 |
Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 30-07-2004 | scorp | Carl Sagan |
W książce 'Cienie Zapomnianych Przodków' (znakomita, polecam wszystkim!), autorzy Carl Sagan i Ann Druyan zamieścili takie słowa: 'Nasza inteligencja powstała całkiem niedawno i z pewnością nie jest doskonała; niepokojąca jest łatwość, z jaką może ona zostać zbałamucona, obezwładniona lub oszukana przez inne wbudowane skłonności, które same niekiedy mogą wydawać się chłodnym głosem rozsądku. Jeżeli jednak inteligencja stanowi naszą jedyną przewagę, to musimy się nauczyć lepiej jej używać, wyostrzyć ją, zrozumieć jej ograniczenia i słabości; powinniśmy użyć jej tak, jak koty wykorzystują swoją umiejętność maskowania się, jak patyczaki stosują kamuflaż - aby uczynić z niej narzędzie naszego przetrwania'. Piękne słowa. Zastanawia mnie tylko, co mieli na myśli autorzy pisząc o chłodnym głosie rozsądku, pod który podszywają się nasze nieracjonalne skłonności. Czy ktoś ma pomysł, o czym mówią autorzy w tym miejscu?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 27 (przedawniony) | | 26-07-2004 | lawa | Wiara czy wygoda? |
Mam już swoje lata i w życiu menadrowałem rozmaicie - intelektualnie też. Dzisiaj widzę, że przyczyną moich buntów i poszukiwań był brak zgody na dostosowanie się do przepisów wykonawczych, czyli dziesięciu przykazań. Zastanówcie się co przeszkadzałoby wam w nauce Jezusa, gdyby nie uciążliwości i poświęcenia z tym związane. Łatwo zyskać poklask mówiąc ludziom "róbta co chceta", sporo filozofii i wyznań też rozmywa odpowiedzialnośc za swoje postępowanie. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 26-07-2004 | Witek Urbanowicz | Kołakowski |
Jestem pod wrażeniem sposobem narracji Pana Kołakowskiego. Sprawia że sięgam do siebie, do swojego środka. Umiem Go słuchać. To wielka umiejętność potrafić. A to co ja myślę jest dla mnie. Ja niestety nie mam śmiałości opisać tego co jest, co było, co będzie...... Ale taka refleksja chyba, powtarzam, chyba jest każdemu potrzebna. Słuchać, myśleć, żyć i być dobrym człowiekiem. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 26-07-2004 | podgorniak | przesady staja na dordze racjonalnemu mysleniu |
o religii, metafizyce Faza przed naukowa, badań w dziedzinie przyrody i budowania teoretycznych wyjaśnień, była okresem powstawania przeróżnych zupełnie nieadekwatnych, nieprawdziwych i nieefektywnych koncepcji. Weżmy dla przykładu koncepcje która twierdziła że ziemia jest płaska i pływa po wodzie. W tym stuleciu, słusznie skrytykowano tradycje metafizyczną (m.in filozoficzną), zarówno z punktu widzenia nauki, jak i z punktu widzenia filozofii (filozofia analityczna). Odrzucamy przeszłość albowiem obecne koncepcje naukowe, i badania w dziedzinie metafizyki (filozofia analityczna), wydają się znacznie lepiej uzasadnione i zaopatrzone w metody weryfikacji, czego potwierdzeniem jest realizacja tzw. zewnętrznego celu nauki (postępu technologicznego, cel wewnętrzny to poznanie). Jedną z odmian anachronicznej tradycji metafizycznej jest tradycja koncepcji religijnych. Jeśli odrzucamy anachroniczną metafizykę (a musimy to uczynić zarówno z punktu widzenia nauki, jak i filozofii) to tak samo odrzucamy koncepcje religijne (jako anachroniczną metafizykę). Założycielem popularnej dzisjaj (ale w przyszłości już popularna nie będzie, albowiem podobnych koncepcji było w historii wiele a wszystkie zanikły) doktryny religijnej był kapłan egipski tzw. Mojżesz. Przeniósł na ludność niewolniczą (żydzi) w egipcie, egipską koncepcję bóstwa które straszy prostych ludzi zacmieniami słońca, przyczyny były głównie polityczne (chęć manipulacji). Koncepcja ta to dzisjaj zachowuja pewną zywotność z uwagi.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 11-07-2004 | webmaster | Istota duszy |
Totalna ściema, kompromitacja.. zwróćcie uwagę na filozofa. rtsp://193.219.28.132/istota.duszy,.czesc.i.rm rtsp://193.219.28.132/istota.duszy,.czesc.ii.rm rtsp://193.219.28.132/istota.duszy,.czesc.iii.rm rtsp://193.219.28.132/istota.duszy,.czesc.4.rm rtsp://193.219.28.132/istota.duszy,.czesc.5.rm rtsp://193.219.28.132/istota.duszy,.czesc.vi.rm rtsp://193.219.28.132/istota.duszy,.czesc.vii.rm rtsp://193.219.28.132/istota.duszy,.czesc.viii.rm rtsp://193.219.28.132/istota.duszy,.czesc.ix.rm rtsp://193.219.28.132/istota.duszy,.czesc.x.rm rtsp://193.219.28.132/istota.duszy,.czesc.xi.rm rtsp://193.219.28.132/istota.duszy,.czesc.xi.rm rtsp://193.219.28.132/istota.duszy,.czesc.xii.rm rtsp://193.219.28.132/istota.duszy,.czesc.xiii.rm rtsp://193.219.28.132/istota.duszy,.czesc.xiv.rm rtsp://193.219.28.132/istota.duszy,.czesc.xv.rm rtsp://193.219.28.132/istota.duszy,.czesc.xvi.rm rtsp://193.219.28.132/istota.duszy,.czesc.xvii.rm Jeżeli ktoś obejrzy wszystkie (ja nie dałem rady..) to nich może streści do czego doszli (o ile w ogóle do czegoś doszli..). | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 08-07-2004 | Beatus | Etyka i archetyp |
Czy ktokolwiek spotakł się z tym, aby w jakimś systemie etycznym albo moralistyce były używane pojęciea: archetyp, nieświadomość zbiorowa? Ewntualnie może ktoś ma pomysł jak te pojęcia można połączyć z etyką lub moralnością? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 07-07-2004 | Tadeusz Gałkowski | 5 Ewangelia i Huna |
Witam! Na stronie Gwiezdne Wrota www.gw.7d.pl/ w dziale Apokryfy znajduje się tekst tzw. Piątej Ewangelii. Nie jest to jednak Ewangelia Tomasza, ani Ewangelia Piotra. Szukałem tego tekstu również na stronie, ale go nie znalazłem. Natomiast bardzo zależy mi na jakiejś informacji o jego pochodzeniu. Będę bardzo wdzięczny choćby za wskazanie kierunku poszukiwań. Drugi powód jest niejako dodatkowy. Zapoznałem się z światopoglądem MA, z historią dotychczasowego życia i powstawania przekonań. W dużej mierze podobną drogę przeszedłem i ja. Mój proces poszukiwań zaczął się nieco później, bo dopiero w latach studenckich. Ale lepiej późno, niż wcale! Obecnie, po wielu kolejnych latach poszukiwań tzw. Prawdy i tzw. Sensu Życia, staram się wieść swoje życie zgodnie z zasadami Huny. Szukałem na stronie jakiejś wzmianki o Hunie, ale, o dziwo, niczego nie znalazłem. Dziwi mnie to dlatego, że choć Wasze zainteresowania koncentrują się zdaje się wokół europejskich prądów myślowych (a w każdym razie w tzw. zachodniej tradycji filozoficznej), to przedstawia cie też poglądy religijne i filozoficzne ludów różnych zakątków świata. A Huna zdobywa tak ogromną popularność w ostatnich latach, że nie chce mi się wierzyć abyscie nic o niej nie słyszeli. Ale może tylko mnie się tak wydaje. Nie, nie popełnię błędu opisywania, nawet (lub raczej zwłaszcza) krótko, o co chodzi w Hunie. Mogę jedynie powiedzieć, że ja ją rozumiem jako system filozoficzny. Wszelkie informacje łatwo znajdziecie w licznej i.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 04-07-2004 | Nolens Volens | Powrot do natury |
Kiedy czlowiek jest pijany, to jest juz jakby innym czlowiekiem.Mowi cos innego, niz mysli. W dodatku odzywaja sie prymitywne popedy. Jak np. seksualne. Czlowiek z czlowieka staje sie wrecz zwierzeciem. A czuje sie jak w niebie. Czyli powrot do natury jest przeznaczeniem czlowieka, bo wtedy czuje sie najlepiej. A teraz wszyscy zostaja masowo alkohlolikami. Cieszyc sie czy plakac? To odczlowiecza. Nie wiem, czy to dobrze czy zle. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 29-06-2004 | szary człowiek | Czym jest świat |
Na chwilę obecną uważam, że świat to zbiór bodźców docierających do organizmu żywego; zatem światów jest wiele (tyle, ile organizmów żywych potrafiących odbierać bodźce), choć są one do siebie bardzo podobne. Jeśli ktoś się z tym nie zgadza, proszę napisać dlaczego. Pozdrawiam | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |