Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 45 (przedawniony)
21-12-2018szarleyPytania do referendum Hamerlika
1 Czy jesteś za tym, żeby ktoś kto ma majątek na poziomie 10 godzinek określany przez kogoś kto ma 10 godzinek i chce je zapłacić musiał zapłacić 100 godzinek rocznie od średniej wyceny godzinek zamieszczonej przez niewłaścicieli żadnej własności, a właściciel majątku o wartości 100 godzinek określany przez kogoś kto ma 100 godzinek debetu określonego przez większość jawnej i rozproszonej księgi kapitału musiał zapłacić 100 godzinek rocznie od średniej wyceny godzinek zamieszczonej przez niewłaścicieli żadnej własności jawnej i rozproszonej księgi kapitału, przy jednoczesnym uznaniu większości kapitału nowego członka jawnej i rozproszonej kryptograficznie zabezpieczonej księgi kapitału do poziomu 400 godzinek miesięcznie, a właściciel majątku o wartości 1000 godzinek wartości określanej przez większość kapitału w jawnej i opodatkowanej kryptograficznie zabezpieczonej księdze kapitału zapłacił 2 godzinki tygodniowo od wartości określonej przez jawną księgę kapitału w głosowaniu jawnym, pieniądze z podatku spływały do niewłaścicieli w ilości 12 godzinek na godzinę a do właścicieli majątku o wartości 140 godzinek określonym w głosowaniu jawnym większości kapitału w ilości 80 kilogodzinek miesięcznie?

2 Czy jesteś za odebraniem szarleyowi 5 mórg sadu i oddaniem Hamerlikowi, żeby szarley mając ten sad nie dominował wreszcie nad Hamerlikiem wykazując niesamowite okrucieństwo polegające na postawieniu płotu przeciw zwierzynie?

3 Czy jesteś za ukaraniem szarleya za zjedzenie nerki matce..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
20-12-2018Krystian Hamerlik-KonopkaCo to jest świadomość?
  • procesor vs. aplikacja
  • hardware vs. software
  • układ vs. system
  • ciało vs. czynność
  • materia vs. ruch
  • przestrzeń vs. czas


Na pewno zauważyliście, że wraz ze wzrostem złożoności układów komputerowych postępuje wzrost złożoności systemów programowych. Na poziomie pojedynczej bramki logicznej może działać jedynie system binarny ale kiedy pewna liczba bramek zostanie związana w układ logiczny wówczas na układzie może działać już nie tylko system binarny ale także systemy liczbowe wyższego rzędu, o większych zbiorach złożonych elementów.

Nasz system pojęć wciąż się rozwija co łatwo stwierdzić po przyroście liczby słów/wyrazów w języku, to odpowiada rozwojowi naszego mózgu, wzroście jego złożoności. Nasze pojęcia potrafimy składać w pojęcia wyższego rzędu dokonując syntezy i rozkładać na pojęcia niższego rzędu dokonując analizy, definicji.

Można budować jeszcze wiele nawiązań człowieka do komputera.

Zamiast tego zapytam
Czy to co nazywamy świadomością, duchem, umysłem, psyche czy co tam jeszcze,
czy świadomość to software, czynność ciała?

A przy okazji czy mózgi indywidualnych ludzi w konsekwencji komunikacji mogą połączyć się w klaster?
Czy możemy mówić o świadomości stada, której jednostka jako pojedyncza bramka logiczna liczb systemów wyższego rzędu nie może pojąć pojąć, bo są to pojęcia klastra?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 202 (przedawniony)
19-12-2018Krystian Hamerlik-KonopkaPacta sunt servanda
Pacta sunt servanda (łac. umów należy dotrzymywać) - zasada wyrażająca się w tym, że osoba, która zawarła w sposób ważny umowę, musi się z niej wywiązać, chyba, że rebus sic stantibus (łac. skoro sprawy przybrały taki obrót).

Pacta sunt servanda zasada wykształciła się kiedy umowy jeszcze zawierały równoważne sobie strony. Zamierzchłe czasy. Obecnie na skutek rozwoju spółek kapitałowych, ograniczonej odpowiedzialności i potężnej koncentracji kapitału tzw. "umowy" zawierają ze sobą strony o ogromnej nierównowadze sił i potencjału, przez co w zasadzie nastąpiło fundamentalne przesunięcie nacisku na z "należy" na "musi".

To przesunięcie nacisku na "musi" łatwo rozpoznać w istotności znaczenia egzekucji komorniczych dla zawieranych umów. Aktualnie niewielu mieści się w głowie tzw. "umowa" zawarta bez uwzględnienia przymusu egzekucyjnego, bowiem w większości tzw. "umów" podmiot dominujący spodziewa się konieczności użycia przemocy.

Zaproponowałem zniesienie tej zasady jako obecnie szkodliwej i niepotrzebnej, tak jak zostało zniesione wiele innych pradawnych zasad, które przestały przystawać do rzeczywistości i niszczyły zamiast pomagać.

Wg mnie wszelkie zobowiązania można i należy wyrazić w natychmiastowym i nieodwracalnym przelewie pieniądza oraz w rozkładzie pieniądza co eliminuje z naszych stosunków przemoc i znacząco ogranicza dominację jednej ze stron.

Zanim zostanę zalany oskarżeniami w związku z podważaniem zasad absolutnie koniecznych..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
15-12-2018MaxGolonko3Pareidolia. Zjawisko psychologiczne i w kulturze masowej.
Widzenie czegoś innego (z racji złudnego podbieństwa) niż rzeczywista rzecz, na którą się patrzy.

Tutaj rewelacyjny filmik (gif - kilkanaście sekund - trzeba kliknąć i cierpliwie poczekać trzy sekundy na kolejne klatki)

apod.nasa.(*)age/1812/2207_pia22694_960.gif

z niedawnego przelotu sondy Juno nad Jowiszem - widać wilekiego delfina pływającego w oceanie tej Planety

Ja bym powiedział, że raczej Orki - to też delfinowate i też jak my ssaki i mają świadomość i posługują się [co stwierdzili naukowcy] bogatym niewrodzonym językiem czyli stwarzają lokalna kulturę przekazywaną z pokolenia na pokolenie ale w drodze językowego przekazu - za jakiś czas uczeni rozpoznają język w jakiejś grupie i ludzkość nawiąże rozmowy z tym gatunkiem prawie jak z kosmitami.

Pozdrawiam
Max (ateista)
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
15-12-2018APęczkowskiZrozumieć ŚMIERĆ
Czymże jest śmierć ?
Zazwyczaj mamy jedno skojarzenie: TRAGEDIA, STRATA, NIESZCZĘŚCIE ...
A może spójrzmy na ten akt życiowy inaczej zastanawiając się na sensownością naszego naszego życia, nad sensownością istnienia wszechświata.
Po cóż to wszystko istnieje ? Jak jest cel istnienia i ewolucji Wszechświata ? Co to jest ludzki mózg i jego wytwór ŚWIADOMOŚĆ ?
Spróbujmy ją zrozumieć przez pryzmat powstania i ewolucji Wszechświata.

Etapów ewolucyjnych materii i energii jest bardzo wiele. I mogą odbywać się tylko w określonych warunkach, w ogromnej przestrzeni i niewyobrażalnie długim czasie. Potrzebne są do tego olbrzymie ilości materii i energii a nowo powstała materia i energia jest tylko bardzo ale to bardzo niewielką ilością materioenergii z epoki wcześniejszej.

Być może miały miejsce takie zasadnicze etapy:
powstanie wszechświata wypełnionego wodorem i helem;
skupianie się wodoru i helu w obłoki;
zagęszczanie się obłoków i powstanie gwiazd III generacji;
tworzenie się wewnątrz gwiazd lżejszych pierwiastków chemicznych;
gwiazdy III generacji wybuchają jako supernowe;
w wybuchających supernowych powstają pozostałe pierwiastki chemiczne mieszając się z wodorem i helem;
z tej "mieszaniny" tworzą się obłoki, które ulegają zagęszczeniu ale też pierwiastki łączą się ze sobą tworząc związki chemiczne;
w wyniku tego zagęszczenia tworzą się gwiazdy kolejnych generacji oraz wokół nich dyski protoplanetarne.
z dysków powstają planety, które krążą wokół gwiazd;
wśród tych planet powstają..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
13-12-2018ScianaBiocentryzm i hipoteza symulacji
Teoria wysnuta i zapronowana (rzekomo) przez Dr. Roberta Lanzę jest bardzo ciekawa... i wygodna. Im dłużej się wczytuję w słowa Dr. Roberta, tym więcej dziur logicznych zauważam. Oprócz podobieństwa (zasugerowanego przez Lanzę) do teorii równoległych wszechświatów, zauważam również podobieństwo do hipotezy życia w zaawansowanej symulacji, nie wiem czy właściwie.
Co sądzicie o biocentryzmie sugerowanym przez doktorka, czy to indolencja, kolejna teoryjka poparta pseudo-argumentami?

Wersja tl;dr teorii:
Według tej teorii nie istnieje obiektywny obraz rzeczywistości, bo inaczej postrzegają ludzkie zmysły, a inaczej zmysły zwierzęcia lub owada. Wszystko zatem, co nas otacza, jest tylko reproduktywnym wytworem naszych umysłów, stanowiącym jedynie subiektywną imitację prawdziwego wizerunku rzeczywistości. Częścią tej teorii jest również twierdzenie, że to nie wszechświat kreuje życie, ale odwrotnie - to życie konstytuuje istnienie wszechświata. Naukowiec porównuje biocentryzm do teorii równoległych wszechświatów, w których każda możliwość ma miejsce równocześnie w nieskończonej ilości wszechświatów.

A tu treść z pewnego portalu "popularnonaukowego":
(Które swoją drogą podaje to źródło: www.redorb(*)tion-of-the-human-mind-111513/)

Aby wesprzeć swoją teorię, dr. Lanza powołał się na eksperyment z dwoma szczelinami. Gdy uczeni bezpośrednio obserwują jak pojedyncza cząsteczka światła przelatuje przez szczeliny w barierze, zachowuje..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
12-12-2018ZetetykChrześcijaństwo w ujęciu filozofii egzystencjalnej
Chrześcijaństwo nie może być budujące dla każdego. Dzieje się tak dlatego, ponieważ nie każdy ma usposobienie , aby pójść za ta nauką. Inna rzecz czy ono samo ma charakter budujący? Z punktu widzenia chrześcijanina wszystko, absolutnie wszystko powinno służyć do budowania. Każda rzecz chrz. musi przypominać to, co mówi lekarz przy łóżku chorego; nawet gdyby rozumiał jego słowa tylko ten kto się zna na medycynie, nigdy nie można zapomnieć , że stoimy przy łóżku chorego. Mówiąc po ludzku, śmierć jest rzeczą ostateczną i , mówiąc po ludzku nadzieja istnieje , póki istnieje życie. Rozumując po chrz. śmierć nie jest czymś ostatecznym , raczej jest drobnym zdarzeniem w przebiegu całości tj. życia wiecznego. Rozumiejąc po chrz. śmierć nie jest śmiertelną chorobą, tym bardziej nie są nią rzeczy doczesne np; nędza, bieda, cierpienie, męka, żal, rozpacz, smutek. Wydaje się, że chrześcijanin powinien być dumny zw wspaniałości wyniesienia jakie zawdzięcza tym sprawom, które ludzie zwą nieszczęściami czy największym złem. Ale, przeciwnie, chrześcijaństwo odkryło zło , którego się wcześniej nie znało ; złym tym jest choroba na śmierć. To co człowiek pierwotny nazywa przerażającym , to co wylicza ze spraw najstraszliwszych, dla chrześcijanina jest ułuda. Taki jest stosunek między człowiekiem pierwotnym a chrześcijaninem; jest on podobny do stosunku między dzieckiem a dorosłym mężczyzną ; boć , co lęka dziecko, jest niczym dla dorosłego. Niedoskonałością dziecka jest to , że nie wie ono,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 36 (przedawniony)
12-12-2018okraglyNa początku było słowo
Na początku było słowo
dlaczego my, Słowianie, nie osiągamy sukcesów? powodem gen czy środowisko?

w innym języku wychowany, byłbym innym człowiekiem. Myślimy mową. Jeśli język, jako konstrukcja wsporcza myślenia będzie logiczny, to my, będziemy innowacyjni, racjonalni. Same dźwięk słów (harmonia, wibracje) mogą pobudzać do myślenia.



wymyślmy nowomowe, która wyciągnie nas za uszy z impotencji, uzyskamy przewodnictwo światowe w nauce, technice, piłce nożnej, miłości i śpiewie.
Oczywiście nasza nowomowa nie może naśladować żadnego znanego języka, ma wyznaczać początek nowej ery.
.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 277 (przedawniony)
12-12-2018Krystian Hamerlik-KonopkaCzy własność jest źródłem władzy człowieka nad człowiekiem?
Mój niedoszły przyjaciel Szarley (aktualnie się trochę droczymy) wyraźnie przeczy memu twierdzeniu jakoby własność była źródłem władzy człowieka nad człowiekiem. Twierdzi, że ta źródłem władzy nie jest.

Dla lepszego zobrazowania charakteru własności proponuję obserwację jej w powiększeniu. Przyjrzymy się własności państwowej, własności dużego koncernu lub bardziej z bieżących zdarzeń własności Krymu odpowiadając sobie na pytanie czy własność jest źródłem władzy człowieka nad człowiekiem czy nie jest?

Jeśli jest to czy zmniejszenie jej skali do własności prywatnej Szarleya odbierze jej ową naturę?

Czy własność jest źródłem władzy człowieka nad człowiekiem?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
10-12-2018ArminiusKobiety miejcie się na baczności!!!
Jack Masłowski szef Fundacji Maskulinum - zajmującej się promowaniem męskości - w rozmowie z dziennikarką radia Talk FM wypowiada się na szereg kwestii związanych z kondycją współczesnego mężczyzny. Polecam przesłuchanie podlinkowanego podkastu audycji - bo w rozmowie owej pojawia się szereg wątków które niejednokrotnie sygnalizowałem w moich wypowiedziach. Oczywiście Masłowski - wzięty psycholog i terapeuta - czyni to w sposób zdecydowanie bardziej profesjonalny i interesujący.
Mnie najbardziej zaintrygował wątek przyrastającej liczby mężczyzn, którzy zaczynają...reglamentować seks swoim żonom. Przez całe wieki było na odwrót. Kobiety z owej reglamentacji uczyniły swoją broń do kontroli i ujarzmiania niesfornych mężczyzn - których libido czyniło sui generis niewolnikami migren, humorów i kaprysów żony.
Teraz karta się zaczyna odwracać. Masłowski za fenomen jak wyżej czyni odpowiedzialny....banalnie łatwy dostęp do pornografii potrafiącej zaspokoić najbardziej nietypowe i wyuzdane zachcianki mężczyzn. Z taką konkurencją kobieta często przegrywa. A mający taki ersatz mężczyzna nie lgnie do niezbyt atrakcyjnej - w porównaniu z gwiazdą porno - kobiety, żeby już nie wspomnieć o tym, iż jest seksualnie...zużyty. I pojawia się problem jak wyżej nakreślony. Kobiety bardzo źle znoszą taką sytuacje - bo w przeciwieństwie do mężczyzn nie są w stanie zrobić sobie z pornografii czy wibratora skutecznego ersatzu.

audycje.tokfm.pl/audycja/Dobry-Seks/153

(audycja z 2 grudnia 2018)
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)