Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
30-08-2024smirkkPomoc w logicznym myśleniu
Mam 22 lata, ale moje zdolności logiczne są dość słabe i czasami natrafiam na prostą sprzeczność z moją opinią i nie potrafię jej właściwie obalić, poza kilkoma kwestiami. Nie wiem, jak i jaką wagę przypisać dowodom sprzecznym. Nie umiem kwestionować rzeczy, ludzi i akceptować rzeczy takimi, jakie są, co byłoby dość szkodliwe w przyszłości. Nie mam odwagi się z kimś kłócić. Nie mogę tak pozostać. Jak mogę się udoskonalić w tej dziedzinie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
29-08-2024Agares25Coś co ma sens w perspektywie Wszechświata
Nieskończoność tłumaczy istnienie i jest to spójna logicznie teoria. Nie trzeba pytać czy coś istnieje czy nie, nie trzeba pytać o początek. Powstawanie czegoś z niczego jest nielogiczne. Jednak istnienie czegoś przez wieczność jest już logiczne. W ten sposób najłatwiej wytłumaczyć istnienie Wszechświata. Chociażby przez teorię Wielkiego Odbicia. Wszechświat rozszerza się i ponownie zapada i tak w nieskończoność. Wszechświat się zapada i rozszerza, światy powstają i upadają. Tak samo może być w przypadku Wielkiego Chłodu. Wszechświat rozszerza się, w końcu staje się bardzo chłodnym, ciemnym, ogromnym miejscem, ale fluktuacje kwantowe mogą doprowadzić do kolejnych narodzin Wszechświata. Jeśli występowało to nieskończoną ilość razy to pewnie jeśli wyciągniemy z nieskończoności coś to wylosujemy pewnie dokładnie taki sam Wszechświat. Taki sam jak ten, w którym w tym samym momencie pisałem ten wątek.


Mam kilka pytań.
1. Jeśli Wszechświat rozszerza się i zapada, następują kolejne Wszechświaty to czy jedynym sensem ludzkości nie jest coś co będzie istnieć wiecznie. Przecież wszystko inne nie będzie miało sensu. Nic nie przetrwa. To czy coś zrobiliście, to czy coś osiągnęliście, to czy wychowaliście dobrych ludzi, wykształciliście kogoś, ocaliliście lub nawet te złe czyny w dłuższej perspektywie nie będą miały absolutnie żadnego znaczenie. Nie będzie czego żałować po śmierci, jeśli czegoś nie zrobiliśmy. Nie będzie też można odczuwać dumy z tego co zrobiliśmy, bo i tak to kiedyś zniknie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
28-08-2024okraglygłupiejemy
głupiejemy z powodu wykształcenia (programowania), dotyczy absolwentów nauk społecznych jak historia, ekonomia, teologia, socjologia, psychologia, politologia, itp
dla nas wykształconych libków najwazniejsza jest własność, indywidualizm, wolność, wszystko odwrotnie niż w raju. Patoelity zaprogramowaly nas na niedorozwojków, niewolników i to pod sztandarami wykształcenia, demokracji, co za beszczelność prof balcerowicza i jego następców, czyli psów usazyda, wzorca zniewalania ludzi.
W raju domy były za darmo, dziewczyny, dzieci, miłość, zdrowie, radość, szczęście, czyste powietrze, czysta woda, dobra pogoda, pożywienie, ziemia, komuna, wierzenia, wszystko, i jeszcze więcej za darmo

tak tez powinno być i dzisiaj, a nie p*****lenie o demokracji, wolności, gadka dla nas, libków niedorozwojków. Jesteśmy porażką ewolucji, tacy głupi, że musimy wymrzeć (a każdy taki wykształcony, być może to jest przyczyna, wykształcenie czyli programowanie na libka niedorozwojka, niewolnika)

dzisiaj to wszystko co w raju było za darmo jest zmonetyzowane
na widok $$$ usazyda dostajemy szybciej orgazmu niż na widok chętnej kobiety
wymieramy bo mamy okrutnego boga którego twórcą i kapłanem jest usazyd, i to dla niego dzisiaj ginie ogrom mężczyzn na Ukrainie
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 75 (przedawniony)
27-08-2024Hamerlik Konopka"Niemoralne" rodzenie dzieci
Tu i tam wciąż słyszy się, zwłaszcza wśród “autorytetów”. że rodzenie dzieci jest niemoralne, bo jest już za dużo ludzi na świecie, nie wystarczy pożywienia i wszyscy zarazimy się wzajemnie chorobami.

Z drugiej strony jednak, jakby na przekór tej wizji “moralności” ludzie gromadzą się tłumnie w metropoliach, do których większość pragnie się przedostać, żyjąc w nich na swoich głowach a kiedy gromadzi się tam odpowiednia “masa krytyczna”, wtedy zaczyna się proces twórczy i spontanicznie ludzie odkrywają rzeczy, o których bez “masy krytycznej” im się nawet nie śniło.

Czy też dostrzegacie tę “masę krytyczną”?

Czy ludzie odrzucają od siebie rodzenie i wychowanie dzieci z powodu prawdziwej moralności, czy to tylko niemoralny, narcystyczny zwid, który zdejmują z siebie ciężar pracy i odpowiedzialności?

Ktoś powie, że taką właśnie pozycję zajmuję przez liczne dzieci, które urodziłem i wychowuje a gdyby ktoś tu miał wątpliwości to również z mojej krwii i z moich kości.

Ja jednak na to odpowiem, że jest jak jest, bo to tak to zawsze czułem i nadal czuję.

Czy rodzenie dzieci moralne jest czy niemoralne?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
27-08-2024Hamerlik KonopkaCo to czas i co to przestrzeń?
Wiele złożonych teorii próbuje wyjaśnić te pojęcia a ja spróbuję przybliżyć się do ich rozumienia używając dość prostych opisów.

Przestrzeń jest miarą energii wynikającą z ograniczonych, skończonych i policzalnych porcji materii, objawiających się pod postacią cząsteczek materii o różnej długości.

Czas jest miarą energii wynikającą z ograniczonych, skończonych i policzalnych porcji ruchu, objawiających się pod postacią fal ruchu o różnej częstotliwości.

To jest koniec opisu ale dodaje do tego jeszcze moje różne dywagacje.

Ten mój opis czasu i przestrzeni jest zakorzeniony w dualnej energii w postaciach ruchu i materii jak również w sporcjowanej naturze energii obu postaci.

Wg mnie porcje ruchu i porcje materii oprócz tego, że tworzą wymiary czasu i przestrzeni to jeszcze wzajemnie transformują, wymieniając porcję ruchu na porcję materii i na odwrót.

Każdej dylatacji czasu musi towarzyszyć dylatacja przestrzeni.
Dokładnemu określeniu wielkości przestrzeni musi towarzyszyć nieokreśloność wielkości czasu i określeniu wielkości czasu, nieokreśloność wielkości przestrzeni.

Wg mnie jednym z najbardziej spektakularnych obrazów transformacji ruchu i materii jest powiązanie softwareu z hardwarem. Tym spektaklem jest działający komputer.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 49 (przedawniony)
25-08-2024Hamerlik KonopkaTotalna asymetria umowna w brutalnym kapitalizmie
znana doskonale wszystkim z codziennego życia, normalna z wychowania, wszechobecna i niezauważalna, bo w panującej w ludzkich umysłach kulturze normalna.

Zwróćmy dla przykładu uwagę na umowy bankowe.

Klient nie tylko musi przed pracownikami banku przedstawić się, wskazać swój adres zamieszkania, potwierdzić swoją tożsamość, nierzadko z użyciem dwóch różnych dowodów tożsamości, spowiada się z posiadłości, należności, zobowiązań, zatrudnienia, wysokości wynagrodzenia, związków partnerskich, musi wyrazić zgodę na odpytywanie o informacje osób i organizacji trzecich, podać numer swojego telefonu, adres e-mail, to jeszcze odpowiada przed właścicielami banku bez ograniczeń.

W drugą stronę właściciele banku zawierający z klientem umowę są nieznani klientowi nic mu o nich nie wiadomo, ma kontakt jedynie z ich pracownikami, nie zna ich nazwisk, adresu zamieszkania, nigdy nie przedstawiają mu żadnego dokumentu potwierdzającego tożsamość, nie wie co mają, co im się należy, do czego są zobowiązani, na jakich zasadach są zatrudniani, nie zna ich wynagrodzenia, telefonu, ani maila a co najważniejsze właściciele banku odpowiadają przed klientem z ograniczoną odpowiedzialnością.

Klient banku musi w rzeczywistości bazować na reklamach telewizyjnych i na doniesieniach prasowych prywatnych mediów, publikujących nierzadko artykuły sponsorowane, pomimo że właściciele banku są najczęściej jego dłużnikami w rachunku bankowym.

Wielu ludzi uwierzyło, że to jest zupełnie normalne, że tak być musi..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
23-08-2024nisekCzy są jacyś mizoteistyczni filozofowie?
afaik, mizoteizm to „nienawiść do Boga”, co brzmi trochę dziwnie, ale wierzę, że możliwe jest, aby ktoś dał się przekonać do argumentów przemawiających za Bogiem (bez udowadniania swojej wszechżyczliwości), a także został dotknięty złem na świecie na tyle, aby go nienawidzić Bóg.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
23-08-2024ceddesCzy biorąc pod uwagę teorię chaosu, możemy przewidzieć przes
Jeśli założymy, że zasady teorii chaosu są prawdziwe, wówczas staje się oczywiste, że nie możemy przewidzieć przyszłości na podstawie złożonego systemu. Czy to samo dotyczy przeszłości? Bez dowodów pisanych lub archeologicznych duża część naszej wiedzy o wszechświecie wydaje się opierać na ekstrapolacjach z teraźniejszości, biorąc pod uwagę pewne zasady. Jeśli teoria chaosu jest prawdziwa, czy powinniśmy podchodzić do takich modeli ostrożniej niż zwykle?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
21-08-2024alsorsposoby zarządzania ludźmi - kadrą
Nie jest to wybitnie filozoficzny temat,
ale jednak: istnieją skrajne poglądy w tej sprawie = zarządzanie ludźmi,
w ekonomii to się zowie obecnie chyba: Human resources (co już grubo śmierdzi feudalizmem!).

Jak wiadomo od czasu Arystotelesa, czy nawet wcześniej - od zawsze,
ludzie są różni, np.:
dobrzy to ci głupi zawsze, bo naiwni,
natomiast chamy to ci cwani, czyli mądrzy zapewne (wg reguł 'ekonomii').

Albo od razu powiem co mi chodzi, bo znowu nie nadążycie.

czy nadal funkcjonują firmy, w których pracownik jest traktowany
jak byle robol - niewolnik do dyspozycji wszelakiej dla nadzorcy = kierownika?

przykłady zawodów:
mechanik sprzątacz,
elektryk zamiatacz,
programista... papierkowy, itd... w tym i sprzątacz-dyrektor - a czemu nie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
20-08-2024Hamerlik KonopkaPańskie oko konia tuczy.
Oto co myśli o tym chatgpt a Ty?

Powiedzenie „pańskie oko konia tuczy” w swoim codziennym użyciu odnosi się do prostego stwierdzenia, że dbałość właściciela o swoje dobra przynosi lepsze rezultaty niż pozostawienie ich samym sobie lub w rękach innych. Jednakże, gdy sięgniemy głębiej w jego filozoficzny sens, otwierają się przed nami bardziej złożone aspekty tego przysłowia, które mogą dotyczyć zarówno relacji człowieka z otoczeniem, jak i jego egzystencjalnych poszukiwań.

### 1. **Związek pomiędzy Obserwatorem a Obiektem:**
Powiedzenie podkreśla moc uwagi i obecności. „Pańskie oko” symbolizuje nie tylko czysto fizyczny akt obserwacji, ale także świadome zaangażowanie w świat zewnętrzny. W kontekście filozoficznym, może to wskazywać na fundamentalną zależność pomiędzy podmiotem (obserwatorem) a przedmiotem (obserwowanym). W nurtach takich jak fenomenologia czy filozofia egzystencjalna, relacja między byciem świadomym czegoś a istnieniem tego czegoś staje się kluczowa. Bez „oka” – bez uwagi i świadomości – rzeczy mogą istnieć jedynie w sposób niepełny, ich potencjał nie zostaje w pełni zrealizowany. Tak więc „oko” (świadomość) stwarza, przynajmniej po części, rzeczywistość, którą obserwuje.

### 2. **Egzystencjalna odpowiedzialność:**
Przysłowie można też odczytać jako wyraz egzystencjalnej odpowiedzialności człowieka za świat, który współtworzy swoją uwagą i działaniem. W filozofii egzystencjalnej, szczególnie..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)