 |
Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 43 (przedawniony) | | 27-03-2011 | Krzysztof Jóźwiak | Dlatego w ogóle coś istnieje |
No to teraz naprawdę poważnie  'Dlaczego w ogóle coś istnieje' ? Jakich słów byśmy nie użyli, jakich równań nie ułożyli - to pytanie pozostanie poza rozumieniem. Z czego wynika to 'Coś' ? Wierzę, że z Nicości. Nicość: Ma nieograniczony potencjał, bezczasowa. Absolutna, ... Niewyrażalna do końca  'Poza światem'. Mam Nadzieję, że Losowa - indeterminizm. Oczywiście nieskończona, pozaskończona - za to ją miłuję  Kto jeszcze interpretuje tak wiarę, nadzieję i miłość ? ;p Przyczynę, Cel, Sens, ... i takie tam pojęcia ? No dobrze - a dlaczego w takim razie Nicość nie pozostała niczym ? Istnieje raczej coś niż nic... Bezczasowo, potencjał Nicości to 'logika', a więc i logiczne pętle: One napędzają - nieskończenie - istnienie. Nieregularne fraktale ? Pokazują nam, jak coś prostego może rozwinąć się w nieskończoną złożoność. Pozaskończone atraktory ? Układy z pozoru chaotyczne czasem do czegoś dążą - a Nicość ? Ona tylko do czegoś 'niewyrażalnego'  (?) Racjonalista wydał niedawno: www.racjonalista.pl/ks.php/k,1980Polecam. | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 35 (przedawniony) | | 26-03-2011 | mateo3340 | Bóg jako wszechświat |
Witam jako, że bardzo chętnie poznaję wasze opinie na różne tematy chciałbym abyście wypowiedzieli się na argument, który przytoczył mi jeden rozmówca. Rozmowa dotyczyła początku świata.
Oto wypowiedź mojego rozmówcy - twierdzi On, że Bóg to Wszechświat. Ja sam nigdy nie zastanawiałem się jak takim przyjęciem sprawy, więc bardzo chętnie poznam waszą opinię.
,,Bóg lub Coś czym może być Bóg jest właśnie tym czymś co Było Jest i Będzie zawsze jak sam mówisz nie ma nicości więc zawsze coś było Tym Czymś Jest Bóg On Jest Wszechświatem Jest w każdej istocie i będzie zawsze bo na świecie nic nie ginie tylko zmienia stan skupienia.''
Poprawiłam. Meretseger. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 25 (przedawniony) | | 25-03-2011 | dajmonion | Wrocław wybudowany na nekropolii |
Dziś wrocławskie wydanie gazety wyborczej donosi, że Wrocław wybudowano na cmentarzu, istnieją też podejrzenia, że z Krakowem było podobnie. No cóż, nikt się nie przejmował skaralnym charakterem cmentarza, skoro teren był ze wszech miar atrakcyjny. Trup przecież nic nie czuje jak się po nim stąpa. Tą samą logikę stosuje się w przypadku skrobania. Czyjś interes sprawia, że sakralny charakter życia przestaje się liczyć. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 27 (przedawniony) | | 21-03-2011 | Aiwass | Satanizm racjonalny |
www.racjonalista.pl/kk.php/s,1443/q,SatanizmCytuję: " Największą hańbą satanizmu jest według mnie magia i obrzędy. To powoduje, że satanizm nie może być uznawany za czystą filozofię życiową, lecz za filozofię religijną..." tak napisał Pan Mariusz Agnosiewicz w artykule, link powyżej. Patrząc na masonerię regularną czy nieregularną, również można uznać że jest to organizacja quasi-religijna ponieważ ma swoje rytuały. Wiadomo jednak że z religią nie ma nic wspólnego, jedynie symboliczne odniesienia do miejsc, osób lub zdarzeń występujących w książkach które są wartościowe dla różnych religii. Podobnie jest z satanizmem (odłam LaVey'a) gdzie Szatan jest jedynie symbolem buntu i wolności jak również człowieka. Każdy z Satanistów uważa się za boga i tylko on ma władzę nad sobą. Dla jasności, satanista nie wierzy w żadnego Boga! Boga jako siły nadprzyrodzonej lub inny Absolut. Szatan, podkreślam jest tylko i wyłącznie symbolem! Lucyfer zaś jest symbolem oświecenia. Rytuały zaś mają charakter psychodramy. Biorący udział, wypisują swoje problemy lub prośby z nimi związane na kartce papieru które są później czytane na głos i palone w ogniu świecy przez kapłana. Wygląda to może mrocznie ale w rzeczywistości nie odbiega to od teatru, opery i również patrząc na ryty i symbolikę używaną w lożach mularskich. Satanista nie modli się i nie wzywa Szatana w chwilach trwogi. Satanista wie że nie ma żadnych sił wyższych na które może liczyć, jest tylko "tu i teraz". Jedynie on może pokierować.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 14 (przedawniony) | | 20-03-2011 | Krzysztof Jóźwiak | Filozofia po pijaku / odbiega od 'normy' / poważnie |
Nicość, Losowość, Nieskończoność.
Nicość = Wiara ? Losowość = Nadzieja ? Nieskończoność = Miłość ?
Nicość: Zawiera wszelkie prawdy. Ma nieograniczony potencjał. Nie potrzebuje przyczyny, celu, sensu. Losowość: Niepoznawalna. Czysta. Nieskończoność: Absolutna.
Puste słowa. Słowa - słowa mogą być tylko puste. 'Dlaczego w ogóle coś istnieje' ? Realizuje się potencjał Nicości ? Wielki Wybuch, Ewolucja, Świadomość - Skończoność. A to Wszystko i tak nie tak.
Nieuniknione logiczne pętle. Nieregularne fraktale. Pozaskończone atraktory.
Niewyrażalne jest to wszystko...
? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 65 (przedawniony) | | 20-03-2011 | maceox | treść myśli ludzkich a naukowe ich zbadanie |
czy fizyka, jako nauka badająca formę i zależności świata materialnego (w tym formy i zależności energii) będzie w stanie zbadać treść ludzkich myśli (jeśli są one niczym innym, jak odpowiednio ukształtowaną energią w sensie fizycznym - o co również pytam) do tego stopnia, że możliwe będzie przeprowadzenie naukowego dowodu na treść myśli danego człowieka w wybranej chwili?
Inaczej mówiąc - na przykład - czy człowiek mógłby w pełni precyzyjnie odczytać myśli drugiego człowieka bez komunikacji werbalnej, gdyby tylko umiał w odpowiedni sposób zaobserwować i odczytać energię przepływającą przez jego organizm? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 39 (przedawniony) | | 20-03-2011 | Kuba4012 | Agnostyczny ateista- możliwe? |
Obecnie panuje fałszywy pogląd, że ateista i agnostyk to różne od siebie osoby. Tak naprawdę ateista może być agnostykiem! Otóż ateizm nie stoi w sprzeczności z agnostycyzmem tylko z teizmem. Agnostycyzm nie stoi w sprzeczności z teizmem tylko z gnostycyzmem. Można wyróżnić 4 postawy: - agnostyczny ateista - agnostyczny teista - gnostyczny ateista - gnostyczny teista Wszystkie postawy mogą mieć różne siły. Więcej : ateista.pl/showthread.php?t=5258
EDIT: Link może nie działać. Czasami pokazuje się inny wątek. (temat wątku powinien być taki: (a)teizm, (a)gnostycyzm)
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 42 (przedawniony) | | 18-03-2011 | oskitz | dowód logiczny - czy aby to rozumowanie jest poprawne? |
tyczy Boga osobowego Skoro Bóg stworzył wszechswiat, tzn wszystko co istnieje, to sam jesli istnieje musi byc czescia wszechswiata. Skoro jest jego czescia musi podlegac jego prawom, byc takze czescia wiekszej calosci. Taki Bog to zaden Bog. Wobec czego Bog nie moze byc czescia wszechswiata i tym samym nie istnieje i nie ma problemu. Pozdrawiam | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 104 (przedawniony) | | 14-03-2011 | Mariusz Agnosiewicz | Symbol ateistów w przestrzeni publicznej |
W zasadzie ostatnia akcja w Szczecinie z zawieszeniem obok krzyża także m.in. symbolu ateistów - jest precedensem obecności symbolu ruchu ateistycznego w polskiej przestrzeni ściśle publicznej po 1989 r. Tak mi się przynajmniej wydaje. Ale sytuacja ta rodzi pytania o symbol ruchu jako takiego. Co innego symbol/logo Racjonalisty, PSR czy innego pojedynczego podmiotu wolnomyślicielskiego, a co innego symbol, który reprezentowałby światopogląd polskiego ruchu - i tutaj mały dylemat z nazwą - ateistycznego / racjonalistycznego / wolnomyślicielskiego / humanistycznego - wiadomo o jaki ruch chodzi.  Zdjęcie z sali obrad Rady Miejskiej Szczecina. Polecam całe nagranie z akcji symbolicznej: www.youtube.com/watch?v=SP5CCWbrOV4 Ze cztery razy drabina szła w ruch. Skądinąd wyraźnie widać staranne zdejmowanie symboli religijnych i rzut na ziemię symbolu ateistycznego przez radnego. Zostawmy na boku rozważania, czy istnieje taki ruch, czy jest on wystarczająco jednorodny światopoglądowo, aby go wyodrębniać. Na pewno nie chodzi o pretensję do tego, aby zapewnić reprezentację symboliczną każdemu niewierzącemu. Przyjmijmy, że chodzi o zorganizowany ogólnoświatowo ruch ateistów i agnostyków, który jednak jest dość jednorodny i jest w zasadzie racjonalistyczny, choć ruch racjonalistyczny jest trochę wężczy aniżeli ruch ateistów i agnostyków. Na pewno ruch ten nie ma jednego.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |