Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
26-04-2019Krystian Hamerlik-KonopkaCzy wolno ograniczać człowieka, który nie złamał norm?
W „Gwiezdnych Wojnach” kilkukrotnie powtarza się kwestia mówiąca o tym, iż strach prowadzi do nienawiści. Rozwój ludzkich emocji jest u większości osobników homo sapiens na tyle podobny i przewidywalny, że znając stan psychiczny człowieka można odgadywać jego poprzedzające stany i przewidywać następne. Umysł działa jak program komputerowy, przechodząc kolejno wszystkie etapy swojej ewolucji.

Zaczynam od strachu i jego konsekwencji bowiem wątek emocji strachu właśnie dotyczy, strachu wynikającego z kontroli. W naszej społecznej rzeczywistości standardem jest kontrolowanie ludzi przez funkcjonariuszy państwa, co do których nie ma żadnych przesłanek, iż złamali prawo. Zatrzymania prawidłowo poruszających się przechodniów, zatrzymania kierowców prowadzących prawidłowo pojazdy, kontrole skarbowe, kontrole budowlane i inne.
Na otwartej granicy wewnątrz UE zostaje ustawione zwężenie drogi, znaki ograniczające prędkość i samochód policyjny w tle robiący za „strach na wróble”.

Dlaczego próbujemy się wzajemnie zastraszyć?
Chodzi o to, ażeby nikt nie miał odwagi złamać norm?
Kiedy normy są zmienne a naruszanie ich jest czynnikiem ich ewolucji.
Gdyby normy były niezmienne, żylibyśmy życiem ludzi pierwotnych.

Czy wolno ograniczać człowieka, który nie złamał norm?

Skorzystam z okazji i wyrażę własne przekonanie.
Nie wolno! Podkreślam, NIE WOLNO, zatrzymać ani ograniczyć żadnego człowieka, gdy nie mamy jakichkolwiek przesłanek, że ten naruszył normy.
Zatrzymanie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 95 (przedawniony)
25-04-2019Krystian Hamerlik-KonopkaCzy wolno stosować przemoc?
Czy wolno stosować przemoc w stosunkach społecznych?

Bałwochwalcy przymusu państwowego odpowiedzią natychmiast, że tak, bowiem stosowanie przemocy to wg nich działanie siły dobra przeciw siłom zła. Natychmiast pojawią się przykłady, przymusowego zatrzymania ręki męża, który karci swoją żonę za to, że zupa była za słona, przymusowego zatrzymania ręki pedofila, który porywa dzieci by nagrać z ich udziałem filmy pornograficzne, przymusowego zatrzymania nogi wiejskiego buraka, który na wiejskiej potańcówce zamierza wskoczyć na głowę obcego gościa, z tego powodu, że jest obcy i żeby dowieść przed innymi wiejskimi burakami swojej dominacji.
Takie będzie uzasadnienie naprawiaczy i poprawiaczy świata siłą ale w rzeczywistości przymus państwowy roztacza znacznie szersze kręgi nad funkcjonowaniem społeczeństwa, niż wymienione przykłady.

Weźmy za przykład przymus podatkowy i państwową, przymusową egzekucję podatków obejmującą tych, który nigdy na podatki nie zgodzili się, a nawet jeśli je milcząco zaakceptowali to swoją zgodę cofnęli lub tych, którzy podatków nigdy nie zrozumieli, więc tym bardziej nie mogli wyrazić na nie zgody.

Czy wolno wobec człowieka, który podatków nie akceptuje albo zupełnie ich nie rozumie, stosować przemoc egzekucyjną?
Kiedyś, gdy nie zapłaciłem należnego podatku, bo nie miałem kasy, bo wydałem ją na zakupy towarów i inne rzeczy w pogoni za zyskiem, naczelnik urzędu skarbowego nazwała mnie złodziejem – czy słusznie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
22-04-2019ArminiusMartwy alpinista jak kapliczka w terenie?
Ruch i nasilone topnienie lodowca w rejonie Mount Everest skutkują odsłanianiem ciał alpinistów, którzy stracili życie podczas zdobywani najwyższego szczytu na Ziemi. Odsłonięte zwłoki bywają usuwane przez chińskie i nepalskie służby - jednakże sytuacja jak wyżej rodzi problemy natury moralnej. I nie chodzi nawet o wysokie koszta takich operacji. Bo primo, spora cześć alpinistów jak wyżej życzyła sobie być pozostawionym po śmierci na stokach Czomolungmy, po drugie ciała niektórych z nich stały się elementem lokalnego pejzażu -jak, na przykład, kapliczki na rozstajach szlaków górskich. I tak na przykład, zielone buty martwego od lat wspinacza - wystające spod śniegu, są charakterystycznym elementem wytyczającym szlak i sui generis punktem etapowym, pozwalającym się na "zorientowanie" w terenie.

