Zapraszamy 12 maja (niedziela) od godz. 14:30 do Kina Racjonalistów - "David chce odlecieć". Film dokumentalny Planete Doc, reż. David Sieveking (96 minut) oraz debatę "Przyczyny dziwacznych fascynacji Wschodem" (prowadzący Jacek Tabisz). Zachęcamy do zapoznania przed seansem z artykułem na temat tego dokumentu Jacka Tabisza: www.racjon(*)1966/q,David.Lynch.i.Maharishi"Wstrząsnął mną ostatnio dokument filmowy Davida Sievekinga zatytułowany "David chce odlecieć" pokazujący kolejne, toksyczne zetknięcie indyjskiego guru - tym razem Maharishiego Mahesha Yogi, z jedną z gwiazd zachodniej kultury, reżyserem Davidem Lynchem. Kulminacyjnym momentem w dokumencie niemieckiego filmowca jest sytuacja, w której wielki amerykański artysta naraża cały swój autorytet w Niemczech, broniąc jako współorganizator idei założenia w Berlinie ośrodka "latających joginów", który miałby zapewnić Niemcom "bycie niezwyciężonym państwem". Porusza to słuchaczy zgromadzonych na sali, z których zapewne część przybyła tylko po to, aby spotkać się z twórcą "Miasteczka Twin Peaks" czy "Lost Highway", nie zaś z propagatorem nawiedzonej sekty. "Z kim prowadzimy wojnę?" - krzyczą co bardziej ironiczni słuchacze, mając jeszcze w pamięci słowa o "niezwyciężoności" ich kraju, które tak bardzo zmieniły historię dwudziestego wieku. Tymczasem Lynch broni wyznaczonego na Niemcy "radży", czyli pyzatego Palestyńczyka w złotej tiarze i płaszczu a la "Gwiezdne Wrota". " Miejsce: Wrocław, INS Ram Pam Pam Pam, Rynek 48, I piętro, obok Empiku. Wstęp wolny.  |