Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 46 (przedawniony)
14-10-2003MarekTroista struktura rzeczywistości
Ten wątek zdecydowałem się zamieścić w dziale Filozofia i światopogląd, gdyż trudno tu dopatrywać się treści naukowych.
Istnieją trzy podstawowe składniki rzeczywistości: materia, energia i informacja. Myślę, że każdy się z tym wnioskiem zgodzi, gdyż jest on w sumie oczywisty. Kwestią sporną pozostaje pochodzenie informacji. Dla ateisty nie do przyjęcia jest pogląd, że może ona pochodzić od jakiejś świadomości. Będzie on wolał uznać, iż jest ona samoistną właściwością wszechświata, zapewniającą mu zdolność do samoorganizacji. Człowiek wierzący uzna natomiast, że jest ona dziełem jakiejś nadrzędnej myśli. Informacja nie może być jednak uważana, w odróżnieniu od materii i energii, za zjawisko pierwotne. Jest ona po prostu zapisem dokonanym w materii. Rodzajem informacji są na przykład czas i przestrzeń. Czas wynika z dynamiki materii, natomiast przestrzeń jest odzwierciedleniem jej struktury. Gdyby uznać, że informacja została stworzona przez nadrzędną myśl, to taką myśl można uważać za byt pierwotny. Myśl jest bowiem niedefiniowalna, podobnie jak materia i energia. Materia (hardware) jest czynnikiem, w którym myśl (software) może się zamanifestować. Z kolei energia jest czynnikiem pośredniczącym między myślą i materią. Jest jakby narzędziem, za pomocą którego myśl rzeźbi materię. Okazuje się, że dogmat o Trójcy Świętej nie jest wcale taki bezsensowny. Można powiedzeć, że Bóg jest jednak triadą, o ile pod pojęciem Boga będziemy rozumieć całą naszą rzeczywistość...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
18-09-2003IgłaPrzebaczanie.....Namiastka Boskiego Niebytu ???
Przebaczam ..... bo ciebie kocham,przebaczam .....bo wszystko co dostaje od ciebie jest darem ,wiec przyjme to z pokorą ,przebaczam .... bo bardzo sie boje żyć w konflikcie z tobą -tym który bedzie miał mnie pod kontrolą,zabierał ekspresje fizyczną i ograniczał rozwój emocjonalny, bedę wybaczała , bo wybaczanie jest przejawem mocy ... pluje Nietzschemu w zatwardziała twarz ,ojca straconego zniweczałej bylejakości ,rzadów silnego-bezkompromisowego przyczajonego strachu w galarecie mocy , pozornego instruktora nadczłowieka....
Będę rygorystycznie wywnętrzniała się instrukcją jaką mi podasz ,struktują jaką zbudujesz pierwiosnkiem zmeczenia przegrana opadne w te ramiona , których tak słodko ,niecierpliwie pragnąc - nienawidzę ..........
..................................................................a Ty? kiedy i dlaczego wybaczasz?Czy wybaczanie jest zapomnieniem?Jak traktujesz osobę której chcesz wybaczyć ? .............................................
Smagana biczem słabości ze słabostek ,bólu prowokator odrzucam resentyment przeorientuje mój fetysz na kanion impasu immatrykulacja plugawego inercyjskiego imbecylstwa ,hinduskie prariastwo ........samotna donkichotowska rzeczywistość
.................................................................a Ty? Ujawnij mi Swój fenomen wybaczania ?..................................
"Nie dryfowałam już po morzu chaosu ,lecz byłam przy sterze , w przyjaznym mi świecie.Płakałam z radości .Przebaczanie stanowi zródło uzdrawiającej mocy.Jest..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
16-09-2003RoninZdrowy rozsądek
PYTANIE: - Co to jest ZDROWY ROZSĄDEK?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
13-09-2003NakręceniEgzorcyzmy
Nowy dokumentalny film Ewy Urbańskiej "Egzorcysta" opisuje pracę i dokonania księży egzorcystów w Polsce.
Blok artykułów o filmie i zagadnieniu:
www.reporter.id.uw.edu.pl/article/archive/252/
Zapraszamy do dyskusji.
Pozdrawiamy
Redakcja Nakręconych
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
19-08-2003JaworekDYSKUSJE
Ostatnio zauważyłem, że niezwykle mocno garnę się do dyskusji. Nie tyle nawet ja to zauważyłem, co inni. Faktycznie, nie byłem w stanie się z nimi nie zgodzić. Lubię konfrontować zdanie swoje z czyimś. Pewnie dlatego aktywny jestem na kilku, a może kilkunastu internetowych forach (forum.wislakrakow.com; racjonalista.pl/forum i wiele innych). Często też dyskutuję, w rozmowie "na żywo", czy też używając gadu-gadu. Wymieniać przemyślenia mogę z osobami, które je posiadają. Kiedyś, już spory czas temu, garnąłem się do poważnych rozmów z osobami uważanymi przeze mnie za posiadające mniejsze zasoby wiedzy, inteligencji, błyskotliwości od moich. Chciałem chyba (tak sądzę, bo teraz jest to dla mnie dosyć niezrozumiałe) pokazać jaki to ja wspaniały nie jestem, nie tyle przed moim rozmówcą, co przed sobą. Im większą wiedzę posiadałem, tym bardziej obserwowałem jak mało wiem. Swoją drogą jest tak nadal - im więcej wiem, tym bardziej jest przeze mnie zauważane, jaka ta ilość wiedzy jest mała. Wraz ze wzrostem wiedzy jednak, nie tylko widzę, jak bardzo jestem niedoskonały, ale też i rośnie moja skromność, nieskromnie mówiąc. I to właśnie nabycie większej skromności pozwoliło na dostrzeżenie faktu, że z niektórymi osobami nie warto wdawać się w dyskusje. Nie warto wdawać się w dyskusje z ludźmi, których celem nie jest pokojowa wymiana poglądów. I nie wdaję się w rozkminianie tego, czy celem takich ludzi jest pokazanie, że zawsze "ja mam rację", czy jeszcze co innego. Po prostu nie mam ochoty..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
20-07-2003RybitwaDELFIN
Czy zna ktoś dokładną symbolikę delfina?
Słyszałam, że jest on symbolem miłości w związku, czy to prawda ?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
01-07-2003JAN PAWEŁ IIPOSŁANIE
STOLICA APOSTOLSKA
2003-04-04

KTO BEDZIE ZBAWIONY ? .( I CZY
WARTO !!!

ROZDZIAŁ 1 : WSTĘP:

SPOTKALY SIE DWIE OSOBY . I SPIERAJĄ SIE
W PEWNEJ

KONKRETNEJ SPRAWIE . MAJA ODMIENNE
STANOWISKA . .PYTANIE

ZACHODZI , KTÓRA Z NICH MA RACJE ?. A JEST
TO PYTANIE
Z TYTULU TEJ PRACY " KTO BEDZIE
ZBAWIONY ? ".
PIERWSZA TWIERDZI , ZE TO CO JEST
NAPISANE NA TEMAT TWÓRCY RELIGII
KATOLICKIEJ JEZUSA CHRYSTUSA
I TO CO ON MÓWIL , NALEZY BRAC
DOSLOWNIE .
JEGO ZAS KOLEGA UWAZA , ZE OWSZEM
NALEZY TAK BRAC ,
ALE NIE WSZYSTKO .
PONIZEJ POKAZANE BEDZIE , ZE FAKTYCZNIE ,
CO JEST
ZASKAKUJACE , NALEZY BRAC DOSLOWNIE
TO CO DOTYCZY JEZUSA CHRYSTUSA ,
TO JEST JEGO OSOBY I TO CO
NAUCZAL . .
A WIEC WSZYSTKO !!!!!!
( A WIEC NA PRZYKLAD : ABY OPUSCIC
ZONE , DZIECI
I BYC WSZYSCY JAK BRACIA I SIOSTRY.
TAK JAK GLOSIL
JEZUS ) I JEDYNIE TAKIE POSTEPOWANIE
DOSLOWNE GWARANTUJE
UZYSKANIE ZBAWIENI . OTÓZ : UDOWODNIONY
JEST FAKT ,

ZE CALY WSZECHSWIAT , A WIEC
WSZYSTKO ZBUDOWANE
JEST NA ZA ZASADZIE SYMETRII..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
11-05-2003mikus''szt.miłości''Fromma
macie jakieś ciekawe materiały itp.szukam czegos z miłości na esej w oparciu o Fromma

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
07-05-2003nieeeeeeeewiemprzeszczep organow
stereotyp.....dlaczego to kobieta musi miec piersi??
ja tez mialem piersi....
wspaniala sliczna pare
znalazlem je wsrod skrzekow zabiej podniety
wazylem je w rekach
dotykalem i ogladalem z kazdej strony...
czulem sie kims
stalem na piedestale wynioslej dumy
ale...bylem...inny?
nie taki sam jak oni...
roznilem sie, wytykali mnie
nienawidzili, nietolerowali...
dlaczego zabili moja swiadomosc?...
odobrali mi je....odebrali..mi moje piers
dlatego ze bylem inny...
niestereotypowy.....
.........................
....................
przeraza mnie ludzka tolerancja...
jej kompletny brak
pomyslcie o tym czesciej niz myslicie kiedykolwieg
PS. to nie jest WIERSZ!!!
STOP NAZIZMOWI!!!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
18-03-2003DracoRacjonalistyczny fantatyk?
Tak sobie podróżuję po sieci i trafił mi się wasz serwis. Wszystko ładnie, macie dużo racji, owszem, wspaniale...
ALE
Kiedy potępia się fantyków, to siłą rzeczy potępia się również 'czysty' racjonalizm, 'czysty' nihilizm etc.
Jeśli ktoś ma na to odpowiedź to bardzo bym prosił o udzielenie. Jeśli czegoś nie doczytałem to przepraszam bardzo, ale jestem tu od piętnastu minut.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)