 |
Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 19-04-2005 | drongal | Sankara a Buddyzm |
Witam Pisze prace na temat "Sankara a Buddyzm".W polskim internecie (a takze w bibliotekach do ktorych mam dostep)jest bardzo malo informacji na ten temat.Zwiazku z tym mam wielka prosbe do Was:Jesli macie jakiekolwiek materialy dotyczace zycia Sankary (w szcegolnosci dotyczace jego zwiazku z Buddyzmem), to bardzo prosilbym o kontakt na lp.oenara@nadroj. Z gory bardzo dziekuje. drongal |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 44 (przedawniony) | | 19-04-2005 | agnus dei | Amoralnosc ateistow. |
najwazniejszym wg mnie zarzutem wobec ateistow ze strony ludzi religii jest ich amoralnosc czyli nieumiejetnosc samoograniczenia sie wobec innych ludzi, co ma byc skutkiem relatywizmu wszelkich pojec i obrazu swiata. co wy na to? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 50 (przedawniony) | | 19-04-2005 | Dylus | Kołakowski |
Witam! obserwujac tego Pana w tv i nie tylko zauwazylem ,ze przedstawia poglady roznych wybitnych filozofow na temat boga,wiary,religii itp. ale jakos nigdzie nie dopatrzylem sie jego OSOBISTYCH pogladow.Czy jest to osoba wierzaca? moze ktos ma ciekawe linki. Pozdrawiam peace | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 16 (przedawniony) | | 19-04-2005 | Trukszyn | Siła charyzmy czy siła symbolu (J.P.II) |
Załózmy , że do kościoła weszła stara, brudna, śmierdząca baba, typ "włóczęgi śmietnikowej". Przerywając mszę podchodzi do ołtarza, rozgląda się i mówi "wołam, wraz z wami wszystkimi, wołam "niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze ziemi... tej ziemi". Sądzę, że babę ksiądz delikatnie wyprowadzi z koscioła i da jej 5 złotych na chleb i wino. Wśród wiernych rozlegnie się nieśmiały chichot.Posypią się komentarze.Trochę złośliwe, trochę dobrotliwe, trochę współczujące.Msza się kończy, opowieść o babie przenoszona z ust do ust w charakterze zabawowym wygasa po... dajmy na to 2 tygodniach. Druga opowieść.Dobry Pan Bóg, chcąć nauczyć mnie pokory ni stąd ni z owąd tworzy mnie papieżem.Stoję sobie przed milionami wiernych, ubrany w złoty szlafrok.Pamiętam, że w trakcie studiów w A.M audytorium złozóne z profesorów w liczbie 20 całkowicie mnie paraliżowało.Jęczącym głosem zawodzę "niech zstąpi Duch Twój..." itd.Myślę, że dobry Bóg wie co robi, nie stawiając przede mną takich zadań.Efekt byłby marny z pewnością. Zatem, siła symbolu czy charyzma wpływa na zakres odziaływania postaci takich jak J.P. II, Gandhi, Martin Luter King? A może wiara?A jeżeli wiara jest siłą to dlaczego do jednych trafia, a do innych nie?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 16 (przedawniony) | | 18-04-2005 | kapitan.kirk | Dlaczego... |
...wiara w Boga ma być nieracjonalna ?? Pzdr | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 18-04-2005 | Kowalski | Do wiadomości osoby o nicku "bubu" |
Witam Jestem autorem postu "Jak katolicyzm doprowadził mnie do ateizmu". Napisał{a} Pan{i},że : "Młody początkujący racjonalisto, poćwicz ortografię, składnię, pożyj trochę ,a potem się wypowiadaj.Nie rzucaj słów na wiatr, bo jak znam życie z butnych racjonalistów wyrastaja całkiem przyzwoici katolicy." Uprzejmie informuję, że mam prawo przedstawiać moje poglady na forum- mimo,że robię błędy gramatyczne i ortograficzne. Czy słyszał{a} Pan{i} o dysortografii? Myślę,że tak... Ja nie rzucam słów na wiatr{jak to Pan(i) unapisał(a}}. Moje wątpliwości pojawiły sie od czasu, kedy moja matka nauczała mnie wiary katolickiej. Co było w moim poście "rzucaniem słów na wiatr"? " ..z butnych racjonalistów wyrastaja całkiem przyzwoici katolicy." Zapewniam ,że z mojej osoby nie wyrośnie przyzwoity katolik. Od dwoch lat nie modlę sie judeo-chrześcijańskiego bóstwa. Pogłebiam swoją wiedzę na temat ateizmu czytając artykuły zamiszczone na tej stronie internetowej. Gdzie Pana{i} miłosierdzie chrześcijańśkie dla osób, które mają dysortografię ? {Wnioskuję,że jest Pan{i} osobą wierzącą} Czy nie miał{a} Pan{i} nigdy wątpliwości co do nauk głoszonych przez KK? Co nowego wniósł KK? Duszę nieśmiertelną? Wiara w nią była juz znana ludom pierwotnym? Z wiary ludów pierwotnych chrześcijaństwo "zapożyczyło" wiare w życie po śmierci. Podobnie rzecz ma się z zmartwychwstaniem. Ilu jest bogow wreligiach pogańskich, którzy ozyli po śmierci? A co z wiarą w trójosobowego boga? A coz pieklem?.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 17-04-2005 | cetsi | Łysiak nie jest ateistą |
Zajmuję się pisarstwem Waldemara Łysiaka, a mianowicie jego niewielką częścią, ponieważ temat mojej pracy magisterskiej traktuje o pewnym schematach powieściowych, które autor wykorzystuje w kolejnych powieścia. W archiwum Forum odnalazłam wypowiedzi np. p. Agnosiewicz, że z treści książe wyżej wspomnianego wynika, że jest on osobą niewierzącą. Uważam to za pomyłkę - otoż w powieściach swoich Łysiak prezentuje raczej postawę deisty. Narrator tak prowadzi wątek Boga, że zwykle okazuje się, iż w każdej powieści można znaleźć - ateusza spierającego się z przedstawicielem kleru (który nie zawsze jest synonimem osoby wierzącej), sam główny bohater natomiast przeżywa kryzys wiary, który doprowadza go deizmu, jednak często koniec powieści jest spuentowany w taki sposób, że bohater zaczyna wierzyć w Boga, w jego obecność...itd. Dziwi mnie przekonanie niektórych, iż Łysiak jest aż takim racjonalistą - ja wiem (z wielu źródeł), że racjonalizm jego ogranicza się do polityki i spraw bieżących dotyczących kultury itd., natomiast pisarzem jest raczej fantastą - marzycielem. Jest jednym z niewielu romantycznych irracjonalistów - romantyków. Poza tym jest krytykie epoku Oświecenia ( tzn. twórców liberalizmu etc.). Krytykuje Volteira i Roussau, a przede wszystkim piętnuje upadek obyczajowości w tym czasie często przyrównując ten czas do współczesnych. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 16-04-2005 | Pączek | Aborcja i eutanazja |
Piszę pracę magisterską pt. "Moralne i prawne aspekty aborcji i eutanazji" Będę wdzięczny za każdą wypowiedź na ten temat. A za wysłanie na mojego meila jakichś materiałów będę już totalnie wdzięczny. Oto adres lp.2o@kapkemot | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 21 (przedawniony) | | 15-04-2005 | Monia | Myslenie i niemyslenie |
Moj watek odnosi sie do watku poprzedniego, na temat myslenia. Chyba sie troche zagalopowalismy z tym przecenianiem myslenia i niedocenianiem umiejetnosci sprawnego wykopania rowu. Ostatnio czytalam na wp wyniki ankiety przeprowadzonej wsrod pracodawcow, na temat umiejetnosci potencjalnych pracownikow, w glownej mierze absolwentow studiow. Jest niedobrze. To co pracodawcy cenia najbardziej czyli samodzielnosc, umiejetnosc zastosowania wiedzy, zarzadzanie informacja wiekszosc nie posiada. Podzielam ten poglad w stu procentach. Mam u siebie piatego juz praktykanta - prawie absolwenta studiow humanistycznych i ze smutkiem a raczej irytacja stwierdzam ze Ci ludzie NIC konkretnego nie potrafia. Cechuje ich natomiast postawa roszczeniowa, zwiazana jak podejrzewam wlasnie z przecenianiem myslenia i niedocenianiem "niemyslenia" czyli konkretnych, rzemieslniczych umiejetnosci. Co umiesz robic? Skonczylam studia. Ale co umiesz robic??? Przeczytalam duzo ksiazek. I co w związku z tym???? I wykladaja sie na pisaniu najprostszej umowy lub tworzeniu tabelki w exelu. Zgroza!!! Nie wiem czy to wina systemu oswiaty, ale naprawde Ci ludzie potrafia niewiele rzeczy wykonac w stuprocentach dobrze i bez koniecznosci pieciokrotnego oprawiania wynikow ich pracy. Tam cos czytali, tu cos lizneli i chcą żeby im za to placic i to dobrze...Bo ja przeciez skonczylam studia .... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 71 (przedawniony) | | 15-04-2005 | Ortograf | Jak katolicyzm doprowadził mnie do ateizmu |
Witam! Zostałem wychowany w katolickiej rodzinie. Co niedziela kościół, komunia św. , raz na miesiąc spowidź-to tak na "zewnątrz". A "wewnątrz"? Odp. hipokryzja i obłuda. MOja matka nauczała mnie nauk katolickich - kiedy byłem w wieku przedszkonym. Pamietam sytuację, kiedy powiedziała mi,że Jezus umarł za moje grzechy na krzyżu. Jako 6-letni chłopka rozpłakałem się. Pomyślałem sobie: "Jestem grzecznym chłopcem. Co ja takiego zrobiłem,że Jezusa przybito do krzyża?". Innym razem maka opowiadała mi o życiu wiecznym w niebie. Opowiadała mi,żew niebie będe cały czas bawił się, jadł banany i pomarańcze...{produkty deficytowe w PRL-u...}Znowu "obudził' sie mój rozum. Pomyślałem: "Jakie to musi byc nudne: cały czas bawić się i fruwać miedzy chmurami". Kiedy usłyszałęm o piekle pomyślałem: "Jakich rzeczy musi człowiek dokonać, aby cały czas gotowac się w garnku ze smołą?". Pomyślałem: "Na miejscu Boga, za jeden dzień grzeszenia skazałbym człowieka na tydzień mąk..." Ale ,żeby skazywac człowieka na niewyobrażalnie długą wieczność w piekle...? Tego nie rozumiałem od przedszkola. Matka nuczała mnie,że Bój jest wszędzie. Wracając pewnego dnia z pzredszkola zastanawiałem się: "Czy Bóg moze byc w takim ohydnym i śmierdzącym miejscu jak taoleta? , "Pzrecież mama powiedziała ,że Bóg jest wszędzie...". Kiedy dowiedziałem sie o dogmacie trójcy pomyślałem: "Dlaczego Bóg ukrywa przed ludzmi tajemnice trójcy- to znaczy,że w jednym Bogu są trzy postacie". Czy Bóg siedzi na tronie.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |