 |
Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 26-09-2024 | sipos | Co to znaczy, że nie mam siebie? |
Czytam o tym na Reddicie, ale nadal nie rozumiem?
Czy to znaczy, że nie jestem indywidualnością? Jestem wyimaginowany? NPC w matrixie?
Czy ktoś może ELI5? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 23-09-2024 | Hamerlik Konopka | Czy ruch może być w posiadaniu? |
Nie mam tu na myśli ruchu własnego ciała - chodzenia, tańczenia czy wkręcania śrub do ściany lecz ruch obcego ciała - ruch powietrza, wody, ciał stałych?
Czy jest możliwa taka sytuacja, że komornik państwa kapitalistycznego w asyście kapitalistycznej policji egzekwuje przemocą prawo własności wiatru, prądu rzeki, fal morskich czy promieniowania słonecznego?
To nie jest żadne żartobliwe pytanie tylko śmiertelnie poważne. Jak się komuś to w głowie nie może zmieścić, to niech znajdzie sposób żeby się zmieściło, bo za podatkiem od spalania tlenu, wkrótce pojawią się podatki od wybicia elektronu z powłoki atomu przez promieniowanie Słońca. Trzeba być na to mentalnie przygotowanym. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 16-09-2024 | Wolnośćmyśli | Planeta małp. |
Żyjemy na "planecie małp" nie wiedząc jaka była jej przeszłość, kto ją zamieszkiwał przed nami i gdzie się oni wszyscy podziali. -Jedyne co do naszych czasów pozostało po starożytności (a to jedynie "najbliższe sąsiedztwo" w linii czasu) to rozsiane po całym świecie ruiny z jednej strony tajemnicze a z drugiej prezentujące poziom wspaniałości i zaawansowania technicznego niezbędnego do ich wybudowania jaki współcześnie wciąż jest nie osiągalny. Kto to wszystko zbudował i gdzie oni zniknęli ? -Nie wiele dziś wiadomo na ten temat.. ale mam pewną hipotezę, która rzuca nieco światła na to interesujące zagadnienie. Dawno, dawno temu.. żyli sobie na ziemi ludzie którzy zbudowali na tej planecie wspaniałą cywilizację zarówno pod względem kulturowym jak i technicznym o których do dziś pozostały jedynie ślady w postaci legend i mitów. -W pewnym czasie zdali oni sobie sprawę, że ziemi zagraża kataklizm który niechybnie unicestwi ich dorobek grzebiąc wszystko pod ziemią. Co więc zrobili ? Niestety nie zdołali się ustrzec przed zagrożeniem wypełzającym z najciemniejszego wnętrza.. wybuchła globalna wojna atomowa - Gdy gasną światła, budzą się demony -Pozostali wybudowali statki kosmiczne, zabrali stąd wszystko co się dało (by mieć jak zacząć nowe życie w innym miejscu) i przenieśli się na inną planetę poza naszym układem - co wszak oczywiste. To tłumaczy dlaczego owe ruiny ich budowli często były zagrzebane w błocie i piasku, zatopione w morzach bądź niemal całkowicie zniszczone jak.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 11-09-2024 | ceherr | Najlepsze książki na rozpoczęcie czytania filozofii? |
w zeszłym roku chciałem zająć się filozofią i chciałem poznać książki, które pomogą mi dostać się na filozofię, najlepiej chcę zacząć od małych książek, aby lepiej poznać wszystkie teorie filozoficzne. Bardzo lubię egzystencjalizm w stylu Sartre'a | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 09-09-2024 | toshii | Najnowocześniejsza wersja Rethoric |
Czy mógłbyś polecić mi podręczniki retoryczne itp.? Czytałem kilka klasyków starożytnej Grecji, takich jak Arystoteles i Isokrates, ale teraz interesują mnie książki na ten temat z XX i XXI wieku. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 12 (przedawniony) | | 09-09-2024 | zedmo | Czy niewiedza jest naprawdę błogosławieństwem? |
Nie jestem w 100% pewien, czy można to uznać za filozofię, ale i tak to tutaj opublikuję.
Załóżmy, że masz nieuleczalnego raka i został Ci 1 miesiąc życia. Tego nowotworu nie można wyleczyć, a czasu, jaki pozostał Ci do życia, nie da się wydłużyć. Czy wolałbyś przeżyć ten miesiąc swojego życia ze świadomością, że masz raka i umrzesz, czy też przeżyć ten miesiąc w nieświadomości? | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 30 (przedawniony) | | 06-09-2024 | Hamerlik Konopka | Niewykorzystane zasoby rodzą kryzys |
W panującej nam “kulturze” brutalnego kapitalizmu, rywalizacja i instynkt przetrwania wzięły górę nad wszystkim co określane jest człowieczeństwem - nad przychylnością, gościnnością, rodzinnością, troską, empatią, serdecznością, zaangażowaniem się, staraniem, zasługiwaniem, współczuciem, współmyśleniem, współpracą, wspólną radością czy etosem pracy. Do życia przedostały się arogancja, chamstwo, bezwzględność, narcyzm, pogarda i złość.
Ludzie w otoczeniu wszechobecnego chamstwa stracili chęć do współpracy, do pracy w ogóle i u każdego rozwija się marzenie i pragnienie życia z posiadania, które ma zapewnić izolację od innych ludzi i dostęp do owoców cudzej pracy.
Każdy marzy, żeby być właścicielem kamienicy, wynajmować biedocie mieszkania i żyć na bogato z czynszu. Nikt nie chce być już wykwalifikowanym pracownikiem, nauczycielem, lekarzem, sprzedawcą, bo jak tu robić coś dla innych, którzy są chamscy, których się nie lubi i którzy najchętniej zjedzą, nie podziękują i nawet po sobie nie posprzątają.
W prymitywną kulturę wpisują się współczesne państwa zachodu, które tworzą warunki, do życia wąskiej grupy ludzi z posiadania i jeszcze do dalszego bogacenia się na posiadaniu. Dzięki współczesnemu systemowi finansowemu i podatkowemu rozwinęło się inwestowanie w dobra, które nieużywane czekają na 10x wzrost wartości prowadząc do tego, że cokolwiek lepszy dom będzie warty tyle ile 1000 lat pracy najemnego robola.
Z jednej strony ludzie czują coraz większy wstręt do pracy.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 78 (przedawniony) | | 05-09-2024 | boydd | Czy te stanowiska się różnią? |
Czy te stanowiska są różne (dlaczego lub dlaczego nie):
Nie wierzę, że Bóg istnieje
Wierzę, że Bóg nie istnieje
Jeżeli są to różne stanowiska, a drugim jest ateizm, jak nazywa się stanowisko pierwsze? Czy jest to także forma ateizmu? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 31-08-2024 | migell | Studenci filozofii, co teraz robicie, żeby zarobić? |
Ubiegłej wiosny skończyłem studia jako kawaler, nadal pracując jako barman w knajpie, w której pracowałem w czasie szkoły.
Ciekawi mnie, czy ktoś kontynuował naukę na studiach wyższych, poszedł do szkoły prawniczej, wykonując zupełnie inny zawód? | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |