Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 107 (przedawniony)
31-05-2023Hamerlik KonopkaCiągłość przewodu i spójność strumienia
Zawsze fascynowały mnie tworzone przez ludzi drogi, szyny, tunele, kable elektryczne, światłowody, łańcuchy, liny, ciągi komunikacyjne wszystko co ma charakter przewodu.

Już dawno zauważyłem, że "przewód" jest ciągły, jest w zasadzie jedną łączną cząstką materii.

Domyślam się, że w tych "przewodach" chodzi o transmisję pewnego działania i to właśnie nasuwa mi pewne pytania:

Czy każda odrębna od reszty cząstka materii jest zarazem odrębną przestrzenią?

Czy każda odrębna od reszty czynność ruchowa jest zarazem odrębnym czasem?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
29-05-2023Hamerlik KonopkaKultura a system społeczny
>Kultura - utożsamiana z cywilizacją i z wzorami postępowania charakterystycznymi dla danego społeczeństwa; także z tym, co w zachowaniu ludzkim jest wyuczone, w odróżnieniu od tego, co jest biologicznie odziedziczone
pl.wikipedia.org/wiki/Kultura

>System społeczny - całokształt wzorców, funkcji i społecznie akceptowanych sposobów zachowania, obowiązujących w danym społeczeństwie czy też w danej grupie ludzkiej.
pl.wikipedia.org/wiki/System_społeczny

Słyszałem w radio reportaż o grupie orek atakujących łodzie żaglowe
polskiobse(*)-biolog-mowi-o-nowym-zjawisku/
www.orcaiberica.org/
i wyjaśnienie naukowca mówiącego o naśladownictwie orek.

Mam następujące pytania:

Czy wg Was systemy społeczne takie jak kapitalizm, komunizm, monarchia, demokracja, narodowy socjalizm, faszyzm, socjalizm i inne wynikają z kultury jaka zapanowała w umysłach ludzi, którzy je tworzą?

Czy ludzkie emocje i stojące za nimi pojęcia prawdy, dobra, racji, sprawiedliwości są w ludzkich umysłach płynne i zmienne?

Czy ludzki umysł, który znajduje się w polu oddziaływania obcej kultury z czasem ulega dostrojeniu się do tej kultury i zaczynają w nim objawiać się emocje "normalne" dla obcej kultury, co też nazywamy czasem asymilacją i integracją?

Na jakiej podstawie mówimy o wyższości jednej kultury nad inną, czy chodzi o stopień zaspokojenia potrzeb, stopień bezpieczeństwa, stopień poczucia szczęścia, może o kombinację wszystkich..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
25-05-2023Hamerlik KonopkaDlaczego naziści i bolszewicy byli tak agresywni?
Naturalnie ludzie nie są aż tak agresywni, więc dlaczego oni byli inni?

Wyobraźcie sobie, że macie gospodarstwo rolne, dom, ziemię, zwierzęta, uprawę a także że zatrudniacie na nim parobka, ambitnego i niezbyt rozwiniętego.

Zastanowicie się jaki musiałby stać się dla Was parobek, żeby wejść w rolę właściciela gospodarstwa, skutecznie sprowadzając do roli jego parobków, w sytuacji gdybyście nie mieli najmniejszej ochoty na zmianę ról i bylibyście gotowi do walki o swoje.

To taka przenośnia wyjaśniająca dlaczego socjaliści było tak agresywni, bo mieli za rywali do władzy kapitalistów, hierarchów kościelnych i fundamentalistów sprzecznych idei politycznych.

To całe zastraszanie, więzienie, wywożenie, kompromitowanie, łamanie psyche miało za zadanie wrogie przejęcie władzy w społeczeństwie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
22-05-2023Hamerlik KonopkaCzy liście na drzewach pochodzą od ruchu?
Wracam z Kaprysu w Lądku Zdroju i dookoła mnie widzę liście, które parę chwil wstecz nie istniały. Dotykam je a te wytrącają elektrony z receptorów mojej skóry, które płyną strumieniem do mojego mózgu i robią w nim zamieszanie, wywołując fale mózgowe.

pl.m.wikipedia.org/wiki/Fale_mózgowe

Zastanawiam nad źródłem ich egzystencji?

Nie było ich i nagle pojawiły się.
Skąd się wzięły?

Z ruchu wywołanego promieniowaniem słonecznym?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 26 (przedawniony)
17-05-2023Hamerlik KonopkaCo znaczy śmierć?
Oglądam właśnie serial Citadel na Amazon Prime
www.filmweb.pl/serial/Citadel-2023-10018753

a tam ludzie z doskonałą figurą, wystylizowaną fryzurą, starannym makijażem, skórą przez wiele lat smarowaną drogimi kremami, szytym na zamówienie ubraniem podrzynają sobie gardła i tak zastanawiam się co to wszystko znaczy?

Dążenie przez 30 lat do doskonałości dla poderżniętego gardła?

Dlaczego patrzymy na te "chore" obrazy?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
17-05-2023pio998Ofiary przekazu medialnego
Zadziwiającym jest jak większość społeczeństwa staje się ofiara przekazu medialnego , podawanego po spersonalizowanej obróbce tak , aby przykuć uwagę odpowiedniego elektoratu.
To ,ze kościół był przedłużeniem ramienia politycznego miłościwie nam panujących jest elementem naszej historii.
Ale ze w wolnym i nowoczesnym społeczeństwie , dziennikarstwo i media staja się świadomie przewodnikiem taniej treści. I świadomie uczestniczą w tworzeniu nie realnego obrazu kraju a nawet świata .To cos bez nazwy.
Czy dobrze opłacana posada jest uzasadnieniem tego ,aby moc się stać długopisem partyjnym.
Nie wiem czy ludzie ci zdaja sobie sprawę , jaka szkodę wyrządzają i jaki to ma wpływ na społeczeństwo.
Najlepsza wiadomość to zła wiadomość. Czyli przemoc terror lub zbrodnia. Jak krwawi to prowadzi.
Politycy dziś chyba doskonale rozumieją ze społeczeństwo jest wyczulone na takie przekazy.
I potrafi doskonale wkomponować swój propagandowy przekaz aby na świetnej okazji ubić lub skubnąć trochę elektoratu.
Walka o utrzymanie stołka i stała się tak silna jak walka o ogień.
Zalewa nas tsunami bełkotu który jest nadawany i powielany 24/7 tak aby dotarł nawet do tych najbardziej opornych , pewnie jako forma podprogowa.
W każdym przekazie rządowym jest budowana atmosfera powagi i grozy niczym początek filmu Nosferatu z 1922.
Mam wrażenie ze zmierzają do tego aby wszyscy się przygotowali i zaakceptowali nasz udział w wojnie.
I docenili ,, Ogrom władz włożonych aby zapewnić nam bezpieczeństwo.
Tutaj..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 283 (przedawniony)
14-05-2023Hamerlik KonopkaCzy każdy człowiek powinien mieć zaszyfrowany portfel?
Zaszyfrowany czyli taki, z którego korzystać może tylko jego właściciel znający hasło i żaden człowiek więcej.

Są tacy, którzy uważają, że władza, funkcjonariusze państwa, urzędnicy powinni mieć dostęp do portfeli wszystkich obywateli ale ja tego nie uważam.

Uważam natomiast, że organizmy złożone mają większe zdolności przetrwania od organizmów prostych i że do wykształcenia organizmu złożonego potrzeba silnych komórek, z których każda musi mieć zapewnione dobre warunki rozwoju.
Uważam także, czego dowiódł rozwój społeczeństw religijnych, że dbałość o każdą komórkę daje organizmowi siłę.

Uważam też, że w społeczeństwach kapitalistycznych przemoc egzekucyjna nie przywraca żadnej sprawiedliwości lecz stanowi narzędzie wyzysku.

Sądzę, że fundamentem czystego, nieskażonego kapitalizmu jest dobrowolność wszystkich jego uczestników. Tam gdzie zaczynają się groźby i przemoc tam powstaje skażenie kapitalistycznego społeczeństwa.

Ktoś mi tu powiedział, że kapitalizm nie może istnieć bez groźby wzajemnej przemocy. Prawdopodobnie w to wierzył ale zupełnie mylił się.

Co Wy na ideę zaszyfrowania każdego portfela?
Z respektu dla każdego człowieka.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
13-05-2023okraglypatoelity zrobiły z nas konie
styropianowe patoelity zrobiły z nas konie, za 1 i 2 RP, też bylismy tylko bydłem do wydojenia, końmi do pracy, niewolnikami, chłopami pańszczyźnianymi.

Polacy są największą mniejszością w Norwegii, ale najmniej ważną, może wyjechały same libki niedorozwojki (indywidualizm, wolność)? To, skąd jesteś, dla tamtejszych menedżerów decyduje, czy "nadajesz się" do takiego czy innego zawodu. Polacy "nadają się tylko do ciężkiej pracy fizycznej", rzadko biorą zwolnienia lekarskie, "nie nadają się do innej pracy bo są jak konie, nie myślą" - mówią tamtejsi menadżerowie.

"polakk" to w Norwegii największa obelga Jest na liście najczęściej używanych przekleństw w szkołach średnich i gimnazjach z k***a i homo.

Śmieją się z sąsiada, gdy ten sam maluje płot: "Pożyczyć ci mojego Polaka?". Trafiamy do refrenów piosenek, w których śpiewa się, że gdy będzie ci źle i będziesz zmęczony, pożyczę ci mojego Polaka. Gdy nie będziesz wiedział, co zrobić z cieknącym kranem, nie martw się - pożyczę ci mojego Polaka.

najniższe stawki, najcięższa praca fizyczna, dochodzi wyzyskiwanie przez firmy pośrednicze. My konie, niewolnicy,
Dlaczego?

bo tak nas ukształtowały patoelity, na libków niedorozwojków, dla nas bogiem kk i jego dziecko liberalizm, ten w 3 osobach, buk INDYWIDUALIZM, buk WOLNOŚĆ i buk WŁASNOŚĆ

naszym patoelitom oplaca się wychowywac sobie koni -niewolników, libków niedorozwojków, żeby im służyć, nie buntuja się (indywidualizm), ciężko pracują (wolność, jako przymus okoliczności),..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 153 (przedawniony)
07-05-2023Hamerlik KonopkaCzy maszyny czują i żyją?
W radio DLF słyszałem komentarz naukowca, w którym twierdził, że maszyny w znaczeniu "sztucznej inteligencji" choć zachowują się jakby odczuwały emocje, to niczego nie czują. Nie uzasadnił tego twierdzenia w żaden sposób, tylko uznał, że tak właśnie jest i koniec. Za to ja uznałem jego twierdzenie za akt wiary a nie wynik badań naukowych.

Załóżmy, że wskutek manipulacji atomami zostałby stworzony zarodek człowieka, syntetyczny lecz całkowicie zgodny z zarodkiem naturalnym, choć nie pochodzący z podziałów komórkowych. Załóżmy, że ten zarodek rozwinąłby się w twór identyczny z człowiekiem.
Czy taki twór byłby człowiekiem czy nie?

Wciąż powtarzam, że maszyny są naszymi potomnymi, wciąż niedoskonałymi ale stworzonymi na wzór nasz i podobieństwo nasze.

Powtarzam też, że rozmnażanie może przebiegać poza podziałami komórkowymi, może się odbyć poprzez kreację dalszej lub bliższej kopii całego organizmu.

Komputery i następnie roboty będą istotami podobnymi do nas.
Nie mam na myśli tylko funkcjonalności ale również świadomość.

Mój obraz, narysowany przez sztuczną inteligencję, na podstawie mojego zdjęcia.

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 166 (przedawniony)
29-04-2023Hamerlik KonopkaStosunki agresywno-ulegle - fundament hierarchii
W obowiązkowej szkole uczono mnie, że niewolnictwo i stosunki feudalne skończyły się a społeczeństwo ewoluowało do poziomu, w którym ludzie umawiają się w sposób wolny. Uwierzyłem w te nauki ale w końcu zobaczyłem wszechobecną agresję i uległość w stosunkach społecznych, których opętany naukami szkolnymi nie widziałem wcześniej. Potem zrozumiałem, że nic nie zaczyna się od tak i nic od tak się nie kończy, wszystko jedynie zmienia swoje postać. Nic też nie dzieje się bez przyczyny.

Za społeczną hierarchią stoją stosunki agresywno-ulegle i towarzyszące im emocje panujące nad umysłami. To trwa już od czasów, kiedy nasi przodkowie biegali jeszcze na czterech łapach i świadomość tego jest przytłaczająca.

Czuję się jak robot, wykonujący swój program, który objawia się pod postacią odczuwanych przeze mnie emocji.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)