Racjonalista - Strona głównaDo treści
prawdziwa budowa atomu

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
04-01-2005 20:24drzewo poznaniaprawdziwa budowa atomu
Powszechnie znany jest nam model przypominający układ planetarny- jądro a wokół niego, krążące elektrony, których tor ruchu tworzy sferę. Słyszałam ostatnio dyskusję na ten temat i według wielu naukowców jest on błędny, przez co badania oparte na teorii kwantowej bierą w łeb. Czy moglibyście mi udzielić informacji na ten temat bądź podać tytuły książek, w których mam ich szukać?

jeyes (2281 punktów)
(zablokowany)
Czy to naprawdę przekracza granice możliwości ludzkiej istoty (nawet płci tzw. pięknej), aby zajść do pierwszej z brzegu biblioteki lub księgarni, albo użyć internetowej wyszukiwarki w celu zdobycia minimum wiedzy?!!! ;-P ;-P ;-P
marcin_s
>Powszechnie znany jest nam model przypominający układ
>planetarny- jądro a wokół niego, krążące elektrony, których
>tor ruchu tworzy sferę. Słyszałam ostatnio dyskusję na ten
>temat i według wielu naukowców jest on błędny, przez co
>badania oparte na teorii kwantowej bierą w łeb.

Model planetarny nie jest modelem kwantowym i w rzeczy samej jest niesłuszny, lecz nijak się to ma do prawdziwości teorii kwantowej. Użyj google'a, idź do księgarni, biblioteki, ...
Rafał Z.Rogowski (2 punktów)
Model Rutherforda, o który Ci chodzi w istocie jest błędny. Tyle mu jednak do mechaniki kwantowej co australopitekowi do homo sapiens sapiens. Polecam Ci szczególnie miłą książkę Daheme'a i Brandt'a "mechanika kwantowa w obrazach" (w nazwiskach mogą być jakieś literówki). Naprawdę fajna książka, dobre wprowadzenie do nierelatywistycznej mechaniki kwantowej na poziomie szkoły średniej zaczynające się od pouczających rozwazań dualizmu falowo-korpuskularnego światła. Jak dotąd, modele kwantowe dają zadziwiająco zgodny z doświadczeniem opis rzeczywistości na różnych poziomach jej złożoności. Nie znaczy to, że teoria kwantowa jest teorią ostateczną (pytania o chromodynamikę kwantową!).Zdanie, które napisałaś na temat badań na niej opartych jest całkowicie nieprawdziwe. Dzisiaj nie ma badań nie opartych na teorii kwantowej.
Jeśli chcesz jakieś informacje o innych publikacjach - napisz: lp.sp@ikswogorr
Wesołowski (21 punktów)
witam....
Jako parajacy się fizyka opragne zauwazyc że model zarówno planetarny rutheforda / Bohra jak i kwantowy to tylko MODELE!!! przyblizenie i o ile palnetarny jest całkowicie błedny i niewiele tłumaczy ( ale troszke wyjaśnia) to kwantowy już jest blizej prawdy - pracuje sie nad nowymi teoriami modelami ,ale to tez będdzie przybli zenie rzeczywistości: model standardowy ,superstruny.....Pozdrawiam...
Rafał Z.Rogowski (2 punktów)
Dziekuje za komentarz. To co napisales mozna powiedziec o jakiejkolwiek probie usystematyzowania danych eksperymentalnych.Modele unifikacyjne , o ktorych piszesz maja do rozwiazania szereg podstawowych zagadnien jak np. kwantowanie i unifikacja pola grawitacyjnego z trzema pozostalymi oddzialywaniami. Sa to modele przejsciowe i nikt nie upiera sie przy ich nienaruszalnosci. Cel jest o wiele wyzszy.
Radzac w swoim poscie zagubianej kolezance mialem na mysli nierelatywistyczna mechanike kwantowa. Zawsze mozna chciec zeby nasz model bral wiecej rzeczy pod uwage. Uwzglednisz spin dostaniesz - r-e Diraca, zechcesz opisac uklad wielu oddzialujacych czastek - zastosujesz drugie kwantowanie etc. Modele kwantowe sa bardzo zlozone matematycznie - stad tendencja do ich upraszczania zeby uzyskac jakiekolwiek analityczne rozwiazania (np. dwuwymiarowy model Isinga - przejscia fazowe). Nie swiadczy to jednak o ich przyblizonym charakterze. Inaczej mowiac, wiemy co w trawie piszczy, ale za duzo roboty zeby to szukac i uciszyc. Dowodem na to jest elektrodynamika kwantowa. Modele kwantowe w fizyce ciala stalego daja zadziwiajaca dokladnosc i zgodnosc z eksperymentem. Nasza pewnosc, ze rzeczywistosc jest przez nie poprawnie opisywana wynika rowniez z faktu, ze wiemy co pomijamy w naszym modelu. Inaczej mowiac gdybysmy uwzglednili wszystkie okolicznosci (ktorych jestesmy swiadomi) nasz model bylby bardzo skomplikowany i dawal szczegolowe ale zbedne informacje. Poza tym gdyby mech. kwantowa byla juz skonczona przypominala by ladny przepis kucharski na opisywanie swiata jak mechanika Newtona, Lagrange'a i Hamiltona.
Pozdrawiam
Rafal 8)
t.lukasz
jesli nie chcesz słuchać impregnowanych na wiedzę fizyków, zajrzyj do ksiązki "Budowa atomu" wydanej (w 2002 roku prof Grudzińskiego. Dowiesz się, ze E nie= MC2
Rafał
Jako fizyk wcale się temu nie dziwie. A ksiązkę przeczytałem. Dziękuję za komentarz.

Wróć do listy wątków działu Nauka

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365