Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
04-10-2022yashiDebata o mierzeniu świadomości
Toczy się więc nieustanna debata na temat możliwości mierzenia świadomości i innych tzw. rozwiązywania niektórych problemów poznawczych związanych ze świadomością. Jestem trochę zaskoczony, że nikt nie poruszył problemu introspekcji nieświadomości w psychoanalizie i tego, jak przelewa się ona w introspekcję świadomości. Jak odróżnić te dwie rzeczy, skoro o introspekcji można zrelacjonować tylko w formie świadomej? Ponieważ jest to część dojrzałego zestawu teorii w psychiatrii, wydaje się, że jest to poważny problem do rozwiązania.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
01-10-2022Hamerlik KonopkaDeklaratywna/dyrektywalna definicja własności
Kiedy przyglądam się definicji własności
pl.wikipedia.org/wiki/Własność

i porównuję ją definicją hierarchii społecznej
pl.wikipedia.org/wiki/Hierarchia_społeczna

to dostrzegam, że te dwie definicje mają różny charakter, pierwsza jest deklaracją a druga opisem. Analogię to tego znajdujemy w rodzajach wypowiedzi

pl.wikipedia.org/wiki/Rodzaje_wypowiedzi

>wypowiedzi dyrektywalne - mówią jak należy postępować
>wypowiedzi opisujące - opisują coś,

Definicja własności określa jaki należy mieć stosunek do innych ludzi i od czego to zależy. Definicja hierarchii społecznej opisuje stosunki między osobnikami.

Czy dostrzegacie także różny charakter tych definicji?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 56 (przedawniony)
26-09-2022MaxGolonko3Lęk przed śmiercią jako błąd poznawczy
Grafika (jak na lęku przed śmiercią żeruje znany cyniczny wieprz)

pbs.twimg.(*)WQAE7E_m?format=jpg&name=small

Wiara w Jezusa (jako rzekomego boga) wynika z tego, że młody człowiek słyszy o tym że ludzie na starość umierają a on bardzo by nie chciał umrzeć.

To definitywny błąd.

On nie bierze pod uwagę że we wszystkich organizmach ssaków zachodzi skracanie się telomerów podczas podziału komórki czyli w końcu podziały komórek nie mogą uzupełniać luk po zmarłych komórkach.

Jest tylko kilkadziesiąt pokoleń następców możliwych każdej z kilku komórek embriona co powstał po zapłodnieniu.

Człowiek się starzeje, zmienia się jego mózg, jego mięśnie, jego inne organy.

Staruszek będzie kimś zupełnie innym niż 20-latek co o tym myśli.
Nawet poglądy, inteligencja mu "spadną w dół" co objawia się mniej lub bardziej ale musi zachodzić.

Jego śmierć, zrobienie miejsca dla nowych ludzi na planecie, która już nie urośnie, nie jest żadną tragedią - ani dla staruszka ani dla kogokolwiek mądrego.

Bomba demograficzna (Nigeria, Indie, Meksyk, ...) też zagraża klimatowi i sama w sobie spowoduje zabicie wszystkich ludzi przez siarkowodór emitowany masowo przez przegrzane oceany:

naukaoklim(*)h-epok-wielkie-wymierania-391/

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 240 (przedawniony)
25-09-2022Hamerlik KonopkaKtóre prawo jest wyższe?
Ustanowione w drodze tajnego wyboru czy dziedziczne prawo własności?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
20-09-2022romaro"Doda" wygrywa w ETPCz
Dorota Rabczewska "Doda" wygrywa w ETPCz, który dopatrzył się naruszenia art. 10 Konwencji (swobody wypowiedzi) w związku z wyrokiem skazującym za wypowiedz o "naprutych winem autorach Biblii." Trybunał zasądził także zadośćuczynienie - 10.000 EUR.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 236 (przedawniony)
14-09-2022Hamerlik KonopkaMotywacyjna funkcja władzy
Chciałem pierwotnie zapytać o znaczenie władzy i prowadzić do wniosku, że władza jest fundamentem dla istnienia grupy społecznej ale poczytałem sobie opis na wiki, który jest dość rozbudowany
pl.wikiped(*)ekonania_czym_jest_władza
i uznałem, że właściwie wszyscy zdają sobie sprawę z funkcji integracyjnej władzy, dlatego wymyśliłem nową funkcję motywacyjną.

Jak sądzicie czy to jest prawdziwe, że człowiek pod wpływem władzy staje się bardziej produktywny?

Przypominają mi się w tej chwili berlińscy komuniści i lewacy, z którymi spotkałem się kiedyś w restauracji, którzy dyskutowali o rozkładzie bogactwa w Niemczech i na świecie i tak mi się kojarzy, że w czasie tej dyskusji żaden z nich w tym ja nie robiliśmy na taśmie.

Teoretycznie, gdyby ktoś wtedy miał nad nami władzę mógłby nas odciągnąć od dyskusji o rozkładzie bogactwa i pozytywnie lub negatywnie zmotywować do pracy na taśmie.

Teoretycznie mogliśmy w tym czasie, tracąc niewiele więcej energii, stworzyć sporą liczbę użytecznych produktów, z których część moglibyśmy wykorzystać sami.

Co myślicie o funkcji motywacyjnej władzy?

Czy pisząc ten wątek daję komukolwiek prawo do stosowania przemocy w celu zyskania władzy nad ludźmi?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
14-09-2022MaxGolonko3Homo sapiens future
Grafiki:

pbs.twimg.(*)WAAA69Do?format=jpg&name=large

oraz

pbs.twimg.(*)ItX1?format=jpg&name=4096x4096

oraz

pbs.twimg.(*)UEAAzv7l?format=jpg&name=large



Jestem najmądrzejszym człowiekiem na Ziemi i nie należę do żadnej partii politycznej lecz komentuję.

Kiedyś chciałem założyć partię: Homo Sapiens Future.


Do niej powinni wstępować wszyscy mądrzy ludzie.
Podobny pomysł można wysnuć z twórczość Lema.

Wszystkich ludzi na planecie zabiją masowe emisje siarkowodoru z przegrzanych oceanów jeśli natychmiast nie zmusimy Chin do znacznego ograniczenia spalania paliw kopalnych w myśl zasady: Kto późno przychodzi sam sobie szkodzi i nie powinien wsiadać do łodzi,która przez to zatonie.

Znani ateiści: Maria Curie-Skłodowska, Stanisław Lem, Zbigniew Religa, Albert Einstein, Donald Tusk (nie obnosi się z tym), Jacek Kuroń, Jarosław Kaczyński (staranie ukrywa swój prawdziwy światopogląd i upodobania).

Dla wielu małych spryciarzy pragnących władzy liczy się tylko kasa i poparcie dziś. Najtaniej się żyje odrzucając ekologię.
Tnąc drzewa i nie oczyszczając dymów i ścieków. Energia z węgla, bez finezji i bez OZE. "Ekologia to diabelska idea bo dba o przyrodę tak jak o człowieka".

Siema
_
Wszechświaty są wieczne
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
10-09-2022Hamerlik KonopkaCzy energię można zobaczyć?
Energia (gr. ενεργεια energeia od ergon "praca") - skalarna wielkość fizyczna charakteryzująca stan układu fizycznego (materii) jako jego zdolność do wykonania pracy.
pl.wikipedia.org/wiki/Energia_(fizyka)

Obejrzałem ostatnio program popularno-naukowy, w którym mówiono o energii, w kontekście zmian środowiskowych. Naukowiec - fizyk z tytułami wypowiedział zdanie, które przykuło moją uwagę. Powiedział, że energia jest czymś, czego nie możemy zobaczyć, nie możemy usłyszeć , nie możemy dotknąć ani poczuć. Ten opis energii wprawił mnie w osłupienie, bo jest zaprzeczeniem wszystkiego co sam sądzę o energii. Mam poważny argument przeciw jego twierdzeniu, otóż wiemy o istnieniu energii a więc jej doznajemy.

Sam opisałem energię jako ruch i materię.
Wg mojego opisu wszystko czego doznajemy, wszystko co widzimy, słyszymy, dotykamy czujemy jest formą energii.

Jak sądzicie, który z nas jest w sprawie energii pomylony, naukowiec - fizyk, który twierdzi, że energii nie można dotknąć czy ja, który twierdzę, że wszystko co dotykamy jest energią?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
08-09-2022Hamerlik KonopkaCzy własność jest w związku z brakiem możliwości podważenia?
Ludzie posiadają ziemię, rzeczy nieruchome, rzeczy ruchome, strumienie, ciała innych istot, uprawnienia ale mam wrażenie, że tylko przez brak rywala i pretendenta do tych praw. Gdyby zaistniał właściwy rywal to własne stałoby się cudze.

Czy własność jest w związku z brakiem możliwości podważenia jej?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
08-09-2022shigeoZarys stopnia filozofii
Cześć, zastanawiam się, czy ktoś mógłby przedstawić zarys stopnia filozofii. Z małym wykształceniem, ukończyłem filozofię, ale skończyło się na tym, że nie ukończyłem studiów. Myślałam o powrocie do szkoły, ale nie wiem, czy teraz jest odpowiedni moment. Czy byłoby korzystne podążanie za programem filozofii? Jeśli tak, jakie książki poleciłbyś? Myślałem o szkole online, ale nie jestem pewien, czy chcę brać pożyczki. Dziękuję!
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)