Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
17-04-2021ecitizenCo jest racjonalnego w nicości, niebycie, niczym?
Czy istnienie jest tylko bytem, czy musi być czymś więcej, aby być istnieniem? Kamień nie jest świadomy istnienia, ale istnienie kamienia potwierdza świadomość. Czy istnienie może obyć się bez świadomości? Co po istnieniu bez świadomości istnienia?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 278 (przedawniony)
14-04-2021Hamerlik KonopkaDlaczego kapitalizm pokonał socjalizm?
choć wcześniej socjalizm pokonał kapitalizm.

Dzieje ludzkości wyróżniają chwile, w których ludzkość szczególnie intensywnie przekształciła Naturę. Te szczególne chwile w dziejach ludzkości mają wspólny czynnik, w tych chwilach istniała zawsze potężna władza człowieka nad człowiekiem.

Czy w sporze pomiędzy kapitalizmem i socjalizmem chodzi właśnie o władzę człowieka nad człowiekiem?

Czy władza człowieka nad człowiekiem jest podstawą siły wytwórczej?

Mówi się, że robole w socjalizmie mieli luzy ale gdy zapanował kapitalizm te skończyły się.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
14-04-2021MaxGolonko3Jedna racjonalana postawa życiowa
Wynika z osiągnięć psychologii. Potrzeb psychicznych wrodzonych jest bardzo mało. Praktycznie jedna. Odruch orientacyjno-poznawczy.

Inne nabywamy z czasem w drodze ćwiczeń (np potrzeba uznania - dobrej opinii).

Stąd filozofia człowieka naukowo słuszna jest taka (cele).

Zdrowie, seks, umiarkowane przyjemności kulinarne, przyjemności poznawczo-sportowe, pomaganie innym (albo przynajmniej wychowanie swojego dziecka o ile mamy na to warunki).

Nie przejmowanie się nawet zagrożeniami (plan umiarkowanego przeciwdziałania),
prestiżem (wyrozumiałość, niewstydliwość, szczerość) i
niewzajemnością (zasada lustra).



Miłego czytania
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
10-04-2021ArminiusCzy nam rośnie patopokolenie?
Parę dni temu zdarzyło mi się być na jednym ze szczytów Beskidu Wyspowego. Jest na nim wieża widokowa trzykondygnacyjna. Bezpośrednio w jej pobliżu zrobiłem sobie prawie godzinny popas.
I od niechcenia obserwowałem turystów wchodzących na wieżę. Było wśród nich sporo dzieci (w wieku 5-12 lat w przybliżeniu). Większość z nich (60-70 %) miała trudności (w tym często bardzo duże) we wchodzeniu na szczyt wieży. Nie pierwszy raz dokonywałem tego typu obserwacji. Przyczyną takiego stanu rzeczy - w mojej opinii - jest nadopiekuńczość rodziców ( szczególnie matek), którzy ograniczają przebywanie dziecka na zewnątrz i zabawy wolne na świeżym powietrzu oraz uzależnienie dzieci od "cyfry". Skutek jest.... powalający z nóg, jak wyżej. Co więcej, jest jeszcze jedna konsekwencja takiego stanu rzeczy. Otóż młode pokolenie traci kontakt z naturą. Ze wszystkimi konsekwencjami tego faktu, o których w podlinkowanym materiale.
Za moich szczenięcych lat było oczywistym, iż dzieci w wieku jak wyżej wspinały się na drzewa, biegały godzinami po błoniach i łąkach, bawiły się w "podchody", spływały wiosną krą, pływały latem w rzekach....Nabywały w ten sposób należytej sprawności fizycznej, odporności na ból i zmęczenie oraz przy okazji miały szeroki kontakt z naturą i poznawały przyrodę. Te wszystkie jakże cenne doświadczenia są coraz bardziej obce obecnym dzieciom. Rośnie nam patopokolenie!!!

"LaToya Jordan and her family have no green space by their Brooklyn apartment. So she, like many other New Yorkers,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
09-04-2021PrettyInvisibleCo jest po śmierci - pytanie do ateistów
Jak wyobrażacie sobie ten brak doświadczania czegokolwiek po śmierci założywszy że z ateistycznego punktu widzenia śmierć to koniec życia, a świadomość nie może istnieć bez jej nośnika tj. mózgu? Czy można to porównać do ciemności, deprywacji sensorycznej, kompletnej pustki czy raczej nawet o doświadczaniu niczego nie będzie mowy? Jeżeli to drugie to jak zatem Wy (ateiści) wyobrażacie to sobie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 176 (przedawniony)
08-04-2021Hamerlik KonopkaEksperyment myślowy
Zróbmy pewien eksperyment. Wyobraźcie sobie, że z jakiś powodów nie można zachować żadnych tajemnic, wszystko co jawi się w naszych głowach staje jasne dla innych. Niech to dotyczy naszej wiedzy i naszych emocji.

Tutejsi guru wierzą, że to oznaczałoby koniec ludzkości i świata.

Ale czy na pewno?

Czy ludzie skazani na takie położenie chcąc nie chcąc, czy nie nauczyliby się z tym na nowo żyć?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
05-04-2021Hamerlik KonopkaKiedy cudza własność ogranicza a kiedy rozwija?
Gdzie jest granica?

>Algorytm - skończony ciąg jasno zdefiniowanych czynności koniecznych do wykonania pewnego rodzaju zadań.

>W niektórych krajach (między innymi Stanach Zjednoczonych) algorytmy mogą zostać opatentowane

pl.wikipedia.org/wiki/Algorytm

Algorytm - czynność procesora, podobnie jak określone czynności białek, substancji chemicznych, urządzeń elektronicznych, elektrycznych, mechanicznych stanowią prywatną własność określonych ludzi.

Ruch stanowi własność prywatną co ma być rzekomo wynagrodzeniem za jego stworzenie, czy raczej za wyodrębnienie, a może dostrzeżenie czy raczej zrozumienie jego znaczenia.

Gdzie jest granica pomiędzy właściwym wynagrodzeniem innych ludzi a poddaniem się im?

Pytam o to w kontekście idei opodatkowania własności.

Czy właściwym jest opodatkowanie dochodu właściciela Windowsa, który swój cały dochód utopi w kolejnych przejęciach własności, kolejnych zatrudnieniach kolejnych ludzi, których zapewnią mu kolejne patenty?

Czy właściwym jest opodatkowanie własności Windowsa?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
02-04-2021ArminiusElon Musk - watażka Kosmosu
"Niebo gwieździste nade mną - prawo moralne we mnie", mawiał wielki filozof z Królewca.
Niestety nieba gwiaździstego nad naszymi głowami coraz mniej z powodu light pollution, a nad moralnością takich delikwentów jak Elon Musk lepiej spuścić zasłonę milczenia. Wskazałem akurat na tego typa, bo to on jest w dużym stopniu odpowiedzialny za "zaświnianie" nieba coraz większą ilością minisatelitów, generujących zanieczyszczenie wizualne. Problem ów ma dwa wymiary. Pierwszy jest kulturowy, bo prawo do nieba gwiaździstego nad głową każdego człowieka jest prawem...naturalnym. Drugi jest zdecydowanie bardziej konkretny, bo dotyczy badań Kosmosu prowadzonych przez rozliczne obserwatoria astronomiczne, dla których rozświetlające nieboskłon gadżety Muska stają się coraz poważniejszym problemem. Jest jeszcze rzecz jasna problem zaśmiecania Kosmosu żelastwem satelitarnym oraz kolizji do jakich może dochodzić w coraz bardziej gęstniejącym "ruchu satelitarnym" wokół naszej planety - ale to temat na tyle obszerny ze warty odrębnego wątku.
Zainteresowanych zagadnieniem - odsyłam do podlinkowanego materiału.

"The natural serenity of the night sky is a touchstone for all of us. Everyone alive today looks at the same stars no matter where they are located on the planet. But the connection is more profound because, next to our brief lives, the stars are immortal. Shakespeare saw the same stars in the same patterns that we do. So did Galileo, Columbus, Joan of Arc, Cleopatra and the first human ancestor..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
27-03-2021ArminiusSamochód - pan nasz wszechwładny!!!
Podrzucam link do artykułu traktującego o fenomenie i patologii motoryzacji. Rzecz jest z.... 1973 roku i nie tylko nic nie straciła na aktualności, wręcz przeciwnie dramatycznie zyskała. Można ów tekst potraktować jako sui generis manifest/prognozę, która się w bardzo dużym stopniu spełniła.
Już wówczas autor artykułu zwracał - na przykład - uwagę na to, iż samochody zawłaszczają przestrzeń innych użytkowników ruchu drogowego, w tym pieszych i rowerzystów. Przypominam, iż w Polsce do 1983 roku, regułą było, że samochody nie mogą parkować na chodnikach. Od tamtego czasu regułą jest że mogą - ze skutkami oczywistymi dla pieszych.
Ciekawa jest też i jakże aktualna konstatacja już wówczas sformułowana, że w bardzo wielu wypadkach używanie samochodu prowadzi do marnowania czasu zamiast jego oszczędzania.
Zainteresowanych problemem odsyłam do podlinkowanego materiału.


"This means of transportation at first seemed unattainable to the masses—it was so different from ordinary means. There was no comparison between the motorcar and the others: the cart, the train, the bicycle, or the horse-car. Exceptional beings went out in self-propelled vehicles that weighed at least a ton and whose extremely complicated mechanical organs were as mysterious as they were hidden from view. For one important aspect of the automobile myth is that for the first time people were riding in private vehicles whose operating mechanisms were completely unknown to them and whose maintenance and feeding..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
22-03-2021Hamerlik Konopkaruch-software | materia-hardware
Czy to co określamy mianem software, określa ruch?
Czy to co określamy mianem hardware, określa materię?

youtu.be/uPbzhxYTioM
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)