Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
04-07-2024vebbaFilozofia materialistyczna żąda
Czy mogę otrzymać jakieś rekomendacje? Jestem przekonany do filozofii materialistycznej, ale chciałbym uzyskać głębsze zrozumienie. Po pierwsze, historyczny przegląd rozwoju materializmu, materialistyczna krytyka idealizmu i z kolei idealistyczna krytyka materializmu oraz - to trochę specyficzne, ale temat, który mnie naprawdę interesuje - materialistyczne podejścia do wyjaśniania/rozumienia czasu

Doceniany!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
02-07-2024hermisLiteratura na temat szczególnych obowiązków państwa?
W zasadzie ma ktoś jakąś dobrą literaturę na temat szczególnych obowiązków państwa? W szczególności na temat tego, czy państwo ma specjalne obowiązki wobec własnych obywateli i argumentów dlaczego/dlaczego nie?

Mile widziana będzie także literatura na temat tego, czy istnieje coś, co daje państwu legitymizację i dlaczego/dlaczego nie!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
30-06-2024Hamerlik KonopkaPowszechne opętanie wiarą wśród ludzi vs. zwierzęcy instynkt
Za kwestionowanie wiary chrześcijańskiej w średniowieczu w Europie można było zginąć i wcale nie z rąk kardynałów, sędziów, komisji polujących na czarownice czy innych odmian policji religijnej ale z rąk zwykłego robola na ulicy, który był opętany wiarą w boga ojca, sąd ostateczny, niebo, piekło, czyściec tak samo jak wszyscy pozostali. Człowiek staje się agresywny wobec tego, który podważa jego fundamentalne wyobrażenie świata.

Chciałbym to także odnieść do wiary w kapitalizm i demokrację.

Właściwie to chciałbym zadać pytanie.

Dlaczego robole na spotkaniu z szefem, właścicielem organizacji, w której są zatrudnieni, nie nawiązują do panowania demokracji, równości głosu każdego oraz wyboru w drodze głosowania tylko milczą wysłuchując grzecznie poleceń?

Choć może jeszcze inaczej chciałbym sformułować to pytanie.

Czy wiara ideologiczna u ludzi jest tym samym co zwierzęcy instynkt u innych gatunków?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
30-06-2024Hamerlik KonopkaPo co człowiekowi ID i dlaczego wielu próbuje je ukryć?
Na reklamie zaznaczyłem to co mnie szczególnie interesuje.



Kamerę, przez którą patrzy człowiek, który się ukrywa.
To działa jak błona półprzepuszczalna, informacja przepływa w jedną stronę ale w drugą jest zablokowana.

Co ciekawe wszystkie organizacje i instytucje, które żądają dostępu do informacji i wymuszają go, stosując przemoc, w odwrotną stronę informacje blokują, określają je jako tajne, poufne oraz polują na wszystkich, którzy dopuszczą się zdrady tajemnic.

Dlaczegóżby nie uszanować powszechnego prawa do prywatności, nie pozwolić wszystkim ludziom chodzić w maskach na twarzach i nie usunąć wszelkich nazwisk z wszelkich rejestrów?

Albo to samo pytanie wyrażone inaczej.
Jakie znaczenie ma ID. Jak posiadanie ID modyfikuje człowieka?

en.wikipedia.org/wiki/Identifier

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
26-06-2024Hamerlik Konopkaprzyjazne przywództwo vs. wrogiej dominacji
Toczyło się tu już wiele dyskusji o społecznej hierarchii, o stosunku nadrzędności-podporządkowania jednostek, władzy człowieka nad człowiekiem. Chciałbym w tym wątku nadać władzy dwa przeciwne charaktery, wymienione w tytule - przyjaznego przywództwa i wrogiej dominacji.

Proponuję dwa różne i skrajne przykłady:

Misjonarstwo rozumiane jako przyjazne przywództwo rozwijające się dla podwładnych, nierzadko oparte na miłości misjonarza, kapłana, głowy kościoła do podporządkowanych, często okupione utratą dobrobytu jednostki nadrzędnej na rzecz rozwoju dobrobytu jednostek podwładnych.

Nazizm rozumiany jako wroga dominacja, rodzaj społecznego pasożytnictwa jednostki nadrzędnej na jednostkach podporządkowanych, władza zbudowana najczęściej na nienawiści i pogardzie władcy do podwładnych.

Chętnie skupię się w tym wątku na uczuciach miłości i nienawiści jakie objawiają się w stosunkach hierarchicznych pomiędzy władcą i podwładnymi.

Domyślam się, że hierarchia społeczna objawiająca się u gatunków społecznych opiera się na instynkcie, który napełnia umysły jednostek uczuciami wydającymi polecenia nakazu i zakazu wejścia w określony stosunek społeczny z innymi jednostkami.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 61 (przedawniony)
26-06-2024b1art55Najlepsze wprowadzenie do współczesnej logiki
Obecnie studiuję logikę Awicenna, aby móc wyruszyć w podróż, studiując argumenty za i przeciw Bogu oraz inne powiązane argumenty w filozofii religii.

Niektórzy z Was sugerowali, że może być przestarzały i będę musiał nauczyć się współczesnej logiki, aby móc zająć się współczesną filozofią. Jakie jest więc najlepsze wprowadzenie do współczesnej logiki? Chcę czegoś, co nauczy mnie wszystkiego, czego będę potrzebował, aby móc właściwie prowadzić argumenty, a jednocześnie będzie stosunkowo krótkie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
22-06-2024okraglyliberał to synonim słowa głupek
libki z definicji sa nieracjonalni, człowiek indywidualny, wolny jest głupi
dopiero przeciwieństwo libka, czyli komunista, komuna stwarza super mózg, nadczłowieka, boga


czy ty libku (synonimy głupiego, ładniej brzmi, nikt się nie obrazi) jesteś w stanie to pojąć?

usazyd się boi naszej podmiotowości, dlatego wszystkie "szczekaczki" w naszym kraju są w jego rękach (nikt nigdy tak nas nie zniewolił, a to wszystko dzięki zainfekowania nas liberalizmem, bycia psem pana usazyda)

dlatego nasze forum, tak jak my libki, nasz libkowy kraj, musi umrzeć, jesteśmy głupi
liberalizm z naszym panem usazydem jest największym zagrożeniem ludzkości (nie tylko Polski), z głupoty jego wiernych, nas libków niedorozwojków, patrz wojna na Ukrainie
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
18-06-2024okraglyczemu liberalizm jest antyzwierzęcy
nawet psy mają swój honor
youtube.com/shorts/zEkluhVEOlc?si=N-I2qMXhi8jk22Fp
tylko czemu my libki nie mamy honoru, pozwalamy być niewolnikami, kraść kulczykowi miliardy (milion / godz) gdy wielu rodaków zarabiało 2zł/godz, ogrom bezrobotnych, bezdomnych
Czemu liberalizm jest taki antyzwierzęcy (czy człowiek aby na pewno jest zwierzęciem)

tu stado wilków, ida jak w komunie, www.youtube.com/shorts/fWG4QpuVXHA
jakby sie u nich urodził kulczyk, balcerowicz czy inny liberał, to by go zagryźli, a my idziemy bezrefleksyjnie, mało tego, tysiące prof filozofi, psychologi, socjologii, politologi, ekonomi utwierdzają nas, że liberalizm to zwieńczenie historii, nic lepszego już nam się nie przytrafi
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
14-06-2024orewaCo David Hume chciał powiedzieć, podając przykład bilarda?
Jak mówi tytuł, próbowałem zrozumieć sceptycyzm Davida Humesa i jego przykład. Czytałem to wiele razy i nadal nie rozumiem, co on chce powiedzieć na temat sposobu zdobycia określonej wiedzy. A jak porównać ten przykład do empiryzmu Johna Locka?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
14-06-2024okraglyindywidualność to wirus
usazyd wszczepił nam w mózgi śmiertelnego wirusa, WOLNOŚCI, INDYWIDUALNOŚCI, WŁASNOŚCI (liberalizmu)
w Polsce mamy 36 000 000 libków (INDYWIDUALNYCH, WOLNYCH, mających WŁASNOŚĆ)

pytanie, ile trzeba usazydów by opanowac kraj zakażony śmiertelnym libkowym wirusem?

tak usazyd opanował Ukrainę, gdzie nic nie jest ich, podobnie było w Rosji (Putin zneutralizował żydów (np chodorkowskich), po czym w GW był ogromny płacz), tak, nasze media należą do usazyda, pana swiata

usazyd na każdego w Polsce ma haki w tym na Kaczyńskiego, np. jego rozmowy z bratem przed katastrofa w Smoleńsku, Tuska ze jest finansowany przez Niemcy (np podsłuchiwali Merkel)

powtarzam pytanie, ile trzeba usazydów by opanowac duży kraj, wpierw zakażony śmiertelnym libkowym wirusem?
podpowiedzią mogą byc republiki bananowe usazyda
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)