 |
Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 04-10-2022 | yashi | Debata o mierzeniu świadomości |
Toczy się więc nieustanna debata na temat możliwości mierzenia świadomości i innych tzw. rozwiązywania niektórych problemów poznawczych związanych ze świadomością. Jestem trochę zaskoczony, że nikt nie poruszył problemu introspekcji nieświadomości w psychoanalizie i tego, jak przelewa się ona w introspekcję świadomości. Jak odróżnić te dwie rzeczy, skoro o introspekcji można zrelacjonować tylko w formie świadomej? Ponieważ jest to część dojrzałego zestawu teorii w psychiatrii, wydaje się, że jest to poważny problem do rozwiązania. | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 56 (przedawniony) | | 26-09-2022 | MaxGolonko3 | Lęk przed śmiercią jako błąd poznawczy |
Grafika (jak na lęku przed śmiercią żeruje znany cyniczny wieprz) pbs.twimg.(*)WQAE7E_m?format=jpg&name=smallWiara w Jezusa (jako rzekomego boga) wynika z tego, że młody człowiek słyszy o tym że ludzie na starość umierają a on bardzo by nie chciał umrzeć. To definitywny błąd. On nie bierze pod uwagę że we wszystkich organizmach ssaków zachodzi skracanie się telomerów podczas podziału komórki czyli w końcu podziały komórek nie mogą uzupełniać luk po zmarłych komórkach. Jest tylko kilkadziesiąt pokoleń następców możliwych każdej z kilku komórek embriona co powstał po zapłodnieniu. Człowiek się starzeje, zmienia się jego mózg, jego mięśnie, jego inne organy. Staruszek będzie kimś zupełnie innym niż 20-latek co o tym myśli. Nawet poglądy, inteligencja mu "spadną w dół" co objawia się mniej lub bardziej ale musi zachodzić. Jego śmierć, zrobienie miejsca dla nowych ludzi na planecie, która już nie urośnie, nie jest żadną tragedią - ani dla staruszka ani dla kogokolwiek mądrego. Bomba demograficzna (Nigeria, Indie, Meksyk, ...) też zagraża klimatowi i sama w sobie spowoduje zabicie wszystkich ludzi przez siarkowodór emitowany masowo przez przegrzane oceany: naukaoklim(*)h-epok-wielkie-wymierania-391/Siema _ Wszystkie wszechświaty są wieczne | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 240 (przedawniony) | | 25-09-2022 | Hamerlik Konopka | Które prawo jest wyższe? |
Ustanowione w drodze tajnego wyboru czy dziedziczne prawo własności? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 20-09-2022 | romaro | "Doda" wygrywa w ETPCz |
Dorota Rabczewska "Doda" wygrywa w ETPCz, który dopatrzył się naruszenia art. 10 Konwencji (swobody wypowiedzi) w związku z wyrokiem skazującym za wypowiedz o "naprutych winem autorach Biblii." Trybunał zasądził także zadośćuczynienie - 10.000 EUR. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 236 (przedawniony) | | 14-09-2022 | Hamerlik Konopka | Motywacyjna funkcja władzy |
Chciałem pierwotnie zapytać o znaczenie władzy i prowadzić do wniosku, że władza jest fundamentem dla istnienia grupy społecznej ale poczytałem sobie opis na wiki, który jest dość rozbudowany pl.wikiped(*)ekonania_czym_jest_władzai uznałem, że właściwie wszyscy zdają sobie sprawę z funkcji integracyjnej władzy, dlatego wymyśliłem nową funkcję motywacyjną. Jak sądzicie czy to jest prawdziwe, że człowiek pod wpływem władzy staje się bardziej produktywny? Przypominają mi się w tej chwili berlińscy komuniści i lewacy, z którymi spotkałem się kiedyś w restauracji, którzy dyskutowali o rozkładzie bogactwa w Niemczech i na świecie i tak mi się kojarzy, że w czasie tej dyskusji żaden z nich w tym ja nie robiliśmy na taśmie. Teoretycznie, gdyby ktoś wtedy miał nad nami władzę mógłby nas odciągnąć od dyskusji o rozkładzie bogactwa i pozytywnie lub negatywnie zmotywować do pracy na taśmie. Teoretycznie mogliśmy w tym czasie, tracąc niewiele więcej energii, stworzyć sporą liczbę użytecznych produktów, z których część moglibyśmy wykorzystać sami. Co myślicie o funkcji motywacyjnej władzy? Czy pisząc ten wątek daję komukolwiek prawo do stosowania przemocy w celu zyskania władzy nad ludźmi? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 14-09-2022 | MaxGolonko3 | Homo sapiens future |
