 |
Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 20-05-2014 | Ulderico | Wartość sama w sobie |
Czy istnieją wartości same w sobie, czy też nie? Jeśli istnieją, to w jaki sposób, a jeśli nie istnieją, to jak to jest możliwe, że nie istnieją? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 18 (przedawniony) | | 20-05-2014 | Jan Własnowolny | Fanatyzm zgubą ludzkości |
Postawić na głowie to, co stoi na nogach. Nie pozwolić Polakom na mobilność. Na świadomość. Na mądrość. ------------------- Polak ma być mądry po szkodzie ! ------------------------------ A przed szeregiem tylko SALON.
Obserwując współczesny świat można dojść do wniosku, że taki właśnie jest cel polskiego establishmentu. ----------------------------------- A cel uświęca środki.
Towarzysze wraz ze swoją partią komunistyczną przez dziesiątki lat w tamtej utopii, zakłamaniu i obłudzie twierdzili, że: " nie ma na świecie lepszego ustroju od socjalizmu i nie odejdziemy od tego na krok". Czy ich sumienie (jeśli je mają) rozróżnia honor od hańby ?
Uległość to posłuszeństwo ogołocone z godności. Jest obrzydliwością, gdy ktoś przemocą zabiera godność drugiemu (wtedy mówimy o zniewoleniu). Lecz większą ohydą jest dobrowolne oddawanie godności swemu zaborczemu oprawcy.
Miało być robotnika ludowe życie Wieczność całą w komuny dobrobycie Bo od Socjalizmu partyjny komitecie Nic lepszego nawet we wszechświecie
Zdradzili Engelsa, Marksa, Lenina Nóż w plecy wbija ręka Stalina I "gruba kreska" ich nie zasłoni Naród pamięcią zawsze dogoni
" Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie..." - ten cytat Jana Zamojskiego komuniści PZPR rozwieszali w szkołach. Obecnie - po wieloletnim opluwaniu kapitalistów - należałoby opluwać Marksa, Engelsa i po kolei Lenina, Stalina, oraz ich polskich namiestników.
******************
Trudno wyważyć kto wyrządził Polakom większą krzywdę... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 14-05-2014 | Jan Własnowolny | Wartości współczesności |
Znana już od wieków taka polska dola Wrogowie Chrobrego przez Grunwaldu pola Niczym na zwierzynę łowy urządzają Mimo że Polacy nie gęsi i swój język mają
Krwią pisana od zarania Polonii historia Wiek cały i 23 lata znika z mapy Gloria Raz nasze kresy, granice na wschodzie Po latach w zachodniej komuny zagrodzie
Matką głupich nadzieja głosił kaznodzieja Lecz ta wiara jest nasza, a nie dobrodzieja Bo lepiej uczciwym i głupim nadzieją żyć Czy beznadziejnie mądrym filozofem być
Kościół was nie nakarmi --------- To wy go karmicie Przed agresorem nie obroni --------- Wy w Armii służycie Ludności nie powiększy z bratem brat --------- Przewrotny celibat Nie zbuduje mieszkań dla publiki --------- Za złote Bazyliki
Honor i słowo, to dziś przeżytek Z rolki papieru lepszy użytek Uczciwość godność, mamona ważniejsza Jak sami wiecie, non olet przecie.
********************************* | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 31 (przedawniony) | | 10-05-2014 | Kaganek | Prawdziwy socjalizm jest równie szkodliwy jak upaństwowione religie |
Znowu to samo: "Kapitał" forsal.pl/(*)tty-nowa-gwiazda-ekonomii.htmlBieda jest nauczycielką i podporą filozofii, bo do czego filozofia nakłania słowami, do tego bieda zmusza w praktyce. (Diogenes z Synopy). Kto za młodu nie był komunistą nie ma serca. Kto na starość jest komunistą nie ma rozumu. Czy tak zwana "trzecia droga" czyli nowy socjalizm to mrzonką pozornie inteligentnej współczesnej młodzieży? Powiem tak: Tak! Rozmowa moją z córką, jakiś czas temu: - Tato co to jest lewica? - To partie dążące do władzy poprzez obietnicę ochraniania zwłaszcza tych pracowników najemnych, którzy mają dwie lewe ręce. Ktoś ma inne zdanie?  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 35 (przedawniony) | | 07-05-2014 | Grzegorz K | Utajnione Źródła myśli greckiej. |
Cały tekst (do którego odnoszę się poniżej) wart jest polecenia.
<<Przez wieki pochodzenie myśli filozoficznej w Grecji było przedmiotem sporu - spierano się o to, czy pochodzi ona ze Wschodu, czy też jest oryginalnym wytworem kultury greckiej. [...]
Do XIX wieku dominująca była jednak teoria, że filozofia ma źródło w zaginionej i ezoterycznej wiedzy Egipcjan i Babilończyków oraz w Piśmie Świętym, a zwłaszcza w działalności uznawanego za autora Pięcioksięgu Mojżesza. Pogląd ten zmieniło dopiero głębsze poznanie cywilizacji Bliskiego Wschodu dzięki odkryciom archeologicznym i odcyfrowaniu pisma hieroglificznego i klinowego. Obecnie, nie negując tego, że poznanie wiedzy Wschodu było koniecznym warunkiem powstania filozofii w Grecji, najbardziej rozpowszechniony jest pogląd, że ani filozofia, ani nauka rozumiana jako wiedza teoretycznie istniała w cywilizacjach Bliskiego Wschodu. [...]
Kluczowe znaczenie dla odrzucenia tezy o wschodnim pochodzeniu filozofii greckiej ma to, że pojawiła się ona w starożytności późno, była promowana głównie przez ludzi pochodzących ze Wschodu i w dużej mierze w nurtach filozoficznych o ezoterycznym charakterze, chcących w związku z tym nadać sobie blasku dawności, takich jak neopitagoreizm i neoplatonizm. Intencje tworzących te mistyczne prądy filozoficzne ludzi można określić jako "lokalny patriotyzm" - Grecy w okresie hellenistycznym, w odróżnieniu od Greków okresu archaicznego, uważali ludzi Wschodu za barbarzyńców, co prowadziło do tarć kulturowych... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 154 (przedawniony) | | 07-05-2014 | Grzegorz K | Filozoficzne podstawy ateizmu. |
Sygnał ciekawego tematu do przemyślenia. Nie sposób nie zgodzić się z autorką tekstu źródłowego, zważywszy ilość i jakość infantylizmu niektórych profesjonalnych bełkociarzy tego forum. <<[...]Gdy więc ktoś mówi „Jestem ateistą”, to oświadcza, że centralną tezę naiwnego, ludowego teizmu odrzuca na takich samych podstawach, na jakich odrzuca istnienie krasnoludków, czarownic i jednorożców; stwierdza też, że próby nadania tej tezie bardziej wyszukanego, intelektualnie „wysmakowanego” znaczenia (z zachowaniem jej nadprzyrodzonych konotacji) zawsze owocują pretensjonalnym bełkotem. [...]> > www.humanizm.net.pl/podstawy.htm | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 29-04-2014 | Hotbit | Demon Mortona - błędy poznawcze |
Demon Mortona jest koncepjcą wywodzącą się od demona Maxwella. Pojęcie zostało stworzone prze ex-kreacjonistę Glenna Mortona. Odnosi się do błędów poznawczych w sytuacji, gdy ludzie rozważają dowody. Morton zaproponował, że podobny (do demona Maxwella) demon stoi u bram umysłu kreacjonistów i innych antyewolucjonistów, który pozwala tylko na przepływ dowodów potwierdzających ich pogląd na świat oraz odcina każdy dowód przeczący temu poglądowi. Taki mechanizm byłby szczególnym przypadkiem efektu potwierdzenia ( pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_potwierdzenia), wykraczałby jednak poza zwykłą tendencyjność. Jest to demon pozwalający na utrzymywanie ich poglądu na świat mimo przytłaczających dowodów, które mu przeczą. rationalwiki.org/wiki/Morton's_demon [cytat] Efekt czystej ekspozycjiW psychologii efekt czystej ekspozycji (ang. mere exposure effect), nazywany również efektem samej ekspozycji to zjawisko polegające na zmianie ustosunkowania afektywnego wobec obiektu na skutek zwiększenia liczby kontaktów z nim bez konieczności świadomego rozpoznawania bodźca. Reguła ta została odkryta w 1968 roku przez Roberta Zajonca, który wykazał, że badane przez niego osoby bardziej lubiły te bodźce, które prezentowano im częściej niż inne, nawet jeżeli badani nie zdawali sobie sprawy z tego, że widzieli je wcześniej. Efekt ten został wielokrotnie potwierdzony przy zastosowaniu ekspozycji podprogowej, prowokując szeroko zakrojoną dyskusję nad obustronnymi.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 122 (przedawniony) | | 25-04-2014 | herrborass | Paradoks feminizmu w społeczeństwie kapitalistycznym |
Ostatnio podczas dyskusji ze znajomymi znalazłem bardzo ciekawy paradoks, odnośnie zatrudnienia kobiet. Mianowicie.
Założenie 1) Praca Kobiety jest tyle samo warta co praca mężczyzny na tym samym stanowisku. - chyba nikt nie ma co do tego jakichkolwiek wątpliwości.
Założenie 2) Kobieta na tym danym stanowisku zarabia statystycznie mniej niż mężczyzna. - to założenie jest potwierdzone całym szeregiem badań
Założenie 3) W społeczeństwie kapitalistycznym firmy dążą do maksymalizowania zysków poprzez maksymalizacje przychodu i minimalizacje kosztów. Inaczej zostaną wyparte z rynku przez bardziej efektywne podmioty.
Wniosek
Skoro zyjemy w społeczeństwie kapitalistycznym( założenie 3 ) oraz firmy mogą zatrudnić kobiety, których praca jest tyle samo warta co praca mężczyzn ( założenie 1) oraz płacą za tą prace mniejsze pieniądze (założenie 2), to firma która chce uzyskać przewagę na rynku powinna zatrudniać same kobiety. ( minimalizuje koszty bez negatywnego wpływu na jakość, czyli spełnia się marzenie każdego CEO) Tak się jednak nie dzieje, czyli któreś z założeń ( 1, 2 lub 3) musi był fałszywe. Pytanie do Was. Które i dlaczego jest fałszywe? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 15 (przedawniony) | | 23-04-2014 | Christopher CJ Jozwiak | O koncepcji matematycznego Wszechświata, jeszcze |
W naukach wszystko sprowadza się do fizyki - to teza silnego redukcjonizmu - ale do czego sprowadza się fizyka? Otóż: fizyka teoretyczna jest to część Matematyki, korespondująca - a w zasadzie będąca - lokalną (naszą) częścią Rzeczywistości = Matematyki. Tak to ~ wygląda na gruncie MUH [http://rationalwiki.org/wiki/Ultimate_ensemble  -> arxiv.org/pdf/0704.0646v2.pdf ] Moim zdaniem nie ma innego, a na pewno lepszego, wytłumaczenia dla tego: "dlaczego w ogóle cokolwiek istnieje?" Stąd: najlepszy logos <=> prawda. Byt jest matematyczną, losową emanacją nieskończonej Nicości - matematycznego Absolutu. Nicość nie jest niebytem, emanuje, ponieważ jest tym czym jest: X=X => [0 ~= Y-Y ~= Z-Z = ...) | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 19-04-2014 | mawu08012005 | potrzebna pomoc w zrozumieniu liberalizmu wg Rorty'ego |
Witajcie!
Mam do Was ogromną prośbę. Przygotowuję się do egzaminu z historii filozofii i mam problem ze zrozumieniem kilku pytań. Na sam początek chciałabym zapytać o coś, wydaje mi się, najciekawszego. Już wiem, że Richard Rorty był wielkim mistrzem - przynajmniej wielu tak się o nim wypowiada - jednak nie do końca potrafię zrozumieć o co chodzi z postmodernistycznym liberalizmem mieszczańskim. Połączenie filozofii z polityką jest dla mnie ogromnie ciężkie w pojęciu... Pomożecie? pytanie brzmi: Czym jest postmodernistyczny mieszczański liberalizm według Rorty'ego?
Proszę, pomóżcie...
|
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |