Od dwudziestu lat Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk organizuje fenomenalną imprezę pod tytułem "Pierwszy krok do Nobla". Doroczny konkurs organizowany jest wśród zespołów uczniów szkół licealnych i w tym roku uczestnicy byli z 80 krajów. Po raz drugi z rzędu dowiaduję się o wynikach tej rewelacyjnej imprezy z izraelskiej prasy, bo w polskiej prasie pies z kulawą nogą o niej nie wspomniał. Trudno powiedzieć, czy winien jest Instytut Fizyki PAN, który nie potrafi medialnie sprzedać swoich sukcesów, czy prasa, dla której nauka jest zawsze mniej ciekawa niż występy jakiegoś zaplutego jasnowidza. Izraelskie zespoły wielokrotnie były już laureatami tego konkursu, a tegorocznych laureatów przyjął prezydent Szymon Peres. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego ponieważ prezydent Izraela prowadzi stały program telewizyjny pod tytułem Future Scientists and Inventors www.rashi-(*)t.aspx?Product=122&Category=18 i stale tam zaprasza zainteresowaną nauką młodzież. Smutno mi się zrobiło, bo próbowałem w prasie znaleźć najmniejszą wzmiankę o tej rewelacyjnej imprezie w Warszawie, ale albo Google dyskryminuje Polaków, albo Polacy ignorują sami siebie. Ostatnie doniesienie o "Pierwszym kroku do Nobla" , które znalazłem było z 2010 roku, też tylko w materiałach Instytutu Fizyki PAN.  |