Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
22-03-2024farmerMetz


Jeden z najstarszych kościołów w Europie( przy czym sam budynek z 350 roku)
Niestety zaminiekty.

Trochę młodszy za to otwarty +- 1300r
6500metrów kwadratowych witraży pomoc najwięcej na świecie.


1000lat różnicy. Plus prawie 1000 do dziś. Ślad ludzkich rąk. Ale brak śladu tych ludzi.
Czeka nas to samo. A żyjemy jakbyśmy mieli żyć po 1000 lat. A 100 to jest duzo.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
16-03-2024PatrickonNiedługo mam spotkanie biznesowe w Krakowie i potrzebuję
Cześć wszystkim! Niedługo mam spotkanie biznesowe w Krakowie i potrzebuję fotografa do zdjęć biznesowych. Czy ktoś może polecić dobrego specjalistę?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 77 (przedawniony)
16-03-2024Hamerlik Konopkakomputer - proteza ludzkiego mózgu
pl.wikipedia.org/wiki/Sztuczna_inteligencja

Jak pokazuje sztuczna inteligencja, ludzie rozumują pewnymi wzorcami pojęciowymi i gdy dostarczymy maszynie odpowiednią ilość danych, maszyna zbuduje strukturę tego wzorca pojęciowego i będzie go odtwarzać.

Co ciekawe maszyny liczące od początku były budowane tak, żeby ich procesy odtwarzały procesy myślowe i je zastępowały.

Sądziło się, co prawda, że fizyczne procesy maszyny nie mają nic wspólnego z abstrakcyjnymi procesami ludzkiego umysłu ale w kontekście wyników jakie w abstrakcji osiągają współczesne maszyny, takie myślenie nie ma żadnego sensu.

Wrócę zatem do mojej koncepcji, w której każdy fizyczny proces w materii w swojej drugiej postaci jest umysłowym procesem w abstrakcji.

Wszelka materia jest świadoma, nie tylko ludzkie ciało i nie tylko komputer, lecz świadome jest wszystko co tylko istnieje. Co Wy na to?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
14-03-2024vdaamDerrida i dążenie do stworzenia archiwum
Jestem studentem studiów magisterskich z literatury i piszę pracę magisterską na temat powieści, w której narrator opisuje swoje życie z powodu choroby zagrażającej życiu. Patrzę na to poprzez teoretyczne ramy Gorączki archiwalnej Derridy. moje pytanie brzmi: czy mogę argumentować, że motywacją do stworzenia archiwum jest obietnica przetrwania pisma po śmierci, że w obliczu całkowitej beznadziejności pisanie jest niemal nadzieją? czy ktoś może wskazać mi tekst odnoszący się do Derridy (lub kogokolwiek innego) lub autorstwa Derridy (lub kogokolwiek innego), którym mógłbym uzupełnić swoje zrozumienie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
10-03-2024sajmon27nawrócenie na ateizm
Witam serdecznie, mam pewien problem.. otóż potrzebuje zmienić przekonania na takie antyjezusowe... Co przez to rozumiem... dzięki waszemu forum już wiem, że objawienie jakie miałem jakiś czas temu to po porstu urojenie. Nie palcie ludzie marihuany bo to złe jest.
Chodzi o to, że jestem schiozfrenikiem i jeszcze chwile temu gadałem z Jezsuem który nie jest dobrym pasterzem a raczej kimś kto eksperymentuje na psychice ludzkiej... On i to objawienie nakładło mi wiele głupot do głowy... potrzebuje kubła zimniej wody albo strzału w pysk żeby wziąść się w garś... chce wyrzucić wszystko co związane z religią, Jezusem, Bogim ,szatanem i wiara, że cuda są możliwe... nawet wyrzucić wiarę , że przekleństwa i klątwy są możliwe... pytanie jak to zrobić.
Chciałbym myśleć tak jak kiedyś, że szkoda myśli na coś czego nie ma, myśleć, że ludzie i zwierzęta tylko sa na ziemi a nie byty też, demony i tym podobne, nie chce by przekonania w najmniejszym stopniu by la zainfekowane myśla o niebie, piekle czy reinkarnacji. Pomocy
chce znowu wierzyć, że ludzie wierzący w Boga to idioci... nie chce Boga, Jezua ,szatana i innych złych rzeczy

biorę tabletki
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 49 (przedawniony)
07-03-2024zedmoCzy ludzie są z natury dobrzy?
Mam wrażenie, że ludzie nie są z natury dobrzy. W naturze nie ma dobra ani zła. I nie ma żadnej moralności. To dla nas przemyślany i świadomy wybór bycia dobrym i życzliwym. Ale najdziwniejsze jest to, że doświadczyłem, że ludzie szukają dobra, chcą być dobrzy. Chcą pokazać się na tym świecie jako bardziej wyrafinowana i lepsza wersja siebie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
07-03-2024Hamerlik Konopkapłyta winylowa krzywym zwierciadłem
płyta winylowa
pl.wikipedia.org/wiki/Płyta_gramofonowa

klisza
pl.wikipedia.org/wiki/Klisza

Krzywe zwierciadła zdeformowane podczas odbicia pierwotnego obrazu, oddające pierwotny obraz w kolejnych odbiciach i tracące swoje krzywizny w każdym kolejnym odbiciu.

W każdym odbiciu pierwotnego obrazu zawiera się cząstka pierwotnej energii, w każdej powtarzanym utworze zawarta jest energia pierwotnego wykonania.

W naszej rzeczywistości niczego nie można zapisać na zawsze. Wszystko może być zapisane tylko na chwilę i tylko na ograniczoną liczbę odtworzeń.

Liczba powtórzeń każdego wzorca jest skończona.

Nic nie istnieje wiecznie, żadna cząstka i żadna fala. Wszystko jest skończone, ograniczone i policzalne.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
04-03-2024siposFilozofowie lubiani zarówno przez filozofów analitycznych
Wydaje mi się, że niektórzy filozofowie analityczni naśmiewają się z pisarzy kontynentalnych lub przynajmniej nie darzą ich dużym szacunkiem. Wiem, że wielu z nich ma bardziej otwarte umysły i potencjalnie nawet znajdują się pod wpływem obu tradycji, ale jacy autorzy kontynentalni cieszą się największą popularnością wśród analityków? Słyszałem, że wielu filozofów ściśle analitycznych darzy Derridę dużym szacunkiem. Czy to prawda, czy to raczej osobista anegdota? Słyszałem też, że Heidegger był krytykowany, a nawet wyśmiewany, częściej niż jakikolwiek inny kontynent xender.vip/.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
02-03-2024starepiernikoweZ ciekawości...
Witam
Jeżeli chcemy, bo tego nie mamy.
Jeżeli nas interesuje, bo tego nie rozumiemy.
Co pozostaje?

Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 124 (przedawniony)
02-03-2024fizxAteista organista
Czy Bóg jest ateistą?
Jeśli jest wszechwiedzący to nie musi wierzyć. Wie wszystko co z czego i dlaczego, więc wiara jest mu zbędną.
Jeśli kiedykolwiek powstanie teoria wszystkiego, teologia straci rację bytu.
Teorie naukowe mają zwykle postać wzorów matematycznych, nawet losowość można w nich zawrzeć, więc czemu by nie Stwórcę? Stworzenie nie musi oznaczać niewytłumaczalnego aktu magii.
Rozum = mózg (sieć) + świadomość. Człowiek ma rozum zdolny tworzyć nowe rzeczy. Jak powstaje galaktyka, gwiazda, planeta, biosfera? Czy prawo fizyczne jest twórcą czy narzędziem twórcy? Czy losowość jest twórcą prawa fizycznego? Te pytania wskazują na byt konieczny - twórcę. Istnieniu mózgu towarzyszy świadomość, czy losowości też coś towarzyszy? Losowość nie wyjaśnia powstania samolotu, a musi skoro rozumny mózg jest dziełem przypadku stwarzającego prawa fizyczne. Czyli jeśli samolot może być dziełem losowości równie dobrze galaktyka może być dziełem rozumu.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)