Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 59 (przedawniony)
23-12-2008Robson696Czy zdjęcia duchów są prawdziwe?
Czy duchy istnieją? Dlaczego widać je na fotografiach? Widziałem wiele fotografii na których widać duchy. Niektóre z nich to fotomontaż, ale są i takie które na fotomontaż nie wyglądają. Czy można to wyjaśnić? Oto kilka zdjęć:

bi.gazeta.pl/im/9/4604/z4604569X.jpg

www.thepar(*)ntitled_1/1525657-basement.jpg

republika.(*)ykormakgaleriewtcsmokeface.jpg

www.freewebs.com/newspl2/duch166.jpg

img239.imageshack.us/img239/2256/duchy11ve8.png
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 36 (przedawniony)
21-12-2008darloveMoralność absolutna - ręka w górę!
Czy jest tutaj na forum ktos, kto mysli, ze istnieje cos takiego jak moralnosc absolutna? Innymi slowy, czy jest ktos, kto mysli, ze zlo i dobro to pojecia absolutne, ktore w zaden sposob nie zaleza od sytuacji?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 78 (przedawniony)
21-12-2008Robson696Cuda eucharystyczne
Witam. Chciałbym się Was zapytać co sądzicie o cudach eucharystycznych? Jak można je wytłumaczyć? Na przykład cud eucharystyczny w Lanciano, gdzie to w klasztorze pod wezwaniem św. Longina kapłan z zakonu św. Bazylego odprawiał Mszę Św. Często zdarzało mu się wątpić w przeistoczenie i w momencie, kiedy skończył wypowiadanie słów konsekracji, Hostia w jego dłoniach przemieniła się w okrągły fragment ciała, a wino w krew.Ciało pozostało nienaruszone, natomiast krew w kielichu zamieniła się w pięć nierównych bryłek, które po uzyskaniu zezwolenia biskupa, zostały zważone. Jak się okazało, ciężar jednej był równy ciężarowi pięciu, ciężar dwóch równy ciężarowi trzech, a ciężar najmniejszej bryłki był równy ciężarowi największej. Zjawisko to powtórzyło się w roku 1574. Jak można to racjonalnie wytłumaczyć? Czekam na wasze wypowiedzi.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 69 (przedawniony)
20-12-2008aswrekawieWasza niekonsekwencja
Byłem kilka dni temu na debacie organizowanej przez PSR. Ciekawi mnie, jak godzicie organizację takich debat z handlowaniem takimi symbolami: www.racjonalista.pl/ks.php/d,36 www.racjonalista.pl/ks.php/k,1854
www.racjonalista.pl/ks.php/k,1859? Ja nie neguję faktu, że każdy z czegoś musi żyć, ale może warto, by PSR znalazło sobie inne miejsce w sieci, bardziej spójne z polityką prodialogową tego stowarzyszenia? Część "ateistycznych symboli", jakimi się kupczy w tutejszym sklepiku, jest w moim odczuciu wyjątkowo niesmaczna, tudzież urąga intelektualnemu charakterowi zarówno tego portalu, jak i PSR.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
17-12-2008DrexlPytanie...
Z czyją myślą, systemem filozoficznym, się utożsamiacie? Kto lub co stanowi dla Was coś w rodzaju fundamentu w tak wieloaspektowej rzeczywistości? Bo przecież powiedzieć: "jestem racjonalistą", to chyba zbyt mało...?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
17-12-2008DrexlHenri Bergson
Witam!
Zastanawia mnie, drodzy forumowicze, czy ktoś z Was jest zaznajomiony z filozofią i pismami Bergsona? Ostatnimi czasy poświęcam wiele uwagi poglądom tego filozofa i odnoszę nieodparte wrażenie, iż był blisko uchwycenia esencji rzeczywistości... Czy wśród racjonalistów ktoś, kto zakłada istnienie nieosobowej siły stwórczej jest z góry skazany na ostracyzm? Wszak filozofia Jego była oparta na darwinizmie - chyba najsilniejszym argumencie racjonalisty. Pomińmy tu może poglądy na temat intuicji, ale czy w ktoś z Was, podobnie jak Bergson, dostrzega w tym wspaniałym mechanizmie jakąś nieuchwytną siłę sprawczą?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
17-12-2008AnxetriusJaki jest pożądany koniec ewolucji istoty świadomej?
jaki jest pożądany koniec ewolucji istoty świadomej?
- Co jest oczekiwaną kulminacją ewolucji inteligencji?
Chciałbym, aby spojrzeć na to pytanie w aspekcie rozwoju cywilizacji i jej jednostek. Do czego zmierza rozwój technologii? Do czego zmierza rozwój Umysłu? Jeśli chcielibyśmy, ulepszać i poprawiać swoje życie, to do jakiego POZYTYWNEGO końca tego procesu chcemy dojść? Jakie są nasze wyobrażenie na ten temat?
- Czy chcemy osiągnąć władzę absolutną nad materią?
- Czy chcemy mieć swoje - indywidualne, bezpieczne wymiary?
- Czy chcemy osiągnąć tylko i wyłącznie określony stan świadomości?
- Czy chcemy określony stan umysłu / świadomości włączając w to kontakt z innymi JA, czy może, nie potrzebujemy innych JA poza swoim własnym, w teoretycznej kulminacji ewolucji?
[ Zastanowienie w tym temacie jak i każdym innym filozoficznym uważam za "komiksowe", czyli może dać satysfakcję, może dać przyjemność, może inspirować, ale prosto je urwać stwierdzeniem, że bardzo często bardziej chcemy znaleźć odpowiedź niż przyznać, iż jest ona dla nas w chwili obecnej nieosiągalna. ]
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 246 (przedawniony)
17-12-2008darloveKara śmierci - nie, hodowla na organy - tak
Często dyskutujecie o karze śmierci; czy ubijać, czy nie ubijać... A ja mam dobre wyjście, jak mi się wydaje. Zamiast zabijać, trzeba gości po prostu hodować na organy. Niech nawet mają wygody, niech dobrze jedzą, niech ćwiczą kondycję. Przecież każdy z Nas chciałby dostać organ w dobrym stanie, gdyby trzeba było, nie? Ja widzę tego same korzyści. A Wy? Myślę, że podejście moje jest bardzo humanitarne, racjonalne i społecznie korzystne. Bez cienia przesady.

Chciałbym dodać, że chodzi mi tutaj o taki oto setup. Zamiast więzienia mamy coś w rodzaju szpitala lub sanatorium. Tam skazani sobie żyją korzystając z odnowy biologicznej, siłowni, basenów... wiecie, wszystko dla zdrowia (to ma być finansowane, oczywiście, przez podatnika). Ale gdy potrzeba organu dla uczciwego, normalnego obywatela... no cóż, sielanka się kończy i trzeba spełnić swój obowiązek - wyskoczyć z nery, serducha, czy innej części. Oczywiście, dawca nie musi od razu umierać. Jeśli trzeba na ten przykład nerę, a delikwent ma dwie, to jasnym jest, że nie trzeba go uśmiercać. Może on nadal służyć uczciwym obywatelom. Same korzyści.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
13-12-2008SaintdemonDowód?
Ja z reguły niczemu nie wierzę. Albo coś wiem, albo nie. O Bogu nic nie wiem, co nie wyklucza Jego istnienia. Czymś co mogłoby wskazywać na Jego istnienie, są przytoczone przez Biblię Jego słowa: " Ja Jestem, który jestem." Są to według mnie najbardziej znamienne słowa, jakie kiedykolwiek wypowiedziano. Mógł je powiedzieć jedynie ktoś istniejący poza czasem, ponieważ My, Ludzie w żadnym momencie nie możemy stwierdzić, że istniejemy, ponieważ przedział teraźniejszości jest nieskończenie mały, więc możemy jedynie powiedzieć, że: "Ja byłem lub może będę."
Czy się mylę?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
12-12-2008mcgrbvWitam!
Cześć! To moje pierwsze wejście do dyskusji na tym Forum. Krótko i konkretnie o sobie.
Mentalnie: ateista, antyklerykał, fałszywy nihilista.
Społecznie: prol.
Wykształcenie: samouk, bez specjalizacji. Własne projekty badawcze: autoanaliza; poszukiwanie/tworzenie nowego gatunku muzycznego.
Zainteresowania: oprócz tego co w metryce, muzyka elektroniczna (aktywnie), wszelka twórcza działalność, kontemplacja Bytu, Prawo Rzymskie w znaczeniu wspaniałej zamierzchłej świątyni wzniesionej przez Przodków na cześć Człowieka, czyli idei odsunięcia bogów od władzy.
Najbliższy mi Duchem jest Julian Apostata i nie jest to wynik jakichś przemyśleń, ponieważ pokochałem Jego Archetyp po kilku zdaniach o Nim w IV klasie szkoły podstawowej, na jakiejś przypadkowej lekcji-pogadanki etyczno-filozoficznej.
Dalej, sandały mógłbym też wiązać: Buddzie, Plotynowi, Maniemu, Nietzschemu (dlatego uważam, że jestem zakłamanym, fałszywym nihilistą), Herkulesowi, Freudowi, Marksowi. Z żywych cenię tych którzy potrafią żyć nie kłamiąc.
Chcę się udzielać na Forum, by mieć kontakt z ludźmi podobnego mi gatunku. Przekonanych nie zamierzam do Nietzschego przekonywać, nieprzekonanych do Nietzschego nie przekonam. I tak wszyscy umrzemy głupcami. Póki co czekam na Mesjasza, może przydam się by Mu pokazać, gdzie jest najbliższy monopolowy.
Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)