 |
Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 22-03-2019 | Arminius | Chów wsobny czy zubożały uran? Co jest udręką Sardyńczyków? |
Sardynia to rajska wyspa z przepięknymi plażami i atrakcyjnym przyrodniczo interiorem. To także miejsce zaliczane do tzw. "blue zones" - a wiec miejsc gdzie występuje szczególnie duża liczba osób długo żyjących. Jednakże ów sielankowy obraz raju śródziemnomorskiego jest od kilkunastu lat drastycznie zakłócany przekazami skrajnie odmiennymi od tych jak wyżej. A wszystko za przyczyną jednego z największych w Europie poligonów NATO - na którym ćwiczą nie tylko żołnierze NATO ale także Izraela (co ma swe pikantne znaczenie w kontekście używanej amunicji). Interes o jest wcale dochodowy dla władz włoskich ( 70 tysięcy Euro za godzinę ) jednakże "lokalsi" - jak się zdaje coraz bardziej - płacą za to bardzo wysoką cenę. Otóż tor wykorzystywany w systemach naprowadzania pocisków Milan oraz zubożały uran, którym wzmacnia się głowice pocisków - to materiały radioaktywne, szkodliwe dla zdrowia. Autochtoni twierdza, iż za ich przyczyną w okolicach poligonu ludzie znacznie częściej chorują na raka oraz znacznie częściej występują deformacje tak ludzkich jak i zwierzęcych płodów. Wojskowi - z których ośmiu stoi już przed sądem - twierdza, iż to bzdury i że problemy zdrowotne jak wyżej są spowodowane...chowem wsobnym charakterystycznym dla populacji małych wysp czy też małych zamkniętych obszarów. Po czyjej stronie leży racja??? Zainteresowanych problemem zachęcam do lektury podlinkowanego materiału obfitującego w detale - niektóre drastyczne.
"Later, health authorities were called in to.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 22-03-2019 | VonM | Potępienie i kara za czyny - krzywda czy prawdopodobieństwo? |
Pokutuje przekonanie, że kara za przestępstwa i ogólnie społeczne ich potępienie jest pochodną krzywdy, jakie doznała ofiara - innymi słowy, im większa krzywda, tym większa kara i potępienie sprawcy. Przekonanie to można obalić porównując dwa artykuły polskiego kodeksu karnego. I tak, za zgwałcenie grozi wyższa kara (2-12 lat) niż za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. (1-10 lat) Z całym potępieniem dla gwałtu, nasuwa się pytanie, czy na przykład wydłubanie oczu jest mniejszą krzywdą. Uważam, że nie, ale jako że taki czyn:
1. Zdarza się znacznie rzadziej; 2. Sprawca nie ma fizycznego interesu w dokonaniu takiego czynu; 3. Padnięcie ofiarą zgwałcenia jest o wiele łatwiej wyobrażalne niż dożywotnia ślepota.
Społeczeństwo o wiele bardziej (a właściwie najbardziej) potępia przestępstwa seksualne. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 19-03-2019 | Wenancjusz | No i co? KEP nie odda przyczółków. |
wiadomosci(*)i-w-szkolach-6360644667631745aOświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski zostało wydane w związku z "próbami ograniczania zajęć z religii w przedszkolach i szkołach publicznych" - informuje rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Wyjaśnienie swojej postawy Episkopat tłumaczy następująco: 1#. Nie ma podstaw do organizowania zajęć z religii wyłącznie na pierwszych bądź tylko ostatnich godzinach lekcyjnych. Uczniom, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, szkoła ma zapewnić opiekę na czas trwania tych zajęć - czytamy w oświadczeniu bpa Mendyka.Niestety, ale biskup się myli (Robi to celowo). Jeśli uważa religię jako normalny przedmiot programowy, to podlegać może przesunięciom w godzinach wykładów. Ale..... Biskup zaznacza, że przedszkole i szkoła mają obowiązek zorganizowania zajęć z religii dla grupy nie mniejszej niż 7 uczniów, a zgodę na zmniejszenie wymiaru godzin religii do jednej tygodniowo może wyrazić jedynie biskup diecezjalny na pisemną prośbę dyrekcji szkoły.Nieprawda. Religia została wprowadzona do szkół publicznych od samego początku Zarządzeniem byłego min. Stelmachowskiego (ś.p.), obwarowane zgodą rodziców. jako zajęcia dodatkowe, a więc nie obowiązujące jak np. nauka tańca towarzyskiego, czy zajęcia kółka młodych astronomów. A takie zajęcia są zajęciami poza programowym czasie pracy szkoły i biskupowi diecezjalnemu nic.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 17-03-2019 | Wenancjusz | Roważmy na spokojnie |
Życie to taki dar niespodziewany dla każdego. Boski? Cholernie wątpię. Życie to jakby płynąć w czasie jak nawet na najgłębszych wodach. Bronisz się i jeszcze nie wiesz, żeś żeglarzem. Z biegiem czasu uczą ciebie żeglowania rodzice. Źle ciebie uczą więc i złym żeglarzem będziesz. Twoje życie i twój ster i Twój żagiel. Jeśli jako odpowiedzialny za własny środek pływający obrałeś zły kurs to twoja odpowiedzialność. Po co mi uwagi tych, którzy nie widzą gdzie chcę płynąć a mówią, że źle płynę. Co to za frazeologia? Mam się dostosować do kursu płynięcia zgodnego ....czyli jakiego? Tam gdzie płyną wszyscy? Nie zupełnie się z tym zgadzam. Mam taką możliwość? Ano mam. Tyle, że będę potępiony. Co to oznacza? Ano tylko tyle, że nie będę przyjęty do społeczeństwa jednomyślnego/bezmyślnego. Pozostaje tylko problem, kto tak ocenia. Jakiś człowiek, taki sam jak ja, uzurpuje sobie prawo oceny bez żadnych upoważnień. Mało. Wtrąca się i dyktuje, jaki kurs mam obrać nie zważając na uzasadnienie dlaczego. Bo taki kurs ma być I koniec. Jak więc? Jaki koniec? A gdzie prawo do mojej wolnej woli? Ja nie mam prawa do innego kursu? A jakie wytłumaczenie będzie gdy inni się rozbiją na rafach a ja dopłynę? Tego fakty nie rozważają religianci wszelkiej maści. Owszem preambuła Forum dopuszcza uczestnictwo i takowych nawiedzonych, ale to już przekroczyło granice rozsądku. Forum staje się miejscem westchnień nawiedzonych i oświeconych. No więc gdzie ja q...wa wlazłem? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 54 (przedawniony) | | 11-03-2019 | okragly | Kiedyś tak będzie |
zainicjowałem wątek o Indianach Zoe www.racjonalista.pl/forum.php/s,774411 Dzisiaj znalazłem ich Europejską wersję, myślę, że na obrzeżach naszej kultury rodzą się nowe formy bycia, może to forpoczta raju?  W El Fonoll (90 km od Barcelony) powstała rajska wioska, naturystyczna. Za pożywienie warzywa z własnych upraw i nabiał od zwierząt żyjących na naturalnych pastwiskach Ma 25 mieszkańców i niewielka grupe gości Każdy z mieszkańców spędza 2 godz dziennie pracuje w ogrodzie, przy zwierzętach, a więc, tak jak w raju, 2 godz dziennie przyjemnej aktywności na zdobycie pożywienia. Niektórzy pracują również poza osadą, ale większość znajduje zajęcie na miejscu stadna nagość zmienia sposób myślenia, życia, organizacji, wszystko zmienia, jesteśmy inni, lepsi? Czy to warunek konieczny powrotu raju? dobrewiado(*)WcRgiEwCs8w9Kh3gv7C_PloHPC2r8E | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 09-03-2019 | Arminius | Mężczyźni na dyskryminowanym!!! |
W mediach głównego nurtu nieustannie, niczym buddyjska mantra, powtarzana jest teza, iż kobiety za tę samą pracę dostają mniejszą zapłatę niż mężczyźni. Od dawna uważałem ją za wielce podejrzana i motywowaną ideologicznie. Rzecz jasana, iż są często sytuacje, w ktorych tak się właśnie dzieje i ma miejsce dyskryminacja kobiet. Ale nie jest to jakaś powszechna reguła. Co wiecej zdarzają się sytuacje dokładnie na odwrót - to jest takie w których mężczyźni za tę samą pracę dostają mniejsze pieniądze. Własnie tego typu patologię ujawnił wewnętrzy audyt w firmie....Google. Na marginesie, dlaczego wśród kobiet jest tak mało informatyków??? Zainteresowanych problemem odsyłam do podlinkowanego materiału. "The story we’re used to hearing is that women get paid less than men. In Google’s case, according to its own internal pay audit, it turned out male-identified Level 4 Software Engineers received less money than women in that same role. That led to Google paying $9.7 million to adjust pay for 10,677 employees." techcrunch(*)rrer_cs=oVFNhIDp2RO-1ZvQZ79_dw |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 26 (przedawniony) | | 07-03-2019 | Arminius | Kto nas ochrzcił? |
Najpewniej już tego roku obchodzić będziemy nowe święto państwowe - to jest święto chrztu Polski. Jakkolwiek znaczenie tego święta nie będzie aż tak duże jak się z początku wydawało -nie będzie to bowiem dzień wolny od pracy - tym niemniej jednak warto parę słów skrobnąć na jego temat. Kwestia chrztu Polski wywoływała zawsze sporo emocji - ze względu na instrumentalne jej traktowanie i wykorzystywanie w doraźnych celach propagandowo - politycznych. Mnie w szkole uczono, iż chrzest przyjęliśmy od Czechów. Obecnie teza ta została już chyba zarzucona. I dobrze, bo była nieprawdziwa, przy czym podejrzewam, iż zarzucenie tej koncepcji wyniknęło bardziej z naszego poczucia wyższości względem Czechów niż pragnienia przywrócenia prawdy. Prawda zaś jest taka, iż dzieło chrztu Polski wzięli na swoje barki Niemcy - gdyż tylko oni w ówczesnym okresie dysponowali odpowiednim "zapleczem logistycznym" do przeprowadzenia takiego ambitnego przedsięwzięcia. Fakt ów - ustalony już dawno przez historyków - nadal z pewnymi problemami przebija się do powszechnej świadomości i jest akceptowany z sui generis zażenowaniem - ze względu na niemiłe doświadczenia w relacjach z Niemcami w okresie najnowszym oraz brakiem wiedzy wśród szerokiej populacji na temat konceptów krótkiego i długiego trwania historycznego. Zainteresowanych - jakże złożonym problemem - chrztu Polski odsyłam do tekstu w Wikipedii, wcale dobrze opracowanego, zapodając poniżej najbardziej adekwatne jego fragmenty odnoszące się do wiodącego.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 18 (przedawniony) | | 04-03-2019 | idefiks | Wolna wola a decyzja obojętna |
Jadę samochodem. W pewnym punkcie drogi trafiam na rozwidlenie. Obie alternatywne drogi niczym się od siebie nie różnią, poza tym że jedną z nich dojadę do celu od prawej, a drugą od lewej. Na obu nie ma korków i obie mają dokładnie tę samą długość. Więc jest mi najzupełniej obojętne, którą z nich wybiorę. Ale wybrać muszę. Jeśli nie istnieje wolna wola, to co decyduje o tym, którą z tych dróg wybiorę? Mamy w mózgach generator liczb losowych?  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 55 (przedawniony) | | 28-02-2019 | Zetetyk | Relatywizm |
Relatywizm ma bardzo pociągającą cechę. Jest nią tolerancja dla bardzo różnych sposobów życia. Nikogo nie zadowala bezkrytyczna , kolonialna pewność, że nasz sposób życia , postępowania jest słuszny, a innym ludziom należy narzucić go siłą...
W tragedii Sofoklesa 441 p.n.e. bohaterka jest rozdarta między dwiema bezwzględnymi powinnościami ; 1 musi okazać posłuszeństwo królowi ( który przypomnę - zabronił grzebania swych pokonanych wrogów) 2 jest jednak również zobowiązana pogrzebać brata ( który jest jednym z nich).
Ten ostatni jednak zwycięża, i nie tylko starożytni Grecy , ale także my dzisiaj pojmujemy dlaczego... Możemy więc rozróżnić ponadkulturowe wymaganie : "musi istnieć jakiś sposób postępowania w obliczu śmierci".
W trzeciej księdze dziejów Herodota grecki historyk V w . p.n.e. krytykuje króla Kambyzesa, syna Cyrusa Starszego , za to, że nie okazywał należytego szacunku perskim prawom:
"dla mnie więc jest zupełnie jasną rzeczą, że był on w wysokim stopniu szaleńcem, bo inaczej nie byłby się ważył szydzić z tego , co święte i zgodne ze zwyczajem. Wszak gdyby wszystkim ludziom zaproponowano, żeby ze wszystkich zwyczajów wybrali sobie najlepsze, , wówczas wszyscy po dokładnym zbadaniu wybraliby własne ; do tego stopnia jest każdy przekonany ,że jego zwyczaje bezspornie są najlepsze. Dlatego nie jest prawdopodobne, aby inny człowiek niż szaleniec kpił sobie z takich rzeczy.Że jednak wszyscy ludzie tak o swoich zwyczajach myślą, można to obok wielu innych dowodów także.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 27-02-2019 | Arminius | Bruno Manser - czyli szwajcarski Tarzan na Borneo! |
Bruno Manser to postać ikoniczna kontkultury i alternatywnego stylu życia. Urodzony w 1954 r. Szwajcar od początku miał zacięcie pacyfistyczne, kontestując kapitalizm, konsumeryzm i drobnomieszczańkie maniery. W swej ojczyźnie spędził kilka miesięcy za bojkot służby wojskowej. W 1984 roku trafił na Borneo - do malezyjskiego Sarawaku. Z początku pobyt w dżungli był dla niego rodzajem hippisowską eskapadą. Z biegiem czasu jednakże Manser przeobraził się w pełnoprawnego członka plemienie Penan - nomadycznego szczepu autochtonów, wędrujących po borneańskiej dżungli. Nie tylko opanował od mistrzowsko sztukę przeżycia w tamtejszym środowisku, z biegiem czasu został orędownikiem szczepu Penan, walcząc o ich prawa z rządem Sarawaku (Malezja) - który trzebiąc lasy i zakładając na ich miejscu plantacje palmy oleistej - wydziedziczył Penan z ich naturalnego środowiska. W 2000 roku Manser zniknął w dżungli i nigdy już się nie pojawił. Kilka lat później został uznany za zmarłego. Obecnie, wpływowa fundacja jego imienia walczy o prawa ludów autochtonicznych i ich naturalne środowisko. Manser jest wielce oryginalną postacią z kilku powodów. Po pierwsze - niebanalny życiorys, mogący stać się kanwą świetnego filu sensacyjno - przygodowego. Po drugie - wielce szlachetny cel jaki przyświecał jego działalności. Po trzecie wreszcie - legenda jaka wokół niego powstała. Bo jest on Tarzanem a rebourse!!! Białym człowiekiem, który poszedł do dżungli aby walczyć o prawa jej autochtonicznych mieszkańców... | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |