 |
Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 24 (przedawniony) | | 24-06-2007 | beatka00 | Logika |
Dlaczego wszyscy zakładają, że Bóg istniej albo nie istnieje. To jest kompletnie niedorzeczne. Ateiści często motywują swoje postępowanie prawami nauki, a jeżeli Bog istnieje to przecież jak można uzasadniać jego nieistnienie JEGO TWORAMI!!! A więc tak naprawdę to nigdy się tego nie dowiemy (albo ewentualnie po śmierci  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 23-06-2007 | Stolarska | Wolna wola |
szukam informacji na temat stopniowalności wolnej woli. bede wdzieczna za wszelkie info... moje gg:4253105
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 21-06-2007 | maliniak | Madra wypowiedz pewnego kreacjonisty... |
Znalazlem tu ciekawy wywiad z dwoma czolowymi polskimi kreacjonistami; Jodkowskim i Lenartowiczem. Pan Jodkowski zdobyl sie na ciekawe podsumowanie, traktujace o obludzie moherowego kleru (katolickiego), ktory potepiajac M.Giertycha (gorliwego katolika jakby nie bylo) i wiceministra edukacji za ich krytyke Teorii Ewolucji stwierdzil, ze: "ewolucjonizm jest zgodny z naukami kosciola" i powolal sie na encykliki takich papiezy jak: Pius XII,czy Jan Pawel II. Temat o uzytecznosci Kreatora w ewolucji biologicznej pociagnelem w jednym ze swoich postow na PSR: gourl.org/dw4---------------------------------------------------------- www.pomors(*)ID=/20061102/REPORTAZ/61101003"- Istnieje również "miękka" wersja kreacjonizmu, która uwzględnia niektóre elementy ewolucji. Czy osoby o takich poglądach mogą znaleźć wspólny język z ewolucjonistami? - Grupa katolickich filozofów przyrody z polskich uczelni w odpowiedzi na poglądy wygłaszane przez Macieja Giertycha i ministra Orzechowskiego podpisała się pod oświadczeniem, że teoria ewolucji jest zgodna z wiarą. Nie wolno zapominać, że zarówno kreacjonizm, jak i ewolucjonizm, to pojęcia, które mają wiele znaczeń. Istnieją takie rozumienia ewolucjonizmu, które zgodne są z koncepcją osobowego Boga. Osoba wierząca może powiedzieć, że Bóg stworzył świat, w tym życie i człowieka, a metodą stwórczą były procesy ewolucyjne. A zatem to, co napisali filozofowie katoliccy jest zgodne z prawdą, ale jednocześnie.. | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 15 (przedawniony) | | 19-06-2007 | Sander | Bóg w słowach |
Witam! Na tym forum już kilka razy spotkałem się z wątkami i dyskusjami oscylującymi wokół kwestii istnienia Boga. Mnie natomiast zastanawia samo rozumienie słowa "Bóg". Uważam, iż zanim zaczniemy rozstrzygać kwestię istnienia, bądź nieistnienia czego/kogo kolwiek winno się najpierw ustalić o czym właściwie rozmawiamy. Tak więc- jak definiujemy Boga gdy mówimy zwykle o jego istnieniu i jak winniśmy to robić by mieć jasność rozumowania. Dziś słowo to jest tak pojemne iż niemal każdego da się zakwalifikować jako wierzącego. Jeśli więc: 1) Uznamy iż "Bóg" to osoba, obdarzona nadludzką i nadnaturalną mocą, mogąca wplywać na życie innych- to za Boga uznajemy postać niczym z greckiej mitologii. Mało jest chyba osób wierzących w istnienie takiego bytu. 2) Uznamy iż "Bóg" to po prostu byt nadnaturalny- stajemy wobec kolejnego problemu. Przez dodanie "nad" do słowa "naturalny" uzyskujemy ciekawą i pojemną definicję. Nadnaturalny może oznaczać bowiem co innego niż "nienaturalny", lecz coś po prostu przerastającego naturę jako taką. Podobnie jak człowiek to nie tylko ciało, ale cała suma jego wspomnień, myśli, mentalności i duszy (o ile uznamy jej istnienie). W tym kontekście, człowiek jest ponad-cielesny, a Boga w takim rozumieniu zbliżamy do koncepcji panteistycznej, gdzie Bóg jednolity z naturą jest jednocześnie czymś więcej niż tylko materialną sumą. 3)Możemy uznać Boga za istotę bezosobową, w pełni transcendentną, objawiającą się ludziom przez swoje osobowe manifestacje (koncepcja.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 17-06-2007 | Kornowski | Ateista.org - ku przestrodze |
Przypadkowo trafiłem na portal ateista.org, z którego dowiedziałem się, że każdy kto nie wierzy boga, lub wierzy inaczej niż autor(lub autorzy) tej strony jest skrajnym hedonistą, kwestionuje kodeks moralny, ma depresje i skłonności samobójcze, oraz nie zdaje sobie sprawy z tysiąca rzeczy.
Niestety, niektórzy "racjonaliści" i "ateiści" piszą porównywalne bzdury... Tymczasem o tym, czy ktoś jest dobry czy zły, głupi czy mądry nie decyduje jego wiara czy ateizm, ale jego poczynania
Dobranc Wszystkim
| Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 15-06-2007 | Szaleniec | Korwin-Mikke: Do PT Ateistów - z całym szacunkiem |
Korwin-Mikke: Do PT Ateistów - z całym szacunkiem "Proszę, proszę: ludzie zamiast o pornografii dyskutują o religii, o Wierze w Boga... Cóż: na tym blogu spotyka się elita. Z szacunku dla niej - najpierw sprostowanie: w tekście "Listu do Pleno Titulo Ateistów" jest kilka drobnych błędów ortograficznych - i jeden, który, niestety, zmienił sens zdania" korwin-mikke.blog.onet.pl/ | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 25 (przedawniony) | | 14-06-2007 | [Idioci] An.Alfa.Beta. | Wolność |
"Kocham wolność. Wszelkie uzależnienie się od kogokolwiek lub czegokolwiek sprawia, że się buntuje. Z ludźmi zawsze jestem na dystans (nawet z rodziną). Nigdy nie miałem żadnych autorytetów. Niektórym się wydaje, że właśnie wolność jest pójściem na łatwiznę. Ja twierdze inaczej: wolność niesie za sobą cierpienie, a ograniczenie jej zmniejsza je. Czy wolność jest bardziej pierwotna niż byt? Pierwotność mojej wolności wyraża się w tym, że mogłem przyjąć "nie - ja" jedynie przez uczynienie tego "nie - ja" treścią mojego "ja" wprowadzając je w swoją wolność. Wolność jest dla mnie najbardziej pozytywną i cenną rzeczą w moim życiu, lecz ma też ciemną stronne: uczucie rozdarcia, wyobcowania i wrogości. Idea wolności jest według mnie bardziej pierwotna niż idea doskonałości, gdyż nie można zaakceptować przymusowej doskonałości. Może czas by zdefiniować, co rozumiem przez wolność: wolność jest moją niezależnością i określeniem mojej osoby od wewnątrz, wolność jest moją mocą twórczą, nie wyborem między dobrem i złem, a moim tworzeniem dobra i zła, bo sam stan wyboru może dać człowiekowi poczucie stłamszenia, niezdecydowania, a nawet braku wolności. Wyzwolenie następuje wtedy, kiedy wybór został dokonany i gdy idę twórczą drogą. Wolność zawsze niesie za sobą coś nowego. Przeciwnicy wolności lubią przeciwstawiać wolności prawdę, którą narzucają i zmuszają do jej uznania. Lecz dla mnie prawda narzucona nie istnieje. Prawda jest drogą i życiem. Prawda jest zdobyczą duchową. Prawda jest poznawana.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |