Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
24-09-2004Jarosław KucharskiCzy człowiek musi być okrutny?
Zapraszamy na forum Internetowego Czasopisma Filozoficznego DIAMETROS, gdzie toczy się dyskusja jak w temacie. Udział biorą m.in.: Jerzy Aleksandrowicz, Tadeusz Biesiaga SDB, Bogdan De Barbaro, Bartłomiej Dobroczyński, Jacek Filek, Andrzej Leder, Stanisław
Obirek SJ, Ryszard Wiśniewski i Włodzimierz Galewicz. Można się przyłączyć. Dyskusja ma toczyć sie w dniach 24 - 26 września
Forum Diametros: www.diametros.iphils.uj.edu.pl/?l=1&p=for5&m=102

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
22-09-2004KonradGłupota ateistów jako paraliż duszy
Mając zarysowany jakiś obraz mądrości, możemy poprzestać na krótkim już tylko przedstawieniu jej przeciwieństwa, głupoty. Rzecz jasna, głupota nie ma nic wspólnego z niedostatkiem inteligencji czy nawet z umysłowym niedorozwojem. Czym innym jest brak mądrości, spowodowany defektem natury i moralnie niezawiniony, czym innym zaś głupota, która jest pozytywnym przeciwieństwem mądrości. Głupota jest to zawinione zamknięcie się na ostateczną przyczynę rzeczywistości. Z naszych uwag na temat uniwersalizmu mądrości wynika, że ostateczna przyczyna rzeczywistości jest zarazem jej ostatecznym wymiarem: Bóg nie jest bowiem jednym z bytów cząstkowych, który tym tylko różniłby się od innych bytów, że powołał je do istnienia i jest od nich wszystkich doskonalszy; jest On bytem powszechnym, realnie istniejącym, Wszechobecnym i wszystko przenikającym, który jest zarazem transcendentny wobec całego stworzenia. Tak więc można również powiedzieć, że głupota jest to zawinione zamknięcie się na ostateczny wymiar rzeczywistości.
Zauważmy przy okazji, że według Aleksandra Brücknera, nasz wyraz "głupi" pochodzi z tego samego pnia co "głuchy": głupota jest więc, w naszej językowej podświadomości, duchową głuchotą. Mechanizm sprowadzający na człowieka głupotę jest tyleż prosty, co straszliwie niebezpieczny: "Człowiek tak dalece pogrąża swoje odczuwanie w sprawach ziemskich, że to go czyni niezdolnym do poznania tego, co boskie; jak to czytamy w Pierwszym Liście do Koryntian:
"Człowiek zmysłowy nie pojmuje..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
22-09-2004Kępkasymbolika
Czesc
Kto wie, może przysłużycie sie bardzo mojej osobie.
Od kilku dni poszukuje w sieci symboliki pewnej rzeźby, która według mojego przekonania ma wymiar religijny. Rzeźba przedstawia trzy małpki, z których jedna zaslania sobie usta, druga oczy, a trzecia uszy. Poszukuję pelnego i wyczerpującego opisu tej rzeźby...
czy ktoś jest w stanei mi pomóc?
pozdrowienia
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
21-09-2004ksRobaka gdyby tak?
a gdyby tak JUTRO - ktoś np. Nikt - przedstawił niesprzeczny, oczywisty i niepodważalny DOWÓD na istnienie tzw. Boga to:
jaka była by reakcja "wierzących" (przecież to nie ten Bóg w którego
wierzyłem!!!) a jaka "niewierzących" (przecież to nie ten Bóg w
którego NIE wierzyłem!!!) ...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
21-09-2004MaLk__Uogólnienia
Czasami zastanawiam się dlaczego na tym forum jednym z najczęściej stawianych zarzutów jest zarzut generalizowania swoich wypowiedzi czy też opinii.
Nie do końca rozumiem dlaczego - przecież jakakolwiek dyskusja w tym miejscu wymaga uogólnienia i uproszczenia, co przecież wynika z istoty forum (czy szerzej - dyskusji). Inaczej każdy przypadek należałoby rozpatrywać osobno, a przy prawie każdym zdaniu dopisywać "klauzulę" o tym, że jest to uproszczenie i uogólnienie na potrzeby dyskusji. Czy to, iż praktycznie każdy post jest generalizowaniem nie powinno być automatycznie brane pod uwagę jako "milczące założenie"?
PS. A jak daleko można sie posunąć w uogólnianiu, to już zupełnie inna sprawa...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
21-09-2004bielaCzy ateizm jest światopoglądem naukowym?
Czasami gloryfikuje się niewiarę lub ateizm, wynosząc odrzucanie Boga do rangi "naukowego" podejścia do świata, życia. Tymczasem w niektórych wypadkach niewiara i to, co nazywa się ateizmem, jest rezultatem niemoralnego postępowania człowieka, jego pychy i niechęci do przyjęcia prawdy o sobie samym, o swoim złym życiu. Gorzką prawdę o sobie, o swojej niemoralności na ogół trudno przyjąć człowiekowi, dlatego też usiłuje nierzadko "zapomnieć" o niej. Temu zapominaniu przeszkadza jednak odzywający się ciągle głos sumienia. Żeby go zagłuszyć, człowiek unika tego, co przypomina mu Boga, Jego przykazania i przykrą prawdę o sobie. Dlatego też oddala się od Kościoła, nie uczestniczy w liturgii, we Mszy św., nie przystępuje do sakramentów, szczególnie unika sakramentu pojednania, nie modli się, nie robi rachunku sumienia, nie zastanawia się nad sobą. Nieraz człowiek tak się oddala od religii, że staje się ateistą. Chce, aby Boga nie było, w przeciwnym bowiem razie musiałby zmienić swoje postępowanie. Usiłuje więc udowodnić sobie, że nie ma ani Boga, ani życia wiecznego, ani zbawienia, ani potępienia. Ta forma ateizmu jest właściwie wewnętrzną walką z Bogiem.
Mówienie, że istnieje tylko to, co można zobaczyć, nie wyraża prawdy. Kto może powiedzieć, że na innych planetach na pewno nie ma żadnych żywych istot dlatego tylko, że nikt ich dotąd nie zaobserwował i może nigdy nie zobaczy? Podobnie nielogiczne wydaje się twierdzenie: "Bóg nie istnieje, ponieważ nikt Go nie widział" albo też inne:..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 64 (przedawniony)
18-09-2004AdeptList do ludzkości
wolne myśli na podstawie listów Marsilio Ficino (1433-1499)
List do ludzkości
Dlaczego Demokryt śmiał się tak często? dlaczego Heraklit płakał? Pierwszy śmiał się z głupoty ludzi, drugi płakał nad ich marnością.
Wiekszosc ludzi to jedna wielka bezrozumna bestia, przynajmniej takie dają świadectwo o sobie.
Bo któż rozumny karmił by swoje ciało, tą ostoje zepsucia i więzienie, tak by rosło do nieproporcjonalnych rozmiarów, a jednocześnie przez to głodził swoją Duszę? Ludzie dążą do tego
aby byli syci, zapominając o tym, że ich dusza jest cały czas głodna; dbają o wygląd swojego ciała, zapominając że ich dusza jest zaniedbana i brudna, stroją się, nie wiedząc że ich dusza jest naga.
Ludzie dążą do pokoju z innymi, jednak cały czas toczą wojny między sobą. Potępiają morderstwa i kłamstwa, jednak cały czas produkują narzędzia śmierci i mordują oraz kłamią. Potępiają złe uczynki
swoich braci, jednak nie widzą swoich grzechów; obwiniają innych o przyczyne swoich niepowodzeń, lecz nie widzą że to była ich wina. Interesują się sprawami innych a nic nie wiedzą o sobie samych.
Napis na świątyni delfickiej głosił - "Poznaj Samego Siebie". Poznając siebie poznasz Boga. Ale któż dziś szuka Boga? Ludzie szukają pieniędzy, sławy, przyjemności, atrakcyjności fizycznej, nie wiedząc że każda z tych rzeczy oddala ich od Niego. Dziś mało kto już wierzy że On wogóle istnieje. Liczą się tylko dobra materialne, które biedna ludzkość gromadzi nieustannie myśląc że będą żyli tak wiecznie. Cóż za..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
06-09-2004lancelot48Jakze byloby pieknie ...
Witam racjonalistyczno-sceptycznie i od razu wale z grubej rury. Jakze byloby pieknie poszezrzyc teren "oddzialywania" tego osrodka na tereny zaoceaniczne. Jakze wiele jest w narodzie (polskim na gruncie kanadyjskim) grzadek do pielenie i moze rozflancowania "polskich roslin" co wzrastaja po zasianiu ziarenek imigracyjnych. Codzienne sprawy wyzynaja sie pietnem w charakterach coniektorych i tychze wlasnie rosna zastepy jak okiem siegnac od wschodniego po zachodni brzeg tej wspanialej, pachnacej zywica krainy. Moze daloby sie ustawic cos tam w kompach - moze daloby sie rozszerzyc dla naszej wspolnej sprawy. Jakze byloby pieknie ...
forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=20479

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
01-09-2004leo_zDzieci gorszego Boga
"...nasze istnienie jest darem Boga", jest to zdanie wyrwane z kontekstu kościelnego kazania, ale zastanawia mnie jego sens w kontekście jednego z tematów poruszanych na forum (Niepełnosprawność). Można rzec, że nawet biblijny Hiob miał jakiś tam wybór i był jego (tego wyboru) świadomy, a "dzieciom gorszego Boga" - czy dano możliwość wyboru.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
27-08-2004EwusiaChwila refleksji
To nie jest dalszy ciąg mojego poprzedniego wątku. I nie jest też dla mnie tematem do dyskusji. Ja ot tak sobie
Myślę, że bywalcom tych stron znany jest ten link... a może i nie. Zapraszam więc. Mnie najbardziej uderzyło? zdjęcie u dołu tej strony i niewielki komentarz.
www.racjonalista.pl/kk.php/s,3145
Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)