Grafiki: pbs.twimg.(*)WAAA69Do?format=jpg&name=largeoraz pbs.twimg.(*)ItX1?format=jpg&name=4096x4096oraz pbs.twimg.(*)UEAAzv7l?format=jpg&name=largeJestem najmądrzejszym człowiekiem na Ziemi i nie należę do żadnej partii politycznej lecz komentuję. Kiedyś chciałem założyć partię: Homo Sapiens Future. Do niej powinni wstępować wszyscy mądrzy ludzie. Podobny pomysł można wysnuć z twórczość Lema. Wszystkich ludzi na planecie zabiją masowe emisje siarkowodoru z przegrzanych oceanów jeśli natychmiast nie zmusimy Chin do znacznego ograniczenia spalania paliw kopalnych w myśl zasady: Kto późno przychodzi sam sobie szkodzi i nie powinien wsiadać do łodzi,która przez to zatonie. Znani ateiści: Maria Curie-Skłodowska, Stanisław Lem, Zbigniew Religa, Albert Einstein, Donald Tusk (nie obnosi się z tym), Jacek Kuroń, Jarosław Kaczyński (staranie ukrywa swój prawdziwy światopogląd i upodobania). Dla wielu małych spryciarzy pragnących władzy liczy się tylko kasa i poparcie dziś. Najtaniej się żyje odrzucając ekologię. Tnąc drzewa i nie oczyszczając dymów i ścieków. Energia z węgla, bez finezji i bez OZE. "Ekologia to diabelska idea bo dba o przyrodę tak jak o człowieka". Siema _ Wszechświaty są wieczne | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 24 (przedawniony) | | 10-09-2022 | Hamerlik Konopka | Czy energię można zobaczyć? |
Energia (gr. ενεργεια energeia od ergon "praca") - skalarna wielkość fizyczna charakteryzująca stan układu fizycznego (materii) jako jego zdolność do wykonania pracy. pl.wikipedia.org/wiki/Energia_(fizyka) Obejrzałem ostatnio program popularno-naukowy, w którym mówiono o energii, w kontekście zmian środowiskowych. Naukowiec - fizyk z tytułami wypowiedział zdanie, które przykuło moją uwagę. Powiedział, że energia jest czymś, czego nie możemy zobaczyć, nie możemy usłyszeć , nie możemy dotknąć ani poczuć. Ten opis energii wprawił mnie w osłupienie, bo jest zaprzeczeniem wszystkiego co sam sądzę o energii. Mam poważny argument przeciw jego twierdzeniu, otóż wiemy o istnieniu energii a więc jej doznajemy. Sam opisałem energię jako ruch i materię. Wg mojego opisu wszystko czego doznajemy, wszystko co widzimy, słyszymy, dotykamy czujemy jest formą energii. Jak sądzicie, który z nas jest w sprawie energii pomylony, naukowiec - fizyk, który twierdzi, że energii nie można dotknąć czy ja, który twierdzę, że wszystko co dotykamy jest energią? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 25 (przedawniony) | | 08-09-2022 | Hamerlik Konopka | Czy własność jest w związku z brakiem możliwości podważenia? |
Ludzie posiadają ziemię, rzeczy nieruchome, rzeczy ruchome, strumienie, ciała innych istot, uprawnienia ale mam wrażenie, że tylko przez brak rywala i pretendenta do tych praw. Gdyby zaistniał właściwy rywal to własne stałoby się cudze.
Czy własność jest w związku z brakiem możliwości podważenia jej? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 08-09-2022 | shigeo | Zarys stopnia filozofii |
Cześć, zastanawiam się, czy ktoś mógłby przedstawić zarys stopnia filozofii. Z małym wykształceniem, ukończyłem filozofię, ale skończyło się na tym, że nie ukończyłem studiów. Myślałam o powrocie do szkoły, ale nie wiem, czy teraz jest odpowiedni moment. Czy byłoby korzystne podążanie za programem filozofii? Jeśli tak, jakie książki poleciłbyś? Myślałem o szkole online, ale nie jestem pewien, czy chcę brać pożyczki. Dziękuję! | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |