Racjonalista - Strona głównaDo treści
symbolika

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
20-09-2004 10:56Kępkasymbolika
Czesc
Kto wie, może przysłużycie sie bardzo mojej osobie.
Od kilku dni poszukuje w sieci symboliki pewnej rzeźby, która według mojego przekonania ma wymiar religijny. Rzeźba przedstawia trzy małpki, z których jedna zaslania sobie usta, druga oczy, a trzecia uszy. Poszukuję pelnego i wyczerpującego opisu tej rzeźby...
czy ktoś jest w stanei mi pomóc?
pozdrowienia

jeyes (2281 punktów)
lawa
Cześć, nie kapujesz?
Przecież to alegoria na racjonalistów:
Trzy małpy - bo oni uważają, że od małp pochodzą, a w ich przypadku cierpię na pokusę żeby się z nimi zgodzić.
Zasłonięte oczy i uszy - bo to o nich biblia mówi: "patrzą a nie widzą, słuchają a nie słyszą"
zasłonięte usta - wnet przyjdzie czas zapłaty, za te teksty podpadające pod paragraf z kamieniem młyńskim.

Ponadto nic się tu nie zmienia - ciemnogród całą gębą i nudą wieje.

8)
Unique
>Cześć, nie kapujesz?
>Przecież to alegoria na racjonalistów:
>Trzy małpy - bo oni uważają, że od małp pochodzą, a w ich przypadku cierpię na pokusę żeby się z nimi zgodzić.
>Zasłonięte oczy i uszy - bo to o nich biblia mówi: "patrzą a nie widzą, słuchają a nie słyszą"
>zasłonięte usta - wnet przyjdzie czas zapłaty, za te teksty podpadające pod paragraf z kamieniem młyńskim.
>
>Ponadto nic się tu nie zmienia - ciemnogród całą gębą i nudą wieje.
>
>
Hej!

Bardzo ciekawa interpretacja... czuć lotność umysłu. Nigdy nie stworzyłbym takiej analogii...
Biblia jest rzeczywiscie uniwersalna i mozna nią tlumaczyc powstające w innej kulturze i mentalnosci zjawiska,

ale czy mozemy sobie pozwolić na swego rodzaju fanatyzm. Czy w erze globalizacji i powszechnie przyjetego zjawiska tolerancji a w ruchach religijnych reklamowanego ekumenizmu mozemy podejmowac takie skrajne stanowiska?

pozdrowienia

Unique
Szymon456
>Kto wie, może przysłużycie sie bardzo mojej osobie.
>Od kilku dni poszukuje w sieci symboliki pewnej rzeźby,
>która według mojego przekonania ma wymiar religijny. Rzeźba
>przedstawia trzy małpki, z których jedna zaslania sobie
>usta, druga oczy, a trzecia uszy.

Zainteresuj sie buddyzmem bo wydaje mi sie, ze w nim te trzy malpki cos oznaczaja. Nie patrzec, nie myslec, nie mowic - tak jakby sie odwolywaly do nirvany. Nie pamietam niestety dokladnie, ale jak spytasz na jakims forum buddystow to napewno podadza ci wyczerpujaca odpowiedz.
Unique
>>Kto wie, może przysłużycie sie bardzo mojej osobie.
>>Od kilku dni poszukuje w sieci symboliki pewnej rzeźby,
>>która według mojego przekonania ma wymiar religijny. Rzeźba
>>przedstawia trzy małpki, z których jedna zaslania sobie
>>usta, druga oczy, a trzecia uszy.
>
>Zainteresuj sie buddyzmem bo wydaje mi sie, ze w nim te trzy malpki cos oznaczaja. Nie patrzec, nie myslec, nie mowic - tak jakby sie odwolywaly do nirvany. Nie pamietam niestety dokladnie, ale jak spytasz na jakims forum buddystow to napewno podadza ci wyczerpujaca odpowiedz.

Hej!

Dziekuje za wskazówke...

juz teraz wiem, ze rzeźba powstała na przełomie XV i XVI w w klasztorze w Japonii, poszukam u buddystów

pozdrowienia

Unique

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365