 |
Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 06-12-2022 | MaxGolonko3 | Czy ewolucja szła jak po sznurku pod okiem Boga? |
Zdjęcie:
Tytułem wstępu: Gdybym napisał tyle kropek ile jest gwiazd (i przypuszczalnie planet) tylko w naszej galaktyce: 300 000 000 000 to by Wam życia nie starczyło na przewinięcie mojego postu na dół klawiszem pg-dn (gdy po sto kropek w wierszu).
Nowe odkrycie sugeruje, że jaszczurki istnieją 35 milionów lat dłużej niż wcześniej sądzono. Teraz uznaje się ich pojawienie już w późnym triasie (237-201 milionów lat temu). Skamielina wpływa na wszystkie szacunki pochodzenia jaszczurek i węży, razem zwanych Squamata, i wpływa na założenia dotyczące tempa ich ewolucji. Okaz został znaleziony bynajmniej nie w terenie lecz w magazynie kolekcji z 1950 roku, gdzie przetrzymywano kamienie z kamieniołomu w pobliżu Tortworth w South Gloucestershire. Zespół nazwał odkryty gatunek 'Cryptovaranoides microlanius', co oznacza 'mały rzeźnik', w nawiązaniu do jego szczęk, które są wypełnione zębami o ostrych krawędziach. Wykonano zdjęcia rentgenowskie skamieliny, co pozwoliło zrekonstruować ją w trzech wymiarach i zobaczyć maleńkie kości ukryte w skale.
Skamielina kości na zdjęciu z napisem '5mm' wygląda niesamowicie - jakby jaszczurka rok temu straciła życie - a to co najmniej 200 000 000 lat!
Gdybym napisał tyle kropek to nikt z Was nie dałby rady przewinąć tego postu do końca pg-dn o ile nie chce zarwać nocy lub podpaść w pracy. Policzyłem. (czyli ewolucja miała niewyobrażalnie dużo czasu na testowanie nowych wersji, mutacji, zanim doprowadziła dawnego gada do człowieka, a wiele wersji wymarło).. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 80 (przedawniony) | | 06-12-2022 | Hamerlik Konopka | Zdarcie masek lepsze od demokracji |
Na pewno znacie fakt odmiennych zachowań w życiu prywatnym i w życiu publicznym.
Ciekawe ja na życie społeczne wpłynęłoby zdarcie masek, tj. stworzenie takich warunków społecznych, w których nie można uchować żadnej tajemnicy – cokolwiek nie przedsięwzięcie inni o tym dowiedzą się i pojmą pełne znaczenie tego co zrobiliście.
Wyobraźcie sobie sytuacje, w której rozmawiacie z przeciwnikiem ideowym na otwartym publicznym wśród znajomych osób, występując tam z własną twarzą i z własnym nazwiskiem.
Wyobraźcie sobie podobną sytuację, w której rozmawiacie z przeciwnikiem ideowym na forum internetowym, na którym występujecie bez twarzy, bez nazwiska lecz pod pseudonimem i prowadzicie rozmowę wśród obcych ludzi o nieznanej tożsamości.
Jaka byłaby różnica w przebiegu tych rozmów i jakie byłby szanse w nich na zbudowanie kompromisu.
W panującej nam kulturze istnieje przekonanie, że człowiek ma prawo do tajemnicy ale może to prawo jest z piekła rodem i 100x więcej niszczy niż tworzy?
Mam czasem wrażenie, że wszyscy chcemy pójść na łatwiznę ale potem się przekonuję, że pójście na łatwiznę nie rozwiązuje żadnego problemu. Może nie należy chodzić na łatwiznę? Może należy wybrać trudną drogę, żeby coś osiągnąć? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 04-12-2022 | Hamerlik Konopka | Czy media transmitują ideologię? |
pl.wikipedia.org/wiki/Ideologiapl.wikiped(*)/Środki_masowego_przekazupl.wikipedia.org/wiki/TransmisjaWyobraźcie sobie sytuację, w której powstaje medium docierające umysłów pewnej zbiorowości ludzi, a przekazem stają się wytwory umysłu jakiegoś fundamentalisty, człowieka o określonej wierze, np. w boga, w szczególną rolę wybranego narodu, w globalny spisek itp. Czy memy pl.wikipedia.org/wiki/Mempanujące w umyśle tego fundamentalisty, chcąc nie chcąc, zaczną rozwijać się, z rożnym skutkiem, także w umysłach odbiorców transmisji? Czy odbiorcy przekazu, chcąc nie chcąc, zaczną upodabniać się do jego nadawcy, bo zadziałają funkcje psyche, procesy neuronów lustrzanych, które skopiują wszystko co powszechne? Czy telewizja państwowa jest tak ważna dla partii rządzącej, bo służy jej członkom do ideologicznego formatowania psyche zwykłych ludzi, kształtując ich umysły na wzór swój i podobieństwo swoje? | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 04-12-2022 | mazar | Czy "znaczenie" jest rodzajem nagrody? |
Skoro tak wielu ludzi szuka sensu w życiu, czy „znaczenie” jest rodzajem nagrody? Jeśli tak, czy nie jest to regulowane przez układ nagrody w mózgu oparty na dopaminie?
Dlaczego tak się dzieje, że niektórzy ludzie szukają namacalnych i pieniężnych nagród, podczas gdy inni szukają „sensu” w swoim życiu?
Zastanawiam się, gdzie w hierarchii potrzeb Masłowa znajduje się „sens”? A co dokładnie oznacza „znaczenie”? Czy to po prostu „powód” do wykonywania jakiejś czynności (zwłaszcza znoszenia bólu)?
Dlaczego dokładnie szukamy „sensu” znosząc ból? Czy ludzie nie zdają sobie sprawy, że nie ma „obiektywnego” celu ich życia i „życia” w ogóle?
Dokładniej, staram się zrozumieć, jak i dlaczego posiadanie „celu” / „sensu” pomaga znosić ból i cierpienie (które jest nieuniknione) w życiu? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 17 (przedawniony) | | 02-12-2022 | globus20 | Od czego zacząć naukę filozofii? |
1. Czy dobrym pomysłem jest zaczynanie nauki filozofii od Tatarkiewicza czy lepiej zacząć od jakiegoś wprowadzenia typu Filozofia Przewodnik dla początkujących autorstwa Jenny Teichmann, Katherine C. Evans, książka Filozofia autorstwa Richard H. Popkin Avrum Stroll? 2. Kiedy przerobić Tatarkiewicza? 3. Co przerobić po książce wprowadzającej do filozofii? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 01-12-2022 | okragly | jestem mrówką |
jestem mrówką i chciałem napisać naszą filozofie, ale MY, racjonaliści, jesteśmy libki niedorozwojki, dla nas najważniejszą wartością jest INDYWIDUALIZM, WOLNOŚĆ, WŁASNOŚĆ,.. filozofii mrówek nie zrozumiemy, dlatego nie napisze, bo to rzucanie diamentów przed wieprze
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 25-11-2022 | MaxGolonko3 | Jak liczyć szczęście ludzkości czyli oceniać sytuację |
Jest IMHO oczywistym konsensus, że dbać należy bu suma osobistych szczęść wszystkich ludzi (jak ktoś cierpi psychicznie lub fizycznie to jest ujemne) scałkowana po czasie (dajmy na to rok wstecz i milion lat do przodu) była jak największa. I tu pytanie, czy mamy prawo lekceważyć przyszłość jak to robią PISRYDZYKI albo Islamiści w Nigerii mnożący się na potęgę i wysyłający corocznie coraz więcej ludzi na cały świat? Reszta rozumowania na grafice: scontent-f(*)vCaHlnFvrJkn387dqw&oe=63841A52Siema _ Wszystkie wszechświaty są wieczne | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 23-11-2022 | MaxGolonko3 | Nadchodzą inne czasy - oby tak dalej w tym temacie |
Grafika NASA: pbs.twimg.(*)4C87?format=jpg&name=4096x4096Nadeszły czasy, że misje astronautyczne są oceniane pod względem ekologicznym. NASA: "Chcemy poznać Twoją opinię. Dołącz do serii wirtualnych oraz osobistych spotkań mających na celu rozpoznanie publiczne komentarzy na temat treści projektu oświadczenia o oddziaływaniu na środowisko planowanej misji dostaraczenia próbek z Marsa na Ziemię." Przy okazji mamy okazję zauważyć, że raczej zrezygnowano z transportu pojemników z próbkami pozyskanymi przez łazik Perseverance za pomocą innego łazika na rzecz nowego śmigłowca. twitter.com/NASA/status/1595180381959061505Siema _ Wszystkie wszechświaty są wieczne | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 21-11-2022 | chinyu | Dlaczego nie ma już filozofów? |
Wszyscy słyszeliśmy nazwiska Kant, Rousseau, Bertrand Russell, Sir Francis Bacon, Locke, Mill itd. Zastanawiam się, dlaczego nie ma wielu współczesnych filozofów, o których historycy napiszą za kilka lat? Wydaje się dzisiaj, że myślicieli uważani są za intelektualistów, ale nie widzę przywiązanych do nich wybitnych idei. Na przykład John Stuart Mill jest związany z teorią utylitaryzmu, Rousseau z umową społeczną, a Ayn Rand z obiektywizmem. Dzisiaj tego nie widzę. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |