Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
26-09-2024siposCo to znaczy, że nie mam siebie?
Czytam o tym na Reddicie, ale nadal nie rozumiem?

Czy to znaczy, że nie jestem indywidualnością? Jestem wyimaginowany? NPC w matrixie?

Czy ktoś może ELI5?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
23-09-2024Hamerlik KonopkaCzy ruch może być w posiadaniu?
Nie mam tu na myśli ruchu własnego ciała - chodzenia, tańczenia czy wkręcania śrub do ściany lecz ruch obcego ciała - ruch powietrza, wody, ciał stałych?

Czy jest możliwa taka sytuacja, że komornik państwa kapitalistycznego w asyście kapitalistycznej policji egzekwuje przemocą prawo własności wiatru, prądu rzeki, fal morskich czy promieniowania słonecznego?

To nie jest żadne żartobliwe pytanie tylko śmiertelnie poważne. Jak się komuś to w głowie nie może zmieścić, to niech znajdzie sposób żeby się zmieściło, bo za podatkiem od spalania tlenu, wkrótce pojawią się podatki od wybicia elektronu z powłoki atomu przez promieniowanie Słońca. Trzeba być na to mentalnie przygotowanym.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
16-09-2024WolnośćmyśliPlaneta małp.
Żyjemy na "planecie małp" nie wiedząc jaka była jej przeszłość, kto ją zamieszkiwał przed nami i gdzie się oni wszyscy podziali.
-Jedyne co do naszych czasów pozostało po starożytności (a to jedynie "najbliższe sąsiedztwo" w linii czasu) to rozsiane po całym świecie ruiny z jednej strony tajemnicze a z drugiej prezentujące poziom wspaniałości i zaawansowania technicznego niezbędnego do ich wybudowania jaki współcześnie wciąż jest nie osiągalny.
Kto to wszystko zbudował i gdzie oni zniknęli ?
-Nie wiele dziś wiadomo na ten temat.. ale mam pewną hipotezę, która rzuca nieco światła na to interesujące zagadnienie.
Dawno, dawno temu.. żyli sobie na ziemi ludzie którzy zbudowali na tej planecie wspaniałą cywilizację zarówno pod względem kulturowym jak i technicznym o których do dziś pozostały jedynie ślady w postaci legend i mitów.
-W pewnym czasie zdali oni sobie sprawę, że ziemi zagraża kataklizm który niechybnie unicestwi ich dorobek grzebiąc wszystko pod ziemią.
Co więc zrobili ?
Niestety nie zdołali się ustrzec przed zagrożeniem wypełzającym z najciemniejszego wnętrza.. wybuchła globalna wojna atomowa - Gdy gasną światła, budzą się demony
-Pozostali wybudowali statki kosmiczne, zabrali stąd wszystko co się dało (by mieć jak zacząć nowe życie w innym miejscu) i przenieśli się na inną planetę poza naszym układem - co wszak oczywiste.
To tłumaczy dlaczego owe ruiny ich budowli często były zagrzebane w błocie i piasku, zatopione w morzach bądź niemal całkowicie zniszczone jak..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
11-09-2024ceherrNajlepsze książki na rozpoczęcie czytania filozofii?
w zeszłym roku chciałem zająć się filozofią i chciałem poznać książki, które pomogą mi dostać się na filozofię, najlepiej chcę zacząć od małych książek, aby lepiej poznać wszystkie teorie filozoficzne. Bardzo lubię egzystencjalizm w stylu Sartre'a
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
09-09-2024toshiiNajnowocześniejsza wersja Rethoric
Czy mógłbyś polecić mi podręczniki retoryczne itp.? Czytałem kilka klasyków starożytnej Grecji, takich jak Arystoteles i Isokrates, ale teraz interesują mnie książki na ten temat z XX i XXI wieku.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
09-09-2024zedmoCzy niewiedza jest naprawdę błogosławieństwem?
Nie jestem w 100% pewien, czy można to uznać za filozofię, ale i tak to tutaj opublikuję.

Załóżmy, że masz nieuleczalnego raka i został Ci 1 miesiąc życia. Tego nowotworu nie można wyleczyć, a czasu, jaki pozostał Ci do życia, nie da się wydłużyć. Czy wolałbyś przeżyć ten miesiąc swojego życia ze świadomością, że masz raka i umrzesz, czy też przeżyć ten miesiąc w nieświadomości?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 29 (przedawniony)
07-09-2024Hamerlik KonopkaCzy ludzkie mózgi są programowalne?
wszyscy znamy obrazy kopiowania zachowań przez małe dzieci od swoich rodziców:
www.tiktok.com/@ladbible/video/7307561474719812897
www.tiktok(*)1023/video/7369979871344282913
www.tiktok(*)2024/video/7289058616626187566
www.tiktok(*).168/video/7367397373263449390

stąd moje pytanie czy to jest obraz procesu kopiowania memów, tzn. proces kopiowania emocji, uczuć i stojących za nimi myśli, pojęć, wizji, wartości, wierzeń, wyborów, dążeń i celów?

Czy proces wychowania to w rzeczywistości proces programowania mózgu, taki sam u podstaw jak oprogramowanie procesora intel systemem operacyjnym windows?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
06-09-2024Hamerlik KonopkaNiewykorzystane zasoby rodzą kryzys
W panującej nam “kulturze” brutalnego kapitalizmu, rywalizacja i instynkt przetrwania wzięły górę nad wszystkim co określane jest człowieczeństwem - nad przychylnością, gościnnością, rodzinnością, troską, empatią, serdecznością, zaangażowaniem się, staraniem, zasługiwaniem, współczuciem, współmyśleniem, współpracą, wspólną radością czy etosem pracy. Do życia przedostały się arogancja, chamstwo, bezwzględność, narcyzm, pogarda i złość.

Ludzie w otoczeniu wszechobecnego chamstwa stracili chęć do współpracy, do pracy w ogóle i u każdego rozwija się marzenie i pragnienie życia z posiadania, które ma zapewnić izolację od innych ludzi i dostęp do owoców cudzej pracy.

Każdy marzy, żeby być właścicielem kamienicy, wynajmować biedocie mieszkania i żyć na bogato z czynszu. Nikt nie chce być już wykwalifikowanym pracownikiem, nauczycielem, lekarzem, sprzedawcą, bo jak tu robić coś dla innych, którzy są chamscy, których się nie lubi i którzy najchętniej zjedzą, nie podziękują i nawet po sobie nie posprzątają.

W prymitywną kulturę wpisują się współczesne państwa zachodu, które tworzą warunki, do życia wąskiej grupy ludzi z posiadania i jeszcze do dalszego bogacenia się na posiadaniu. Dzięki współczesnemu systemowi finansowemu i podatkowemu rozwinęło się inwestowanie w dobra, które nieużywane czekają na 10x wzrost wartości prowadząc do tego, że cokolwiek lepszy dom będzie warty tyle ile 1000 lat pracy najemnego robola.

Z jednej strony ludzie czują coraz większy wstręt do pracy..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 78 (przedawniony)
05-09-2024boyddCzy te stanowiska się różnią?
Czy te stanowiska są różne (dlaczego lub dlaczego nie):

Nie wierzę, że Bóg istnieje

Wierzę, że Bóg nie istnieje

Jeżeli są to różne stanowiska, a drugim jest ateizm, jak nazywa się stanowisko pierwsze? Czy jest to także forma ateizmu?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
31-08-2024migellStudenci filozofii, co teraz robicie, żeby zarobić?
Ubiegłej wiosny skończyłem studia jako kawaler, nadal pracując jako barman w knajpie, w której pracowałem w czasie szkoły.

Ciekawi mnie, czy ktoś kontynuował naukę na studiach wyższych, poszedł do szkoły prawniczej, wykonując zupełnie inny zawód?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)