Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
11-06-2006mo.kopamiętliwość
po jakim czasie da się zapomnieć o wyrządzonych krzywdach
? o wyrządzonych komuś bliskiemu...
da się w ogóle?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony) (Zamknięty)
10-06-2006r4avenczy mozliwy jest zwiazek agostyka z chrzescijanka?
Czy mozliwy jest taki zwiazek dwojga ludzi? Czy tutuaj mozna sie obyć bez kompromisów? Czy któras ze stron musi zrezygnować przynajmniej z czesci swojego światopogladu? Czy ktos z Was wogóle miał wogole z styczność z tego typu szczesliwym zwiazkiem? Jak wyglada ich zycie, slub i wychowanie dzieci? Dziękuje za wszyskie odpowiedzi to bardzo wazne dla mnie
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
08-06-2006NowakDlaczego robimy cos, czego pozniej zalujemy??
Wyobrazcie sobie, ze jest jakas sytuacja... Idziecie sobie np. przez park i przypuscmy, ze zaczyna padac deszcz. Stwierdzacie, ze idziecie do domu. Rozumiecie mnie juz trochę? Dobrze, jeszcze jeden przyklad... Jestescie w restauracji i macie do wyboru lod albo... cos do picia. Ja np. bardzo dlugo bym sie wahala. Wy tez na pewno zawsze sie w pewnej sytuacji wahacie. Nie wiecie, jaka bedzie Wasza ostateczna decyzja. Ja zawsze sobie mysle, ze juz ktos lub cos juz to wie, ze gdzies to musi byc "zapisane". Np. ja rano sobie obiecuje, ze bede sie bardzo dlugo uczyc, a co sie na koncu dnia okazuje? Ze nawet nie zajrzalam do ksiazki. Biegalam sobie, jezdzilam na rowerze itp. Nastepny dzien. Mowie sobie, ze bede sie uczyc i jednoczesnie sie zastanawiam, czy na koncu dnia rowniez bede miala wyrzuty, ze nawet nie zrobilam pracy domowej. Cos, moim zdaniem, w tym jest, cos musi byc. Normalnie chyba tego nie zauwazamy, ale ...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 29 (przedawniony)
07-06-2006heniutek32Ten kto wymyslił boga wiedział co robi!
wyobraźcie sobie życie bez Boga? Świat byłby pełen wojeń i nienawisci jakby ludzie nie wierzyli w biblie, że nie wolno czycnić zła... moim zdaniem bóg jest to taka bajka dla wszytskich, tak jak bajka dla dzieci o jakiś superbohaterach co uczą dziecko robić dobrze, odróźniac dobro od zła. Ktoś kto stworzył boga, zapewne stworzył też ziemię, może ejsteśmy jdenym wielkim bigbrotherem? ktoś ans stworzył i etraz podglada, istoty z pozamskiej cywilizajcji przewyzszajace nas o lata swietlne swoją techniką? Skoro bóg stworzył ziemie to kto stworzył świat? Odpowiedzi nigdy nie znajdziemy więc po co szukać głosic swoje poglady? Zostawmy wsyztsko tak jak jest, zajmijmy się sobą, niech ludzie wierzą w co chcą i nie przekonujmy ich, że jest inaczej, bo i tak niegdy się nie dowiemy dlaczego istniejemy...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
07-06-2006ŚwiadekMędrcy świata tego
Pokój z Wami!
Czytam z pewnym przerażeniem to forum. Muszę sprawiedliwie przyznać- wiedza i inteligencja Wasza jest ogromna.
Sam pochodzę z małej miejscowości i nie miałem długo dostępu do nauki.
Spotkałem jednak na swej drodze mądrych przewodników.
Jesteście dla mnie zbyt pyszni i grzeszni. Nie różnicie się niczym od książąt Kościoła, tylko tym co głosicie.
pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
07-06-2006RadecjuszSENS 2-ODPOWIEDŹ
No niestety tylko nieliczni z was wiedzą cokolwiek o sensie ŻYCIA, WSZECHŚWIATA I CAŁEJ RESZTY. Zamiast tego odwołujecie się do bożków, demonów i skrzatów.
Może pownienem zaznaczyć, że pytanie jest podchwytliwe ( odpowiedż napewno nie brzmi: 42) i kieruje je do ateistów, jako ludzi z nieco trzeźwiejszym spożeniem .
ODPOWIEDŹ
Jak zauważyło kilku ludzi, zanim zada sie to pytanie o ostateczny SENS , trzeba najpierw zapytać czy jest sens w ogóle pytać o to. Czy jest sens pytać kamień leżący przy wychodku jaki jest sens jego egzystencji ? Albo świeżo wyklutego Ceratopsa wchłoniętogo przez Oviraptora. Cóż, mógłby odpowiedzieć że jego celem życia było zaspokojenie głodu raptora. Jednak kilka godzin później tego raptora wszma jakiś teropod, a potem wszystko wybije meteoryt. W skali multiwszechświatowej te wszyskie wydarzenia nie miały najmniejszego znaczenia, jak dla nas pyłek kurzu unoszący się nad księżycem Fobos.
