego kluczowym elementem.
Szybkie i odporne reagowanie na kryzys
- aplikacje kosmiczne, które pozwalają narodom skuteczniej zarządzać wszelkimi pojawiającymi się kryzysami.
Przykładem mogą być poważne powodzie i pożary,
które miały miejsce w niektórych częściach Europy na początku tego roku.
Ochrona zasobów kosmicznych
- dramat z tego tygodnia dotyczący użycia przez Rosję pocisku do zniszczenia satelity na orbicie
uwydatnił potrzebę nowych systemów ochrony europejskich astronautów i satelitów przed zakłóceniami.
Realizacja ambicji manifestu będzie wymagała bezprecedensowego zwiększenia środków publicznych.
Zajęłoby to również trochę czasu, przyznał portugalski minister nauki Manuel Heitor,
który przewodniczył zgromadzeniu państw członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Siema
www.bbc.com/news/science-environment-59353504