Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
31-03-2023fukimoKierunki filozofii, gdzie pracujesz?
Dokładnie tak, jak mówi tytuł, staram się uzyskać szerokie zrozumienie tego, co przychodzi po uzyskaniu dyplomu z filozofii.

Czy interesują Cię oferty pracy ze względu na stopień naukowy? Czy widzieli, że nabyłeś silne umiejętności pisania, logiki i krytycznego myślenia i czy chcieli to wykorzystać? Czy uważałbyś się za odnoszącego sukcesy?

Jestem rozdarty między filozofią, ekonomią, naukami politycznymi i programami biznesowymi w mojej szkole i chociaż filozofia jest moją pasją, martwię się, że nie zaprowadzę mnie daleko w życiu.

Dziękuję.

Edytuj: Dziękuję wszystkim bardzo, nie spodziewałem się aż tylu odpowiedzi! Wezmę pod uwagę wszystko, co wszyscy wnieśli!

Wszyscy pomogliście złagodzić niektóre z moich zmartwień i pomogliście mi skupić się na ważnych częściach mojej edukacji.

Jeszcze raz dziękuję!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
30-03-2023redvelvetopinia
Witam. Czy wiecie może na jakiej stronie najlepiej porównywać pożyczki online. Interesuje mnie spojrzenie na najtańsze pożyczki. Co możecie doradzić?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
24-03-2023bryn41Czy rasizm opiera się na przekonaniach lub nastawieniu?
Przeczytałem oba argumenty J.L.A Garcii, w których postawa jest niezbędna, aby ktoś był rasistą. Następnie przeczytałem argument Tommiego Shelby'ego, w którym przekonania są niezbędne, aby ktoś był rasistą. Lubię zgadzać się z Tommiem Shelbym, ponieważ nie możemy mieć określonej postawy bez przekonania, że ​​coś może być prawdziwe lub fałszywe, złe lub dobre. Co myślisz?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
24-03-2023eustas1Pragmatyzm i inne formy rozumowania?
Nigdy nie studiowałem filozofii, ale cenię eklektyczną lekturę. Właśnie skończyłem czytać 8 wykładów Williama Jamesa na temat pragmatyzmu w książce zatytułowanej Pragmatism, bardzo mi się podobała i dała mi dużo do myślenia. Jego treść ma około 100 lat i pomyślałem, że ciągłe zestawienie tego, co on nazywa racjonalizmem i empirakalizmem w sposobie, w jaki postrzega pragmatyzm, było cenne. Niekoniecznie zgadzam się z pragmatyczną prawdą jako prawdą, ale dostrzegam jej wartość w materialnym świecie, społeczeństwie i jej przydatność. Z pewnością wiele się zmieniło w ciągu ostatnich około 100 lat w tych dziedzinach? Jak się zmienili? Co jeszcze mogę przeczytać? Na jakie nazwiska warto zwrócić uwagę? Jakie są wpływowe dzieła?

Naprawdę nie wiem, co sądzić o wszystkich izmach jako słowach lub treściach, ale podobają mi się myśli i idee pod ich parasolami. Jestem matematykiem z wykształcenia, jeśli to pomoże. Po prostu lubię czytać o różnych trybach rozumowania i chcę wiedzieć, co tam jest, z pewnymi wskazówkami, aby nie wpaść w żadne bezproduktywne królicze nory.

Dzięki.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
24-03-2023whiss33Czy tortury mogą być etyczne, jeśli ktoś ich nie pamięta?
Czytałam artykuł o świadomości anestezjologicznej – problem polegający na tym, że pacjent jest w pełni przytomny podczas zabiegu, ale nie może się ruszyć. Jest to bardzo rzadkie, ale istnieje podejrzenie, że wiele przypadków nie zostanie zgłoszonych, ponieważ środki znieczulające blokują również funkcję zapamiętywania.

I prawie każda osoba, która była w pełni rozbudzona i pamięta o tym, cierpi na zespół stresu pourazowego lub inne problemy ze zdrowiem psychicznym.

I zgodnie z tym artykułem przeprowadzono ankietę, czy jest to etyczne, czy nie - i była zaskakująco duża mniejszość, która powiedziała, że ​​jeśli pacjent tego nie pamięta, to nie ma to znaczenia.

Czy uważasz, że takie tortury są etyczne, czy też znajdujesz na to jakieś argumenty?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 117 (przedawniony)
24-03-2023Hamerlik KonopkaPatent - czy ktoś sprawdził jego sens?
Przekonałem się w życiu, że normy społeczne i wynikające z nich prawa bazują na powszechnych uczuciach, jakie panują w psyche określonej zbiorowości. Takie fundamentalne dla stosunków społecznych uczucia kopiowane są od rodziców, od wychowawców i przechodzą z pokolenia na pokolenia. Kolejne pokolenia podlegają pewnym normom, regułom, prawom automatycznie, bez świadomości ich celu i znaczenia. Pewna zbiorowość czuje, że musi żyć na określony sposób i nie może żyć inaczej.

Podejrzewam, że prawo patentowe, podobnie jak prawo własności, czy prawo zobowiązań powstało w taki właśnie sposób, objawiło się w uczuciach kolejnego pokolenia.

pl.wikipedia.org/wiki/Patent

Mimo wszystko prawo patentowe, powstałe świadomie czy nie, jak wszystko inne musi mieć swój cel i zastanawiam się czy ktoś kiedyś próbował sprawdzić sens patentu?

Czy ktoś coś wie o próbach ustalenia celu istnienia patentu a także o eksperymentalnych próbach stosowania różnego zakresu tego prawa?

Wydaje się, że nie powinniśmy działać tak jak zwierzęta innych gatunków, których zachowanie jest zaprogramowane w ich systemie emocjonalnym. Powinniśmy starać się rozumieć cel naszych zachowań i sprawdzać ich sens.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
23-03-2023haishMatka wszystkich wojen
Odkąd gatunek ludzki przyjął postawę wyprostowaną i do swojej diety wprowadził mięso zaczęły się powolne zmiany tego gatunku. Przez wiele tysiącleci testosteron u samców pomagał w zdobywaniu pożywienia na polowaniach na inne gatunki. Ten stan rzeczy ukierunkowywał i utrwalał zachowania samców, samice zajmowały się potomstwem i związanymi z tym obowiązkami. Taki model życia nazywany jest zbieracko łowieckim. Od momentu przejścia na rolniczy sposób życia istotne stało się posiadanie i kontrola konkretnego terytorium do prowadzenia rolnictwa. W konsekwencji tych przemian konieczne stały się obrona już zagospodarowanych i zdobywanie nowych terenów. Konflikty polegające na walce w obrębie jednego gatunku i walce takiej która skutkowała śmiercią jej uczestników miały miejsce zapewne na długo przed zanim wynaleziono pismo i spisano to co było wcześniej przekazywane pokoleniom w formie mnemonicznej(zapamiętywane).

[Przykładem tego jest 'sumeryjska lista królów' - są władcy przed potopem, oraz władcy po potopie. Jednych od drugich odróżnia długość okresów panowania. Ci przedpotopowi nie są tak na prawdę fizycznymi (historycznymi) osobami - analizując ich imiona można je zinterpretować jako pojęcia -> 'pieśń', 'pieśń pracy', 'świetlista pieśń pracy' itd. - te imiona-pojęcia określają to co najistotniejsze, a mianowicie metodę utrwalania wiedzy przez zapamiętywanie i w ten sposób przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Stąd dla wielu ludzi nauki niezrozumiałe jest, że..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
23-03-2023silva88Czy istnieje nieskończona liczba możliwych myśli?
Wydaje się, że tak, ponieważ istnieje nieskończona liczba rzeczy do przemyślenia (wszystko, co istnieje, plus wszystko, co nie istnieje), ale mózg jest skończonym systemem, a myśl to tylko układ odpalających się neuronów, więc liczba możliwych myśli muszą być skończone, ponieważ istnieje tylko skończona liczba możliwych kombinacji skończonej liczby neuronów. Czy istnieje więc nieskończona liczba możliwych myśli?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
23-03-2023venesa00Jakie są zalety zemsty?
Ludzie uważają zemstę lub „przemoc” za niepraktyczne i niemoralne; niepraktyczne, ponieważ koło „przemocy” kręci się bez końca i niemoralne, ponieważ „przemoc” raczej upokarza przeciwnika niż zdobywa jego zrozumienie

„Oko za oko sprawi, że cały świat będzie ślepy” i „dwie krzywdy nie czynią dobra”, mówią, aby odrzucić zemstę jako odpowiedź na czyjeś wykroczenie

Kontuzjowana osoba zraniłaby przeciwnika, aby zrekompensować szkody. A przeciwnik wykorzystałby swoją kolej, by zranić ich z powrotem. Czy to „błędne” koło?

Czy zemsta może przynieść moralne, korzystne lub korzystne skutki?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
20-03-2023carl00pojęcia podobne lub związane z Teorią Integralną?
Próbuję szukać koncepcji, które próbują zająć się wzajemnymi powiązaniami lub przynajmniej holistyczną złożonością wszystkiego; i natknąłem się na jeden, który bardzo mnie przyciągnął, Teorię Integralną autorstwa Kena Wilbera. Przyjrzałem mu się bliżej i okazuje się, że wśród naukowców nie jest zbyt dobrze oceniany, a nawet prawie słabo. Drodzy ludzie z Reddit (mam nadzieję, że ci, którzy mają pewne doświadczenie w tej dziedzinie), czy Ken Wilber jest naprawdę niegodny kontroli? Jeśli nie, jaką alternatywną filozofię/koncepcję/figurę warto byłoby zbadać?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)