 |
Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 187 (przedawniony) | | 30-10-2006 | FailSafe | Kara śmierci - za czy przeciw? |
moje pytanie jest takie, jak w temacie. Aby nie było, że upraszczam bardzo trudny temat, najpierw napiszę coś od siebie. Na określenie kary śmierci najbardziej pasują mi nazwy anglosaskie - "capital punishment" czyli "kara główna" oraz rzadziej stosowany "final punishment" ("kara ostateczna"?) - z tym drugim spotkałem się zresztą tylko parę razy, wiec nie wiem czy to takie oficjalne  . W każdym bądź razie, Anglicy trafnie nazwali karę śmierci - jest to kara główna i ostateczna, gdyż na naszym ziemskim padole nic już dalej (po śmierci) nastąpić nie może. Jeśli wierzymy w jakiegoś boga, to jeszcze po zgonie czekać nas mogą różne męki i tortury, ale to jest nieistotne z punktu widzenia niniejszego wątku. Jakie mogą być zalety kary śmierci? Eliminacja osobników chorych, niezdolnych do życia w społeczeństwie, groźnych dla społeczeństwa, niedających się reedukować itd. Oszczędność na wydatkach na policję i służby penitencjarne. Efekt odstraszania. I możliwość wywarcia zemsty. Które z tych zalet są rzeczywiście istotne? Moim zdaniem, jedyną naprawdę wymierną korzyścią jest usunięcie człowieka, który w toku dalszego życia mógłby realizować kolejne zbrodnie. Jego śmierć daje potencjalnie życie innym. Śmierć mordercy, na zasadzie mniejszego zła, jest mniej przykra tak jak mniej wartościowe było jego życie. Oszczędności w więzieniach też są niczego sobie. Natomiast efekt odstraszania jest coraz częściej poddawany w wątpliwość - zdaniem wielu psychologów i kryminalistów, osoba która chce.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 15 (przedawniony) | | 25-10-2006 | Sarnowski | Ideał rodziny. |
Jak sądzicie. Jaki jest w dzisiejszych czasach ideał rodziny? Czy ludzie nie uważają, że na obecną chwilę lepiej poświęcić się karierze aniżeli rodzinie? Czekam na wypowiedzi. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 16 (przedawniony) | | 24-10-2006 | Sarnowski | Czym jest miłość w dzisiejszych czasach? Czy miłość w ogóle istnieje? |
Zaintrygowało mnie ostatnio idąc na zakupy czy faktycznie miłość jako uczucie istnieje czy jest to tylko irracjonalna ułuda naszego mózgu. Dziewczyny z facetem są tylko dlatego, że sytuacja polityczna naszego kraju zmusza je do znalezienia męża dobrze usytuowanego finansowo, o wysokim statusie społecznym. Czy to jest miłość? Z kolei faceci umawiają się z kobietami po to by sobie fizjonomicznie ulżyć. To może to jest miłość? A może miłością jest taka sytuacja: "kocham cię, ale nie chce stałego związku. Możemy razem mieszkać ale z ślubu nici"!? Zapraszam do rozważenia tego z pozoru łatwego tematu? Good luck.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 23-10-2006 | FailSafe | Kara śmierci II - diabelska alternatywa |
Dyskusja w wątku karośmiercowym nr. 1 zrobiła się dość gęsta, więc pozwolę sobie przedstawić moją szatańską kontrpropozycję tutaj, w świeżym, jeszcze nie udeptanym miejscu. mamy dwie strony konfliktu (uwaga - momentami będzie ironicznie): . po pierwsze (czynię postępy - przeszedłem na język polski!) mamy przeciwników kary śmierci. Są to ludzie postępowi, wiedzący że w życiu najważniejsze jest życie a wszystko poza tym jest szczegółem który można obejść. Kara śmierci im nie pasuje z różnych przyczyn: w większości przypadków, choć nie wszyscy to przyznają, boją się, że ten typ kary może ich dopaść - zasłużenie lub nie, choć biorąc pod uwagę poziom ludzi tutaj zagląających zaryzykuję stwierdzenie że jednak nie. W uznaniu kary ostatecznej przeszkadzają im kwestie moralne a także budzące podziw przeświadczenie, że ludzie są tak naprawdę równi sobie i każde życie ludzkie jest równie wartościowe, niezależnie od tego jakimi jest czynami zapełnione. Są to też zwolennicy genetycznej przynależności do gatunku homo sapiens - wg. tej teorii jedynie drastyczna zmiana kodu DNA danego osobnika pozbawiłaby go człowieczeństwa. A że w kupie raźniej, ludzie powinni się bronić i wspierać. Są to też zwolennicy resocjalizacji, którzy uważają, że nawet Hitler, gdyby dostarczyć mu w więzieniu odpowiednie książki i odpowiednio długo podsyłając mu Mądrych Bo Wykształconych W Szkołach Psychocośtam to w końcu by zmiękł i skończył jak Matka Teresa, która co prawda resocjalizacji poddawana nie była,.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 18 (przedawniony) | | 22-10-2006 | Strachota | Teoria teistyczna powstania państwa!!! |
MAm na jutro przygotowac dlaczego wg. mnie teoria teistyczna powst panstwa (teoria, która zakłada, że władza pochodzi od Boga) Prosze o podanie jakis argumentow ktorymi bede mogl sie bronic ( bo to praca w grupach) prosze o pomoc!!!
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 74 (przedawniony) | | 21-10-2006 | realista | Czy świat istnieje? |
Gdzieś daleko w puszczy przewróciło się drzewo lub, jak kto woli zwaliło. I jeśli nie było przy tym żadnego człowieka, który mógłby to zobaczyć lub usłyszeć to czy przewróciło się ono naprawdę?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 20-10-2006 | nowak | Opozycja rozum-serce |
mam takie zadanko z polaka jak rozumiesz opozycje rozum-serce czy uważasz że ta opozycja ma sens | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 20-10-2006 | Rubaszko | Jeszcze raz o agresji |
Agresja jest dziedzictwem początkowych etapów naszej ewolucji, kiedy to zaczęliśmy się wyłaniać ze świata zwierzęcego. Jest ona, bowiem powszechna nieomal we wszystkich gatunkach świata ożywionego wyposażonych mózgi i systemy nerwowe oraz organy zmysłowe umożliwiające reakcję na bodźce zewnętrzne. Jest to narzędzie ewolucyjne służące ich przetrwaniu i doskonaleniu. Spełniała ona dobrze i spełnia do dziś swą rolę we wszystkich gatunkach, które do realizacji dyktowanych przez nią działań używają narzędzi, w które wyposażyła je ewolucja, czyli kłów, dziobów i pazurów. Narzędzia te nie zagrażały, bowiem istnieniu gatunków a co najwyżej ograniczały ich liczebność i zasięg. Dramat rozpoczął się dopiero, kiedy jeden z gatunków - Homo Sapiens - rozpoczął wytwarzanie narzędzi agresji skuteczniejszych od naturalnych i w wyniku rewolucyjnego rozwoju kultury materialnej zastąpił je środkami, które zamiast mu służyć, zagroziły nie tylko jego istnieniu, ale i większości gatunków na Ziemi. W ten sposób Homo Sapiens wpadł we własną pułapkę. Po raz pierwszy, bowiem w historii świata ożywionego agresja jednego gatunku przestała służyć nie tylko jego dobru, ale zaczęła wręcz zagrażać zagładą większości świata ożywionego. Tak, więc agresja będąca naturalnym i celowym instynktem w innych gatunkach w przypadku człowieka stała się zjawiskiem całkowicie nieracjonalnym i wysoce niebezpiecznym a mimo to tak powszechnym w stosunkach między ludzkich na wszystkich szczeblach organizacji społecznych i.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 15 (przedawniony) | | 20-10-2006 | Kondziu bapk@tenbit.pl | Pytanie zasadnicze, o sens jakikolwiek |
Pytanie bardzo wazne, brak odpowiedzi moze oznaczac praktycznie kłam wszystkiego. Czy ktoś jest mi w stanie udowodnić swoją świadomość? Jeśli nie, ozncza to, że istnieje tylko ja, a reszta to wytwór mojego usmysłu. P.S. Wątpie żeby ktoś udzielił konkretnej odpowiedzi. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 19-10-2006 | Sarnowski | Miejscowe wybory. |
Każdy z nas doskonale wie że powoli zbliżamy się do wyborów miejskich. Wiem że jest to trochę drażliwy temat. no przecież to polityka. Ale jednak interesuje mnie opinia ludzi na temat tych wyborów. Czekam na wypowiedzi. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |