 |
Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 23-11-2025 | B0R5 | Prawda absolutna |
Serwus. Chciałem zbadać zazadność podziału rzeczywistości na 3 poziomy poznawcze. Troche jak u Platona, ale to reinterpretacja: 1. Prawda absolutna - poziom niemal nie osiagalny rozumem, to jaka rzeczywistość jest dokładnie, cały jej majestat i wszystkie zasady ją porządkujące, kwestie czasu, logiki, Matematyka, cały poziom meta. 2. Prawda konsensualna - to co człowiek może kolektywnie ustalić o rzeczywistości, słowa, język, wzory, znaki, symbole, spisane i wyrażone prawa, koncepcje intelektualne, ogólnie cała metoda naukowa. 3. Prawda indywidualna - to zależna od naszej percepcji interpretacja powyższych dwóch poziomów, czesto ich mix. Własne odczucia, zakrzywione emocjami wnioski, ogólnie to co uważamy o rzeczywistości i jak ją widzimy/odczuwamy. Co myślicie? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 20-11-2025 | Lolek_Salambek | Granice wolności i nie tylko. |
„Wolnosc kocham i rozumiem – wolności oddac nie umiem”.Często zadaje sobie pytania o granice wolności człowieka. Uwazam, ze w pewnych istotnych aspektach granice te wyznaczone sa przez wpływ środowiska w którym człowiek zyje („byt ksztaltuje swiadomosc”  oraz jak to się ladnie mowi, przez „garnitur genetyczny”. Swiat w ktorym zyjemy jest tak zbudowany, ze nie ma w nim rozwiazan / sytuacji idealnych – nie ma tez wolności idealnej. Z drugiej strony uwazam ze czlowiek moze byc wolny w tym zakresie ze: - zyje w panstwie demokratycznym a nie autorytarnym - nie przebywa w zakladzie karnym - nie jest ubezwlasnowolniony - cieszy sie w miare dobrym zdrowiem - rowniez psychicznym - zyje we w miare szczesliwej rodzinie (szczególnie nie jest mocno manipulowany ani nie podlega sytuacjom przemocowym) - ma prace ktora lubi, w której czuje się dobrze i w ktorej nie czuje sie mobingowany ani okradany. Wypunktowane powyzej czynniki przekladaja się również na to, ze: - człowiek nie czuje się zbyt zniewolony - człowiek czuje się w miare lub w znacznie szerszym zakresie szczęśliwy. Z drugiej strony, moim zdaniem bardzo istotnymi czynnikami wplywajacymi zarowno na poczucie wolności jak i poczucie szczęścia człowieka sa kwestie egzystencjalne: - swiadomosc nieuchronności śmierci; - mniej lub bardziej satysfakcjonująca dla danego człowieka jego „wlasna-prywatna” identyfikacja odpowiedzi na dreczace go pytania egzystencjalne.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 20-11-2025 | B0R5 | TKR (Teoria konsensualnej rzeczywistości) założenia główne |
Założenie ontologiczne:
Istnieje rzeczywistość niezależna od podmiotu poznającego. Ma ona absolutny, obiektywny wymiar (poziom 1), nie w pełni wyrażalny językiem, niezmienny i pierwotny (por. realizm klasyczny, Tomasz z Akwinu, Platon).
Warstwa konsensusu:
Poznanie rzeczywistości przez człowieka zachodzi poprzez łańcuch: percepcja (zmysły), przetwarzanie poznawcze (intelekt), komunikacja społeczna (język, logika, nauka).
Prawdy naukowe, językowe, logiczne, matematyczne są efektem historycznego i kulturowego konsensusu — oparte są na „metaumowie” (uzgodnionych regułach operowania pojęciami, symbolami, twierdzeniami).
Konsensus nie jest arbitralny: jest zawsze stopniowym przybliżaniem się do prawdy absolutnej, ale nigdy jej pełną realizacją (poznawczy asymptotyzm).
Warstwa indywidualnego poznania:
Każdy podmiot poznaje przez swój aparat zmysłowy, umysłowy, kulturowy (osobiste doświadczenie i interpretacja).
Wiedza jednostkowa jest fragmentaryczna, ograniczona, potencjalnie zniekształcona subiektywizmem – wymaga korekty przez interakcję z innymi podmiotami i strukturami społecznymi (konsensusem).
Negacja epistemologicznego solipsyzmu i skrajnego relatywizmu:
TKR uznaje, że indywidualna wiedza nie jest wystarczającą podstawą prawdy, a społeczny konsensus musi być zawsze konfrontowany z postulatem istnienia prawdy absolutnej i logicznie spójnej.