Zainteresowanych detalami - odsyłam do podlinkowanego materiału.


"Expedition operators are concerned at the number of climbers' bodies that are becoming exposed on Mount Everest as its glaciers melt.
Nearly 300 mountaineers have died on the peak since the first ascent attempt and two-thirds of bodies are thought still to be buried in the snow and ice.
Bodies are being removed on the Chinese side of the mountain, to the north, as the spring climbing season starts.
More than 4,800 climbers have scaled the highest peak on Earth.
"Because of global warming, the ice sheet and glaciers are fast melting and the dead bodies that remained buried all these years are now becoming exposed," said..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
20-04-2019KulminKonieczność formalna + apel
Było o niemożliwości, to teraz trochę o konieczności.

Definicje zaczerpniemy z systemu S5 logiki wielowartościowej:
□p≡~◊~p
czyli
"p" jest konieczne, wtedy i tylko wtedy, gdy nie jest możliwe nie "p".

Pierwszy przykład

Konieczne jest, że określone zachowanie cząstek H2O, powoduje ciekły stan skupienia wody, wtedy i tylko wtedy, gdy nie jest możliwe by określone zachowanie cząsteczek H2O nie powodowało ciekłego stanu skupienia wody.

W uzasadnieniu twierdzenia trzeba wykazać, że warunek jest prawdziwy.

Uzasadnienie: Stan ciekły wody następuje, gdy cząsteczki H2O zachowują się w określony sposób:
Cytat:
-mają one pełną swobodę przemieszczania się w objętości zajmowanej przez ciecz
-występują między nimi oddziaływania międzycząsteczkowe, które w obrębie objętości cieczy znoszą się nawzajem
-oddziaływania międzycząsteczkowe nie znoszą się na granicy międzyfazowej cieczy z inną fazą na skutek czego występuje zjawisko zwane napięciem powierzchniowym.
A więc jeśli cząsteczki H2O zachowują się w ten sposób, to niemożliwe jest by owo zachowanie nie powodowało ciekłego stanu skupienia wody.

Drugi przykład

Dokonajmy transformacji na
□~p≡~◊p
czyli:
Nie "p" jest konieczne, wtedy i tylko wtedy, gdy nie jest możliwe "p"
czyli:
Podróż rakietą z prędkością c nie zachodzi z konieczności, wtedy i tylko wtedy, gdy nie jest możliwe, by podróż rakietą z prędkością c zachodziła...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
20-04-2019dajmonionO miłości i przyjaźni
Ludzie starają się być dla siebie na różne sposoby atrakcyjni, czy to jeśli chodzi o związki miłosne, czy przyjacielskie. Na ile takie starania są uzasadnione? Z drugiej bowiem strony ważniejsze jest chyba to, czy jest się określonym typem osoby. I wtedy kocha się kogoś mimo wad, ale też z kolei kogoś innego nie znosi mimo licznych zalet.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
20-04-2019MaxGolonko3Oczywista filozofia człowieka
Oczywista intelektualnie filozofia człowieka.

Co cieszy rozsądnych ludzi (w szczególności ateistów)?
Poznawanie świata, sport, przyjemności kulinarne, erotyka, pomaganie ludziom (nie tylko swoim ewentualnym dzieciom, sąsiadom i znajomym; także troska o wszystkich obecnych i o przyszłe pokolenia).
Cieszą choćby takie widoki jak na tym rewelacyjnym, krótkim filmie.
Jest na nim tylko wspaniała, naga prawda o pięknie natury i sztuki.

player.vimeo.com/video/45856570

Miłego dnia
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
20-04-2019Krystian Hamerlik-KonopkaŹródło ludzkiego zniewolenia
Pojęcie niewoli jest nam wszystkim doskonale znane. Rozumiemy jego znaczenie, bo każdy z nas zetknął się z tą czy inną formą zniewolenia. Mój znajomy Szarley zrobił nawet z dążenia do wyzwolenia się z niewoli motto swojej egzystencji, gardząc przy tym wszystkimi, którzy poddają się niewoli jak psami łańcuchowymi:
>Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolości. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby

Chciałbym ustalić tutaj źródło ludzkiego zniewolenia.

Co nas zniewala?

Niewoli nas pierwotna chuć, pierwotny głód, pierwotny ból, pierwotny strach, pierwotna żądza przez religiantów nazwane grzechem pierworodnym.

Wszystkie formy ludzkiego zniewolenia wywodzą się od pierwotnej żądzy, która czyni nas żywymi, zapewnia nam przetrwanie i napełnia nas nieustającym cierpieniem.

Wszyscy jesteśmy niewolnikami własnych potrzeb a niektórzy z nas stają się dodatkowo niewolnikami cudzych potrzeb.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
15-04-2019Krystian Hamerlik-KonopkaEwolucja komputerów i oprogramowania
Jesteśmy świadkami zachodzącej ewolucji układów komputerowych i systemów operacyjnych. Układy i systemy stają się coraz bardziej złożone a energia jaką chłonie proces ich tworzenia i używania jest coraz większa.

Nam ludziom zdaje się, że proces ewolucji komputerów i programów jest całkowicie sztuczny, nienaturalny, przez nas kontrolowany.

Co Wy na to, że ewolucja komputerów i programów to Natura w pełnej krasie?

Nasze ciała i nasze czynności rozwijają się na ciałach i czynnościach prostszych, bardziej podstawowych od nas organizmów. Dlaczego nasze ciała i nasze czynności nie miałby stanowić podstawy dla rozwoju organizmu bardziej złożonego?

Wyobraźcie sobie, że staramy się zapłodnić jakąś planetę prostymi organizmami żywymi, stanowiącymi podstawę dla naszej egzystencji.

A teraz wyobraźcie sobie, że sami jesteśmy takim płodem, stanowiącym podstawę egzystencji komputerów.

Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy formą przejściową, ogniwem łańcucha. Wyobrażamy sobie naszych potomków na wzór swój i podobieństwo swoje zamiast postawić w to miejsce ciało procesora Intel w czynności systemu Windows.

Wiecie czego o sobie jeszcze nie wiemy?
Że jesteśmy maszynami takimi jak pozostałe maszyny a czynność naszych ciał jest naszą świadomością. Nie potrafimy zaakceptować tego, że nie tylko nasze ciało lecz wszelka materia jest świadoma.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 37 (przedawniony)
10-04-2019Krystian Hamerlik-KonopkaDemokracja vs. hierarchia
Dwa sprzeczne systemy kształtowania się decyzji grupowej. Pierwotnie chciałem napisać demokracja vs. własność / kapitalizm / kapitał ale ostatecznie uznałem, że pojęcie hierarchii lepiej oddaje sprzeczność właściwości grupy społecznej.
Demokracja jest systemem władzy, w którym wola jednostki ma relatywnie istotny wpływ na działanie grupy, natomiast hierarchia systemem gdzie wola jednostki dla grupy jest bez znaczenia, bo istotne znaczenie ma jedynie wola przywódcy.
Wydawać mogłoby się, że dla jednostki demokracja jest systemem władzy korzystniejszym, lepszym, w wyższym stopniu uwzględniającym jej potrzeby ale praktyka pokazuje coś innego.
Jak to możliwe, że wobec panowania hierarchii, nieliczenia się grupy z wolą jednostki, podporządkowania się grupy woli przywódcy i kształtowania się decyzji grupowej poza wolą jednostek, jednostka osiąga więcej?
Uważam, że odpowiedź na to pytanie można znaleźć w rozważaniach o jakości decyzji grupowej i efektywności jej działania.

Istnieje pewna zasadnicza różnica pomiędzy krajami socjalistycznymi/demokratycznymi a krajami kapitalistycznymi/hierarchicznymi. W krajach socjalistycznych ludzie pracują mało, wolno, nieefektywnie, niegospodarnie, nieodpowiedzialnie a sama organizacja pracy jest niska. W krajach kapitalistycznych ludzie pracują dużo, szybko, efektywnie, gospodarnie, odpowiedzialnie i organizacja pracy jest wysoka. Gdyby porównać te dwa systemy państwowe na bardzo ogólnym poziomie, to w socjalizmie panuje zupełny luz natomiast w kapitalizmi..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 33 (przedawniony)
07-04-2019SeeleObiektywna prawda
Spotkałam się na forum z wątpliwością co do istnienia "obiektywnej prawdy o świecie". Chciałabym poznać Wasze zdanie na ten temat (czy istnieje, czym jest, czy można ją poznać).

Używam słowa "prawda" w kontekście pytań filozoficznych dotyczących świata, człowieka, Boga.

Oznacza dla mnie odpowiedź na te pytania niezależną od wiedzy (która dotyczy rzeczy podlegających poznaniu rozumowemu i empirycznemu) i wiary (która odnosi się do istnienia Boga i przeznaczenia, możliwości człowieka, a jej potrzeba opiera się na niewystarczalności wiedzy)
Prawda jest dostępna wiedzy i wierze.

Myślę, że założenie istnienia prawdy jest warunkiem sensowności wszystkich dociekań.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)