Życie, planety, galaktyki i cała reszta się nie ma jakichś wyższych ideii ponieważ nie zostało zaplanowane i stworzone, tylko istnieje. Wszystko co istnieje jest tylko efektem ubocznym praw fizycznych ( praw natury ) jakie pierwsze oddziaływania przypadkowo utworzyły wg zasady przyczynowo-skutkowej.Wszystko ma wszystko gdzieś.
Nie ma sensu również Darwinowskie przetrwanie gatunku i Dawkinsowskie przetrwanie samolubnego genu, gdyż to tylko metafory i normalny krok ewolucji, że wynaleziono kopiowanie informacji genetycznej.
zatem OSTATECZNA ODPOWIEDŹ NA SENS ŻYCIA, WSZECHŚWIATA..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 43 (przedawniony)
05-06-2006RudiMagxCzy komunizm był zły?
W chwili obecnej w naszych mediach w czambuł potępia się komunizm i komunistów a ze "Świętej Trójcy" Kraju Rad już nikt się nawet nie wyśmiewa.
Pomijając bezwartościowe komunały (fajne pojęcie bądź co bądź), bardzo ciekaw jestem Waszej oceny. Tylko błagam - ARGUMENTUJCIE
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
02-06-2006DODASens istnienia
Częstym tematem jaki nurtuje dzisiejsze społeczeństwo jest pytanie:Jaki jest sens istnienia???Otóż błędnie niktórzy myślą zarażając tym innych,że nasze życie nie ma sensu.Przecież celem jest coś tak nierealnego jak śmierć.Otóż śmierć nie kończy istnienia.Nie piszę tego ze względu na moje poglądy religijne.Nasze życie ma sens.Jest nim to co zrobimy dla innych lub siebie, a czego nie.To co zrobimy jest naszym sensem.Czy będzie on zadowalający to zależy od tego jacy jesteśmy i co robimy.Głównie chodzi o to by każdy z nas odnalazł własną drogę i umiał powiedzieć"jestem sobą!' Droga jaką się do tego dochodzi może być drastyczna ale musimy ją przejść by zrozumieć.Warto się rozglądać bo wskazówki są wszędzie!!!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 34 (przedawniony)
01-06-2006OcykanMroczne Średniowiecze?
W języku kolokwialnym określenie "średniowiecze" to synonim ciemnoty i zacofania. Oświeceniowym ideologom, którzy Średniowiecza nie lubili bynajmniej nie z powodu jego zacofania lecz raczej z powodu dominującej w tym okresie roli Kościoła, udało się to wmówić pospólstwu i tak to trwa po dzień dzisiejszy. Oczywiście taka ocena Średniowiecza jest z gruntu fałszywa. Średniowiecze, najdłuższy okres w dziejach nowożytnych (ok. 1000 lat) wcale nie było okresem zastoju. Nie będę tu powoływał się na liczne wynalazki i odkrycia tego okresu, rozwój oświaty (uniwersytety), architektury, kultury i sztuki, nawigacji, rolnictwa, itd. itp. To, że był to okres bardzo płodny można wykazać dużo prościej. Pojęcie Średniowiecza można odnieść wyłącznie do Europy Zachodniej. Inne tereny, a tym bardziej inne kontynenty, nie doświadczyły "przekleństwa" tego okresu. Jak zatem wytłumaczyć, że z tej "nocy" Średniowiecza Europa Zachodnia wynurzyła się jako dominująca siła na światowej arenie? Siła, która zdystansowała kraje, które nie zaznały "mroków" Średniowiecza.
A tak na marginesie. Jeżeli Średniowiecze uznamy za symbol zacofania, to Polska jawi się jako kraj bardzo postępowy. Gdy bowiem w Europie Zachodniej Średniowiecze trwało ok. 1000 lat, to u nas tylko ok. 500.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
31-05-2006GoriotDemokracja szlachecka
Czy demokracja szlachecka wyprzedziła swoją epokę, czy była przejawem głupoty i nieodpowiedzialności ? Jestem ciekaw Waszego zdania. Niech inspiracją do wypowiedzi będzie notka z wikipedii -
"Demokracja szlachecka to określenie systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów wykształconego w XV i XVI wieku, który w założeniu gwarantował masom szlacheckim prawo głosowania i decydowania o sprawach państwa, a także był przykładem tolerancji i formalnej równości praw w łonie samego stanu szlacheckiego, co stanowiło ewenement na skalę europejską owego czasu.
Badania historyka Daniela Beauvois dowiodły, iż demokracja szlachecka nie funkcjonowała. Szlachta w ogromnej większości nie zgłaszała się i nie głosowała na sejmikach ziemskich. Udział w głosowaniach nie przekraczał 5% narodu szlacheckiego czyli jednej dwudziestej mas szlacheckich. Obywatelami Rzeczpospolitej byli posiadacze ziemscy, którzy w minimalnym stopniu dopuszczali do głosu szlachtę.
Do konstytucji 3 maja został załączony aneks "Prawo o sejmikach", który wykluczał z życia obywatelskiego szlachtę bez własnej ziemi tzw. czynszowników."
Pozdrawiam !
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)