Odrzuca stanowisko, że „każdy ma swoją prawdę” w sensie dogmatycznym; uznaje założenie, że.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 20-11-2025 | romaro | "Donosiciele i Cenzorzy" |
Konserwatyści donoszą Melowi Gibsonowi na Kasię Smutniak, która w jego filmie zagra Maryję, bo… wspierała Strajk Kobiet.
Ideologiczna cenzura przebiera się za castingową decyzję. Gdy aktywizm staje się przeszkodą w sztuce, mamy do czynienia nie z selekcją artystyczną, lecz z rytuałem wykluczenia — typowym dla ultrakonserwatywnej dramaturgii, która próbuje przepisać role według politycznej lojalności, a nie talentu czy przekazu. Parodia? Tak, ale nie komiczna. To raczej tragifarsa, w której aktorka zostaje ukarana za to, że grała w życiu, zanim zagrała na ekranie. Kolejny akt tej ideologicznej farsy? - Gdy piosenkarz lub piosenkarka zostaje wykluczona z festiwalu, radia czy kontraktu, bo kiedyś wsparła protest. Wypowiedziała się o prawach kobiet, albo założyła tęczową koszulkę. Mamy do czynienia z rytuałem „oczyszczenia sceny”. Nie z troską o sztukę, lecz tak naprawdę z próbą kontrolowania jej.
Nastały czasy gdy artysta nie pasuje do „narodowej narracji” — ze względu na pochodzenie, orientację, poglądy. Co będzie następne? Palenie książek? Unieważniania myśli, które nie pasują do dominującej narracji? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 09-11-2025 | taketo | Czy współczesna ambicja jest formą unikania egzystencji? |
Zastanawiam się, czy obsesja na punkcie „celu” i „wpływu” to po prostu zmodernizowana wersja eskapizmu. Nie potrafimy pogodzić się z własną małością, więc gonimy za wielkimi misjami.
Czy uważasz, że wola tworzenia sensu to szlachetny impuls, czy tylko kolejny sposób na odwrócenie uwagi od bezsensu?
(Dodatkowo: czy są jacyś filozofowie lub szkoły myślenia, które zgłębiają to napięcie między działaniem a akceptacją?) | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 04-11-2025 | okragly | Raj powstanie na Białorusi |
Polska należy do krajów bardzo słabo związanych z naturą (rajem). Jestesmy na 45. z 61 badanych państw. Liderem Nepal, za nim Iran i Białoruś, wpływ na to ma duchowość. Teraz wiem dlaczego bardzo lubie Iran i Białoruś (Nepalu nie znam), i dlaczego nie lubię usazyda, współczesnego hitlera niosącego śmierć Osoby bardziej "połączone" z naturą mają lepsze samopoczucie i angażują się w życie wspólnoty. W PRL-u byliśmy w pierwszej 10. A dzisiaj, wiadomo, rządzi nami usażyd i narzucony nam przez niego, jak kość psom, antyludzki LIBERALIZM (INDYWIDUALIZM, WŁASNOŚĆ)
Raj powstanie na Białorusi, w kraju gdzie nie ma INDYWIDUALIZMU, WŁASNOŚCI, czyli śmierci, dlatego taki zdradek sikorski (agent usazyda) naszych braci (Białorusinów) nienawidzi, | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 31-10-2025 | ayalss | Książki dla neoplatonistów? |
Z jakimi książkami powinienem się zapoznać, jeśli chcę pogłębić wiedzę o neoplatonizmie? W szczególności, jak rozwój myśli Plotyna i Jamblicha wpłynął na wczesny ruch chrześcijański, a co za tym idzie, na myślicieli takich jak Tomasz z Akwinu?
Prosta odpowiedź brzmi: „ich dzieła”, ale szukam również analizy eksperckiej. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 30-10-2025 | Krystyna_prokaczystowska_racjonalistka | Sposób mierzenia czasu. |
Mam pytanie przede wszystkich do tych użytkowników którzy mienią się ateistami. Jest to pytanie związane z lekcjami Religii oraz Edukacji Prozdrowotnej które prowadzę.
W jaki sposób odmierzacie czas?
Wiadomo w jaki sposób obliczają czas chrześcijanie, muzułmanie, Hindusi, wyznawcy judaizmu itd. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 37 (przedawniony) | | 28-10-2025 | ugoor | Czy mamy kontrolę nad swoją osobowością i sobą? |
Tak naprawdę nie potrafię kontrolować, ile mam zapału do pracy, jak bardzo jestem inteligentny i odważny, więc czy jestem „zmuszony”? Jak mogę żyć, będąc kimś, kim nie chcę, a jednocześnie tak zaciekle opieram się zmianie? Większość moich przekonań, instynktów i umiejętności istniała już, zanim stałem się świadomy siebie. Jak mogę być wolny, skoro moje środowisko i geny kształtują niemal całą moją osobowość, jeśli nie całą? | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |