 |
Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 46 (przedawniony) | | 14-10-2003 | Marek | Troista struktura rzeczywistości |
Ten wątek zdecydowałem się zamieścić w dziale Filozofia i światopogląd, gdyż trudno tu dopatrywać się treści naukowych. Istnieją trzy podstawowe składniki rzeczywistości: materia, energia i informacja. Myślę, że każdy się z tym wnioskiem zgodzi, gdyż jest on w sumie oczywisty. Kwestią sporną pozostaje pochodzenie informacji. Dla ateisty nie do przyjęcia jest pogląd, że może ona pochodzić od jakiejś świadomości. Będzie on wolał uznać, iż jest ona samoistną właściwością wszechświata, zapewniającą mu zdolność do samoorganizacji. Człowiek wierzący uzna natomiast, że jest ona dziełem jakiejś nadrzędnej myśli. Informacja nie może być jednak uważana, w odróżnieniu od materii i energii, za zjawisko pierwotne. Jest ona po prostu zapisem dokonanym w materii. Rodzajem informacji są na przykład czas i przestrzeń. Czas wynika z dynamiki materii, natomiast przestrzeń jest odzwierciedleniem jej struktury. Gdyby uznać, że informacja została stworzona przez nadrzędną myśl, to taką myśl można uważać za byt pierwotny. Myśl jest bowiem niedefiniowalna, podobnie jak materia i energia. Materia (hardware) jest czynnikiem, w którym myśl (software) może się zamanifestować. Z kolei energia jest czynnikiem pośredniczącym między myślą i materią. Jest jakby narzędziem, za pomocą którego myśl rzeźbi materię. Okazuje się, że dogmat o Trójcy Świętej nie jest wcale taki bezsensowny. Można powiedzeć, że Bóg jest jednak triadą, o ile pod pojęciem Boga będziemy rozumieć całą naszą rzeczywistość... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 18-09-2003 | Igła | Przebaczanie.....Namiastka Boskiego Niebytu ??? |
Przebaczam ..... bo ciebie kocham,przebaczam .....bo wszystko co dostaje od ciebie jest darem ,wiec przyjme to z pokorą ,przebaczam .... bo bardzo sie boje żyć w konflikcie z tobą -tym który bedzie miał mnie pod kontrolą,zabierał ekspresje fizyczną i ograniczał rozwój emocjonalny, bedę wybaczała , bo wybaczanie jest przejawem mocy ... pluje Nietzschemu w zatwardziała twarz ,ojca straconego zniweczałej bylejakości ,rzadów silnego-bezkompromisowego przyczajonego strachu w galarecie mocy , pozornego instruktora nadczłowieka.... Będę rygorystycznie wywnętrzniała się instrukcją jaką mi podasz ,struktują jaką zbudujesz pierwiosnkiem zmeczenia przegrana opadne w te ramiona , których tak słodko ,niecierpliwie pragnąc - nienawidzę .......... ..................................................................a Ty? kiedy i dlaczego wybaczasz?Czy wybaczanie jest zapomnieniem?Jak traktujesz osobę której chcesz wybaczyć ? ............................................. Smagana biczem słabości ze słabostek ,bólu prowokator odrzucam resentyment przeorientuje mój fetysz na kanion impasu immatrykulacja plugawego inercyjskiego imbecylstwa ,hinduskie prariastwo ........samotna donkichotowska rzeczywistość .................................................................a Ty? Ujawnij mi Swój fenomen wybaczania ?.................................. "Nie dryfowałam już po morzu chaosu ,lecz byłam przy sterze , w przyjaznym mi świecie.Płakałam z radości .Przebaczanie stanowi zródło uzdrawiającej mocy.Jest.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 16-09-2003 | Ronin | Zdrowy rozsądek |
PYTANIE: - Co to jest ZDROWY ROZSĄDEK? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 13-09-2003 | Nakręceni | Egzorcyzmy |
Nowy dokumentalny film Ewy Urbańskiej "Egzorcysta" opisuje pracę i dokonania księży egzorcystów w Polsce. Blok artykułów o filmie i zagadnieniu: www.reporter.id.uw.edu.pl/article/archive/252/Zapraszamy do dyskusji. Pozdrawiamy Redakcja Nakręconych | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 19-08-2003 | Jaworek | DYSKUSJE |
Ostatnio zauważyłem, że niezwykle mocno garnę się do dyskusji. Nie tyle nawet ja to zauważyłem, co inni. Faktycznie, nie byłem w stanie się z nimi nie zgodzić. Lubię konfrontować zdanie swoje z czyimś. Pewnie dlatego aktywny jestem na kilku, a może kilkunastu internetowych forach (forum.wislakrakow.com; racjonalista.pl/forum i wiele innych). Często też dyskutuję, w rozmowie "na żywo", czy też używając gadu-gadu. Wymieniać przemyślenia mogę z osobami, które je posiadają. Kiedyś, już spory czas temu, garnąłem się do poważnych rozmów z osobami uważanymi przeze mnie za posiadające mniejsze zasoby wiedzy, inteligencji, błyskotliwości od moich. Chciałem chyba (tak sądzę, bo teraz jest to dla mnie dosyć niezrozumiałe) pokazać jaki to ja wspaniały nie jestem, nie tyle przed moim rozmówcą, co przed sobą. Im większą wiedzę posiadałem, tym bardziej obserwowałem jak mało wiem. Swoją drogą jest tak nadal - im więcej wiem, tym bardziej jest przeze mnie zauważane, jaka ta ilość wiedzy jest mała. Wraz ze wzrostem wiedzy jednak, nie tylko widzę, jak bardzo jestem niedoskonały, ale też i rośnie moja skromność, nieskromnie mówiąc. I to właśnie nabycie większej skromności pozwoliło na dostrzeżenie faktu, że z niektórymi osobami nie warto wdawać się w dyskusje. Nie warto wdawać się w dyskusje z ludźmi, których celem nie jest pokojowa wymiana poglądów. I nie wdaję się w rozkminianie tego, czy celem takich ludzi jest pokazanie, że zawsze "ja mam rację", czy jeszcze co innego. Po prostu nie mam ochoty.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 20-07-2003 | Rybitwa | DELFIN |
Czy zna ktoś dokładną symbolikę delfina? Słyszałam, że jest on symbolem miłości w związku, czy to prawda ?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 01-07-2003 | JAN PAWEŁ II | POSŁANIE |
STOLICA APOSTOLSKA 2003-04-04 KTO BEDZIE ZBAWIONY ? .( I CZY WARTO !!!
ROZDZIAŁ 1 : WSTĘP: SPOTKALY SIE DWIE OSOBY . I SPIERAJĄ SIE W PEWNEJ KONKRETNEJ SPRAWIE . MAJA ODMIENNE STANOWISKA . .PYTANIE ZACHODZI , KTÓRA Z NICH MA RACJE ?. A JEST TO PYTANIE Z TYTULU TEJ PRACY " KTO BEDZIE ZBAWIONY ? ". PIERWSZA TWIERDZI , ZE TO CO JEST NAPISANE NA TEMAT TWÓRCY RELIGII KATOLICKIEJ JEZUSA CHRYSTUSA I TO CO ON MÓWIL , NALEZY BRAC DOSLOWNIE . JEGO ZAS KOLEGA UWAZA , ZE OWSZEM NALEZY TAK BRAC , ALE NIE WSZYSTKO . PONIZEJ POKAZANE BEDZIE , ZE FAKTYCZNIE , CO JEST ZASKAKUJACE , NALEZY BRAC DOSLOWNIE TO CO DOTYCZY JEZUSA CHRYSTUSA , TO JEST JEGO OSOBY I TO CO NAUCZAL . . A WIEC WSZYSTKO !!!!!! ( A WIEC NA PRZYKLAD : ABY OPUSCIC ZONE , DZIECI I BYC WSZYSCY JAK BRACIA I SIOSTRY. TAK JAK GLOSIL JEZUS ) I JEDYNIE TAKIE POSTEPOWANIE DOSLOWNE GWARANTUJE UZYSKANIE ZBAWIENI . OTÓZ : UDOWODNIONY JEST FAKT , ZE CALY WSZECHSWIAT , A WIEC WSZYSTKO ZBUDOWANE JEST NA ZA ZASADZIE SYMETRII.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 11-05-2003 | mikus | ''szt.miłości''Fromma |
macie jakieś ciekawe materiały itp.szukam czegos z miłości na esej w oparciu o Fromma |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 07-05-2003 | nieeeeeeeewiem | przeszczep organow |
stereotyp.....dlaczego to kobieta musi miec piersi?? ja tez mialem piersi.... wspaniala sliczna pare znalazlem je wsrod skrzekow zabiej podniety wazylem je w rekach dotykalem i ogladalem z kazdej strony... czulem sie kims stalem na piedestale wynioslej dumy ale...bylem...inny? nie taki sam jak oni... roznilem sie, wytykali mnie nienawidzili, nietolerowali... dlaczego zabili moja swiadomosc?... odobrali mi je....odebrali..mi moje piers dlatego ze bylem inny... niestereotypowy..... ......................... .................... przeraza mnie ludzka tolerancja... jej kompletny brak pomyslcie o tym czesciej niz myslicie kiedykolwieg PS. to nie jest WIERSZ!!! STOP NAZIZMOWI!!! | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 18-03-2003 | Draco | Racjonalistyczny fantatyk? |
Tak sobie podróżuję po sieci i trafił mi się wasz serwis. Wszystko ładnie, macie dużo racji, owszem, wspaniale... ALE Kiedy potępia się fantyków, to siłą rzeczy potępia się również 'czysty' racjonalizm, 'czysty' nihilizm etc. Jeśli ktoś ma na to odpowiedź to bardzo bym prosił o udzielenie. Jeśli czegoś nie doczytałem to przepraszam bardzo, ale jestem tu od piętnastu minut. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |