Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
02-12-2003Taka jest prawdaWy jesteście nienormanli
WY CHYBA JESTEŚCIE NIENORMALNI JEŚLI UWAZACIE ŻE JESTEŚCIE CYWILIZOWANI I PRZEZ TO NIE WIERZYCIE ŻE NIE MA NIC POZA MATERIALNYM ŚWIATEM. GŁUPOTA BYŁOBY TAKIE MYŚLENIE PONIEWAŻ OD TYSIĘCY lat człowiek wierzył że jest coś z WYJĄTKIEM ŚWIATA MATERIALNEGO DLATEGO TEŻ WASZE POGLĄDY SA IDIOTYCZNE
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
25-11-2003ardorWierzący mają łatwiej
Wierzący mają łatwiej. Nie sądzicie. Pomyślcie, w razie niepowodzeń mają na kogo zwalić winę. Bo przecież ich poczynaniami w pewnym sensie ktoś kieruje. Lub chociaż kontroluje. Nawet jak stanie się coś złego mogą powiedzieć "Bóg tak chciał". Mają również w razie sukcesów komu dziękować. Pewnego dnia, grając w pokera z kolegą ( prawdę mówiąc nieco tępym ) zauważyłem jak po kolejnym wygranym rozdaniu, z rozbrajającym uśmiechem wznosi oczy do góry i krzyczy "Dzięki, dzięki, dzięki !!" Skądinąd wiem że jego wiara ogranicza się do potęgi pieniądza. Komu więc dziękował? Oczywiście, można by przypuszczać że jest to niekontrolowana reakcja na pewien sukces. W przypadku neandertalczyka mogło by to być wytłumaczenie nawet wystarczające. Nie wiem co powiedziałaby na to moja żona ale nie uważam się za troglodytę, a ze zgrozą zauważyłem w moim zachowaniu podobne symptomy. Mimochodem w pewnych momentach komuś lub czemuś dziękuję. Ciekawe komu i po co. W przypadku ludzi religijnych sprawa jest prosta. A co się tyczy ateistów, nie wspomnę o nihilistach? A może to tylko mi się tak dzieje a moja, przepraszam za obietnicę inteligencja, nie wychodzi poza australopiteka. Co za głupawy temat.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
24-11-2003GoldenbaumLUDZIE ZYJECIE BEZ WIARY
Wydaje wam sie, ze dlugo tak przetrwacie. Wszystkie wieksze cywilizacje sprzed 2000lat zyly _bez wiary_. Mieli religie, ale to nie byla wiara lecz STRACH. To samo spotka wspolczesna cywilizacje jezeli grono racjonalistycznych ped.. zacznie narzucac innym brak wiary. Religia to taka podstawowa wiara, ktora przeklada sie na inne wiary z zycia codziennego. Katolik oprocz wiary w Boga wierzy w wiele innych rzeczy. Czlowiek bez wiary nie przetrwa.
Pozdrawiam szacowne grono
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
24-11-2003Lesconisars rationis, ars fides
Strona spełnia typowo polskie standardy, gdzie często w języku potocznym termin 'racjonalizm' przeciwstawiam się katolicyzmowi, chrześcijaństwu, Biblii etc... W tej sekwencji pojawia się nawet buddyzm, ale już nie islam (chyba, że coś przeoczyłem). Cenną rolą tej strony - tak sądzę - jest to, że wytrąca z poczucia bezpiecznej oczywistości naiwnych fideistów. Jakkolwiek rzeczowa dyskusja o religii jako takiej, nie może toczyć się wyłącznie w oparciu o przedrostek 'anty-". Zawsze - w dowolnej konfiguracji uproszczeń - można przeciwstawiać, separować 'ratio' od 'fides' i odwrotnie. Zawsze jednak będzie się to sprowadzać ostatecznie do mniej lub bardziej świadomego uznania aksjomatów, po jednej czy po drugiej stronie, nawet jeśli przyjmiemy, że struktury naszej komunikacji to jednak coś więcej niż tylko 'gry językowe'. Zawsze z zainteresowaniem przysłuchuję się ludziom, którzy mają wiele do powiedzenia w zarówno w sferze 'ratio' jak i 'fides', czyli np. człowieka (a znam takich), którzy mają komplet tytułów naukowych z fizyki kwantowej a z drugiej stron są deklarują się jako ludzie wierzący (katolicyzm nie jest tutaj odosobnionym przypadkiem), czyli sytuacje rozumu i wiary spoza kategorii 'anty'.
Jednostronność w tego typu dyskusjach przypomina sytuację człowieka głuchego (w tym wypadku niewierzącego), który studiując opasłe dzieła na temat harmonii i kompozycji w muzyce, stwierdza, że muzyka (tutaj wiara) jest dziedziną o zupełnie absurdalną. Muzykę rozumiemy, gdy ją słyszymy. To..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
05-11-2003MariaNawrócenie Woltera
Dnia 1.11.2003 podczas nawiedzania grobów moich przodków na cmentarzu w małym miasteczku odbywała sie msza św. W kazaniu ksiądz poinformował, ze Wolter przed śmiercią błagał o księdza tylko przyjaciele nie chcieli dopuścić świętobliwej osoby do umierającego. Zaciekawiła mnie ta informacja. I nie wiem czy klecha kłamał czy mówił prawdę.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
05-11-2003ppmyc$1 Million Humanities Prize Goes to a Polish Philosopher
New York Times
November 5, 2003

$1 Million Humanities Prize Goes to a Polish Philosopher
By ELIZABETH OLSON

WASHINGTON, Nov. 4 ? The Library of Congress will award the new $1 million Kluge Prize for lifetime contribution to the humanities to a Polish philosopher who provided intellectual backing for the Solidarity union's efforts to jettison communism, library officials said on Tuesday.
The prize, to be awarded on Wednesday to Leszek Kolakowski, is meant to highlight fields of study as varied as anthropology, history, philosophy, sociology and religion for which there is no major international award. It was conceived by the librarian of Congress, James H. Billington, and financed by the philanthropist John W. Kluge, who had no say in selecting the winner, library officials said.
Mr. Kolakowski, 76, was chosen by a five-member panel of scholars, Mr. Billington said, based on his broad intellectual interests and endeavors and because "his voice was fundamental for the fate of Poland, and influential in Europe as a whole."
He began his career as a philosophy professor as a Marxist, but became disillusioned and was eventually expelled from the Communist Party, lost his post at Warsaw University and went into exile in 1968. He then wrote his best-known work, the three-volume "Main Currents of Marxism: Its Rise, Growth and Dissolution," describing Marxism as "the greatest fantasy of our century."
>From Britain Mr. Kolakowski backed Solidarity in the 1980's as it confronted Poland's..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
24-10-2003wojtowiczZapraszam wszystkich na moja strone
Zapraszam wszystkich na moja strone: www.szwajcar.opoka.org
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
20-10-2003comradeSkad wzial sie swiat?
Zakladajac ze teoria o wiecznej inflacji (powiekszaniu sie) wszechswiata jest prawdziwa (poki co chyba nie znaleziono odpowiednio duzej masy ktora by powodowac miala powtorny kolaps i ewentualna nowa eksplozje z nowym "rozdaniem kart" i tak w kółko) - stawiam pytanie: skąd sie wszechswiat wziął? Jesli będzie rozszerzal sie wiecznie (w efekcie za miliardy lat cały oziębi sie totalnie, gwiazdy sie wypalą, zostanie jedna wielka zimna "pustka") - co sprawilo ze powstał? To jest pytanie ktore mnie nurtuje, bowiem do wyjasnien "boskich" posuwac sie jest nieelegancko zanim sie rzetelnie nie rozpatrzy wszystkich innych ewentualnosci. Jakie są więc te ewentualnosci?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
15-10-2003Darek OsińskiNie wiedziałem gdzie wpaść z tym pytaniem.
Czy wiecie gdzie można znaleźć "Rozmowy z Setem"?

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)