 |
Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 13-06-2024 | miskas3 | Czy Kant mógłby zagrać Sekretnego Hitlera? |
Secret Hitler to gra polegająca na dedukcji społecznej, która często wymaga kłamstwa, aby wygrać. Akt kłamstwa w tym przypadku można uznać za moralny, ponieważ wszyscy gracze rzekomo zgodzili się na okłamanie. Co Kant miałby na ten temat do powiedzenia? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 132 (przedawniony) | | 10-06-2024 | Hamerlik Konopka | Wolność słowa kontra prawo do tajemnicy |
Wolność słowa - wolność mediów - prawo do prawdy kontra prawo do tajemnicy.
Gdy przeróżni s*******ny i bandyci, niektórzy w roli funkcjonariuszy, karzą ludzi za głoszenie prawdy, wierząc albo nie, że Bóg tak chce, dlaczego inni ludzie milczą i nie reagują na zło?
Czy moralnym ludziom wolno tolerować działalność bandytów? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 06-06-2024 | roilaa | Kierunek filozofia |
Witam, nie jest to konkretne pytanie akademickie, raczej prośba o poradę, być może jestem w złym miejscu. Jestem w ostatniej klasie szkoły średniej i zastanawiam się nad przejściem z filozofii na studia inżynierskie. Często odczuwam niejasne zamieszanie w związku z tym, jak powinienem żyć i co powinno dyktować wybory, których dokonuję. W pewnym sensie kręci mi się w głowie i czuję się niekomfortowo. Lubię studiować różne filozofie, ponieważ sugerują wytyczne dotyczące tego, jak ktoś powinien żyć i podejmować decyzje. Moje pytanie brzmi, czy zdobycie dyplomu z filozofii pomoże mi osiągnąć intelektualny spokój. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 16 (przedawniony) | | 05-06-2024 | okragly | są tylko dwa systemy społeczne |
na świecie są tylko dwa systemy społeczne, pierwszym jest raj, nazywany przez uczonych wspólnota pierwotna, drugim jest niewolnictwo | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 47 (przedawniony) | | 04-06-2024 | endymion | Co powoduje zawiść i zazdrość? |
W społeczeństwie masonicboys'ów, którzy sprzedali dupę aby mieć profity nic tak nie ściska z bólu dupska jak myśl, że ktoś ma lepiej dupy nie dając. No bo pomyśl: nasłuchałeś się takich piosenek jak IRA - "kontrakt" czy T.Love - "Lucy Phere" no i uwierzyłeś, że jak nie dołączysz do dających dupy to nic w życiu nie osiągniesz i jesteś skazany na porażkę. No i nagle widzisz jak goj ma dużo lepiej, czerpie z życia garściami i robi rzeczy o jakich ty mógłbyś sobie pomarzyć, to od razu krew zalewa i chce się takiemu życie uprzykrzyć  pamiętajcie dzieciaczki, najcenniejsze co masz to siebie i swój własny tyłek  i możesz żyć dużo lepiej niż ci z masonicboys.net nie kłaniając się nikomu... tak robią tylko naiwne niedojdy, którym da się bajeczki wcisnąć. www.youtube.com/watch?v=upnq7GxixCwA w rzeczywistości takie xerxesy giną z rąk swoich własnych dzieci (takie są fakty lol) | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 93 (przedawniony) | | 04-06-2024 | endymion | Pieniądze szczęścia nie dają, ale... |
Pieniądze szczęścia nie dają, ale stosunki międzyludzkie. Sprawdzili to na Harvardzie - właściwie to cały czas te badania trwają od ponad 80 lat - i pytając ludzi co sprawiało, że byli w życiu szczęśliwi to zawsze odwoływali się do swoich relacji międzyludzkich - nie do osiągnięć finansowych czy naukowych (niektórzy badani nawet zdobyli nagrodę Nobla). www.youtube.com/watch?v=vSQjk9jKarg | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 25 (przedawniony) | | 03-06-2024 | farmer | Kryzys demograficzny? |
Dlaczego używa się takiego określenia jak kryzys demograficzny i zestawia od razu z emerytami PKB itd. Inna sprawa to nawoływanie do zakładania rodzin płodzenia dzieci.
Inna sprawa to statystyka gdzie obecnie w Polsce jest mniej kobiet niż mężczyzn....zmienia się to dopiero 60+. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 99 (przedawniony) | | 31-05-2024 | In The Mind | Kamień filozoficzny w ogródku racjonalistów. Część druga. |
Mój pierwszy wpis na tym forum opublikowany mniej więcej dwa lata i miesiąc temu był zatytułowany "Kamień filozoficzny w ogródku racjonalistów". Zadałem w nim zdawałoby się proste pytanie, na które z zadowalającą odpowiedzią w XXI w. nikt raczej nie powinien mieć problemów, czy popadać z tego powodu w jakieś scholastyczne rozkminki.
Przytoczę tutaj treść tego pytania:
Ja jednak mam takie oto zdawałoby się proste pytanie do racjonalistów na tym forum: w jaki sposób zwykły kamień istnieje?
To proste, odpowie racjonalista. Kamień istnieje, bo... istnieje tutaj i teraz. Mogę go dotknąć i potwierdzić jego istnienie.
Super. Kamień zatem istnieje... bo istnieje dla nas.
Co? Nie - zaprotestuje racjonalista - Kamień istnieje sam w sobie, bez względu na to czy ja o tym wiem czy nie.
Trudno się z tym nie zgodzić. No ale czy można powiedzieć, że kamień istnieje sam dla siebie?
Oczywiście, że nie! - zaprotestuje ponownie racjonalista - kamień nie ma własnej świadomości.
Skąd racjonalista to wie? Czy racjonalista był kiedyś kamieniem i może to potwierdzić?
Co? Zwariowałeś, człowieku?
Nie, skądże. Skoro jednak kamień nie istnieje sam dla siebie i nie potrzebuje nas, aby istnieć... to w jaki sposób on w zasadzie istnieje? Skoro nie istnieje ani dla nas, ani dla siebie. I co to w związku z tym w ogóle znaczy: istnieje.
Ot, taki rzucę na początek kamień filozoficzny w ogródek racjonalistów.
No właśnie, w jaki sposób kamień istnieje i co to znaczy w ogóle, że istnieje? Skoro nie.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 168 (przedawniony) | | 30-05-2024 | Hamerlik Konopka | Nieuczciwość, korupcja, wyzysk, złodziejstwo, niesprawiedliw |
to przyczyny silnej demotywacji społecznej. Przy takich czynnikach nikomu nic się nie chce i nic nie ma sensu. Skorumpowane państwo to automatycznie zrujnowana gospodarka.
Ludzie z natury kłamią, oszukują, kradną, niszczą dla zysku, bo to się opłaca. Żeby ich od tego powstrzymać państwo rozwija przeróżne systemy kontroli.
Pomijając już istniejące systemy kontroli i ich wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa zastanawiam się dlaczego do tej pory nie rozwinęła się publicznie jawna księga kapitału?
Można istotnie zredukować nieuczciwość, korupcje, wyzysk, złodziejstwo, niesprawiedliwość i żyć bogaciej i lepiej. Dlaczego ludzie nie reagują pozytywnie na tę ideę?
Czyżby w każdym człowieku było trochę z kłamcy, złodzieja i wyzyskiwacza? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 28-05-2024 | mless | Deleuzjańska nieskończona prędkość |
Czytam moją pierwszą książkę Deleuze’a „Co to jest filozofia?” i pracuję nad nią. Wiele rozumiem, ale coś, co zawsze mi umyka, to opis „nieskończonej prędkości”. Oto cytat, w którym on i Guattari wyjaśniają definicję płaszczyzny immanencji:
Filozofia ustanawia płaszczyznę immanencji. Zmienne krzywe płaszczyzny, które zachowują nieskończone ruchy, które w nieustannej wymianie odwracają się od siebie, ale które jednocześnie uwalniają nieustannie inne zachowane ruchy. Pojęcia mogą następnie wyznaczyć intensywne rzędne tych nieskończonych ruchów, jako ruchy, które same w sobie są skończone i tworzą z nieskończoną prędkością zmienne kontury wpisane w płaszczyznę.
Czy ktoś rozumie, co ma na myśli, opisując tę „nieskończoną prędkość”? | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |