Racjonalista - Strona głównaDo treści
o mnichach buddyjskich

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
18-08-2005 20:29Zadykowiczo mnichach buddyjskich
"dowiedzcie się, zacni czytelnicy, że na tym marnym świecie cnotliwi mnisi są rzadkością. Starożytni słusznie mawiali: jedno słowo - mnich, dwa słowa - mnich buddyjski, trzy słowa - sługa zmysłowych uciech, cztery słowa - demon zgłodniały występnych rozkoszy. A według poety Tong-po: jeśli kapłan to rozpustnik, jeśli rozpustnik to kapłan, zepsucie przenika kapłaństwo, kapłaństwo zaraża zepsucie. Niechaj to posłuży jako ostrzeżenie dla tych, którzy czują powołanie.
Mieszkając przestronnie w świątyniach, obżerając się przynoszonym im jadłem, nie orząc i nie pracując, wolni od wszelkich trosk - pogrążali się mnisi z lubością w najlubieżniejszych myślach."
Kwiaty śliwy w złotym wazonie - powieść chińska z 1617 roku

User Unfriendly (3 punktów)
No bo przecież faktem jest, że mnisi buddyjscy to naprawdę wyjątkowi ludzie...jestem hinduską i buddyzm uznaję tylko jako sektę hinduską, ale sama muszę przyznać, że mnisi są naprawdę pobożni, sumiennie praktykują i przestrzegają nakazów wiary, czego niestety nie można powiedzieć o np. księżach w chrześcijaństwie którzy często mają dzieci "na boku" i nie rzadko ich wiara jest nader płytka...
majewski (563 punktów)
>jestem hinduską i buddyzm uznaję tylko jako sektę hinduską,
Czy wynika to z Twoich przekonań prywatnych, czy dyktuje Ci to doktryna Twojego "wyznania". Czy jest to wierzenie powszechne w hinduizmie??? Czy pogląd o uważaniu Buddy za 9te wcielenie Kriszny jest Ci znany??? Wybacz mi to pytanie bo podejrzewam, ze oczywiście, ze tak, ale czy możesz mi napisać, jak bardzo wpływa on na jego negatywny obraz w oczach wisznuitów??? CZy aż tak bardzo??? Jak patrza na niego Siwaici, tantrycy, śaktowie i inni...??? Czy wiesz coś na ten temat

>ale sama muszę przyznać, że mnisi są naprawdę pobożni, sumiennie praktykują
Mają sobie czas to praktykują... jak ja bym mieszkał w klasztorze, to moje nyndro tez by miało może jakies ręce i nogi oraz tempo a tak to lipa... tyle spraw na głowie

>i przestrzegają nakazów wiary, czego niestety nie można powiedzieć o np. księżach w chrześcijaństwie którzy często mają dzieci "na boku" i nie rzadko ich wiara jest nader płytka...
Chociaż też już niejeden w historii z klasztoru wyleciał za miłostki, praktyki jogi zjednoczenia i tantryczne z mniszkami czy pobliskimi dziewuchami i takie tam inne "duchowe manewry"

Ogrooooooooooomnie mi miło spotkać tu na tym forum "siostrę w wierze" (jeśli wolno mi się tak wyrazić). Konwersję z katolicyzmu przeżyłem w Twoim wieku i ja to taki Karma Kagyupek jestem Robię już sobie pokłony, ale schronienia u lamy nie mam (poluję na niego ) więc też nie moge sobie za bardzo tak jak Ty swobodnie napisać, ze jestem buddystą. Hinduizm bardzo lubię i trochę tu na jego temat jako student religioznawstwa pisałem
www.racjonalista.pl/forum.php/s,24335#w26779
www.racjonalista.pl/forum.php/s,27317#w28333
www.racjonalista.pl/forum.php/s,27317#w28531
www.racjonalista.pl/forum.php/s,27317#w28532

Chętnie przyjmę solidną krytykę tych moich postów. A że Ty jeszce z Jastrzębia Zdroju jesteś a ja z pobliskich Gorzyc (za Wodzisławiem) i coś nawet w związku z Twoją starszą siostrą kojarze, to nie będę się tu już dalej emocjonował a pozwolę sobie nawet na mail'a do Ciebie napisać. Odbierz proszę

Wpadniem może kiedyś do Rybnika do gompy i może pomedytujem razem tak dla draki, jeśli wolno by Ci było. Rybnicka sangha pewnie by się ucieszyła z hinduistycznych gości i pewnie by czegoś chętnie o indyjskich buddystach posłuchała, a ja to bym nawet i hinduizm jakoś z bliższa poznał jeśli byłoby to możliwe

Pozdrawiam serdecznie
Łukasz "Maja" Majewski

Wróć do listy wątków działu Bazgroły

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365