Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
27-11-2006Andrzej BogusławskiSceptycyzm dzisiaj.
Czy istnieje współczesny sceptycyzm w filozofii? Czy postawa uczonego może nie być sceptyczną i jaki powinien być sceptycyzm dzisiejszych uczonych? Czy racjonaliści muszą lub powinni być sceptykami, a może sam racjonalizm im wystarcza? Moim zdaniem, po przyjęciu aksjomatu "Bóg istnieje" można dalej zachować postawę racjonalną. Czy można być sceptykiem fideistą? Do tych pytań zainspirowała mnie na swoim wątku Pani Agacińska, było już tam kilkanaście ciekawych wypowiedzi, ale myślę, że po pewnym doprecyzowaniu wart jest kontynuacji. Wyjdzmy teraz od dwu tekstów:
Sceptycyzm, sprowadza się do tego, że:
1. gdy eksperci się zgadzają ze sobą, przeciwna opinia przeciwna opinia nie może być uważaną za pewną,
2. gdy eksperci nie mogą dojść do zgody, laik nie może uważać żadnej opini za pewną,
3. gdy wszyscy eksperci sądzą, że nie ma dostatecznej podstawy do powzięcia określonej opinii, zwykły człowiek zrobi dobrze, gdy zaczeka z wydaniem sądu.
Tak napisał wielki filozof, a tak napisał "forumowy" filozof niewielki:
Nie jestem teistą, ale też nie uważam się ani za ateistę, ani za agnostyka, bliską jest mi postawa racjonalno-empirycznego sceptycyzmu i dlatego z filozoficznego punktu widzenia zdecydowanie, dosłownie i precyzyjnie "w nic nie wierzę".
Zgadzam się z twierdzeniem, iż obszary współczesnej wiedzy są tak wielkie, że większość naszych podstawowych przekonań musimy przyjmować "na wiarę". A idąc dalej, to język zwyczajnych rozmów oraz dyskusji różni się od języka
..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
27-11-2006Michał KlusiewiczParadoks masochisty.
Czy masochista może zostać potępiony?
Odpowiedź wydaje się być oczywista. Jeżeli był grzesznikiem (a prawdopodobnie jako masochista lubił sobie nieco poświntuszyć) czeka go wieczne, nieskończenie wielkie cierpienie w jeziorze gorejącej siarki.
Czy nie prowadzi to jednak do paradoksu? Wszak wieczna męka w jego wypadku będzie wieczną, nieskończonie wielką rozkoszą.
Może więc masochista zostać potępiony?
Teraz już poważniej (a może i nie? )
Czy osobowości lubujące się w rozpamiętywaniu żalu nie byłyby w lepszej sytuacji od pozostałych sanatoriuszy piekła?
Rozpamiętywanie bólu jest pewną formą psychicznego masochizmu, który prowadzi do osiągnięcia satysfakcji - oczywiście niewielkiej, ale lepsze to niż nic. Można odpowiedzieć, że Bóg pozbawi takie osobowości tej cechy charakteru. Jednak ograniczona w ten "odgórny" sposób dusza byłaby czymś innym niż dusza, która została potępiona. Czy więc Bóg nie jest niemoralny skazując na potępienie dusz które na to nie zasługują?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 109 (przedawniony)
27-11-2006lowca_makaronowChrześcijaństwo jak sprzeczne etycznie
Najpowszechniejsza religia świata jest w rzeczywistości nie do pomyślenia, z powodu swoich podstawowych założeń moralnych.
Miłość, dobro, sprawiedliwość to wszystko są wartości zakłamane.
A ludzi garnie do Boga jedynie perspektywa kary i przejścia do wieczności. Czekam na posty ślepych fanatyków, inni z resztą raczej nie powinni mieć wątpliwości.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 40 (przedawniony)
26-11-2006DawidKarolkievitzMetaNauka?
Czy metafizyka jest nauką? Jeśli tak to proszę o wyjaśnienie mi jak to się ma do określania mianem nauki dziedzin takich jak antropologia, matematyka, historia- gdzie specjaliści posługują się empirią jako narzędziem.
Zmierzmy moralność...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 68 (przedawniony)
24-11-2006ciekawskaDiabeł-czy zawsze musi prowadzić do zła??
Chciałabym dowiedzieć sie co wy uważacie na ten temat. Czy według was możliwe jest to aby diabeł mógł prowadzić do dobra?? czy ogólnie zło może prowadzić do dobra...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony) (Zamknięty)
22-11-2006PadiasekMyśl
Myśl ludzka niezbadaną jest opoką, niczym chmura przybiera różne kształty, na pozór tego co ją czyni.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 56 (przedawniony)
21-11-2006kimakMuniek Staszczyk - kumpel Boga.
W piątkowym "Dzienniku" Muniek Staszczyk oznajmia całej Polsce, że jest kumplem Boga. Skromniś ten oświadcza miedzy innymi, że "...(papież) był zaje...stym facetem", a w biblii nic wielkiego nie wyczytał "tylko normalne, pozytywne przesłanie". Nie wiem, kto Muńkowi zrobił wodę z mózgu, może te dragi, których się nie wypiera. Nie waha się jednak dalej oświadczyć, że "Jeśli jesteś wierzący, to wiesz, że życie nie polega na łatwiźnie i wygodzie, że nie może być tak, że zrobiłeś dziewczynie dziecko, to aborcja i już. No nie. Ja właśnie chcę nie chcę łatwizny, wolę trudniznę." Alleluja, chwalmy Pana!
Co jest takiego w religii, że nawet tak niepokorne i krytyczne wydawałoby się typy, nie wstydzą się pleść tego typu bzdur całemu krajowi?
Mam zatem prośbę do Muńka. Niech mnie przedstawi swojemu kumplowi i sprawi, żebym nie pamiętał o zdjęciu usmiechniętego papieża z Pinochetem. Może wtedy i ja przestanę żonę nakłaniać do aborcji, a życie nie będzie tak proste i łatwe. Muniek - kocham cię!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 37 (przedawniony)
21-11-2006diogenesPrzeszłość
Przeszłość. Czym jest? Jak istnieje? Gdzie? Czy jest tylko naszym chwilowym konstruktem, czy czymś obiektywnym, niezależnym od nas? Czy i na ile możemy się od niej uwolnić? Czy jest jakimś zobowiązaniem? Itd, itd. Czasem trapią mnie takie pytania.
A Was?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 59 (przedawniony)
17-11-2006RauchutNon omnis moriar
Nie zostanę w niczyjej pamięci dzięki moim dziłom literackim, bo takich nie ma, nie pozostanę na zawsze w sercach narodu, bo nie przywrócę pokoju na świecie, nie będą mnie pamiętali z okładek gazet czy z filmów, bo tam mnie nie zobaczą, nie będą mnie słuchac w radiu i zbierac moich albumów, bo ich nie wydam, nie usłyszą o mnie w Litani do Wszystkich Świętych, bo święta nie jestem, ale to nie oznacza, że mnie nie ma i że nie mogę dokonac nic wielkiego. Ci, którzy są ze mną, nie zapomną o mnie nigdy.... a pamięc bliskich jest dla mnie bardzo ważna jak Boży dar.
Nie obiecuję, że zmienie świat, ale swoją postawą pokażę, że zmiany należy zaczynac od siebie.
Nie obiecuję, że moje życie będzie idealnie idealne ale mogę obiecac, że będę dążyła do tego.
Nie obiecuję, że pieniądze nie będę dla mnie ważne, ale wiem jedno, nigdy nie będą ważniejsze niż Bóg, miłosc i przyjaźń.
Nie obiecuję, że zdobędę największy szczyt, ale przyrzekam,że we wspinaczce dostrzegę radośc.
Nie obiecuję, że zawsze będę mówiła to co myślę, ale zawsze przemyślę cos zanim to powiem.
Nie obiecuję, że nie będę się smucic, ale wiem, że będę się też weselic.
Nie obiecuję, że będę, ale jestem pewna, że jestem.
Nie obiecuję, że się nie zmienie,jednak oświadczam,że nie na gorsze.
Nie obiecuję, że świat będzie lepszy, ale daję nadzieję, że mógłby...
Nie obiecuję, że zimą będzie padał śnieg, a latem świeciło słońce, ale wiem, że w każdej porze roku będę pamiętac o mich znajomych.
Nie obiecuję, że będę robiła to co chcą inni..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 92 (przedawniony)
17-11-2006behemothReal God
Jaki Bóg jest według Was prawdziwy.
Dlaczego negujecie innych bogów.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)