 |
Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 20-03-2021 | Arminius | "A Black Person" |
Miesiąc temu mniej więcej w "The Guardian" ukazał się artykuł opatrzony następującym wstępem "California attack comes amid warnings from advocates about rising violence against Asian communities in the US" ( "Napad w Kalifornii potwierdza ostrzeżenia o wzrastającej przemocy wobec społeczności azjatyckich w USA" - Arminius).
A oto opis owego napadu:
"The Oakland attacks came as many in the Bay Area began changing their social media photos to bring awareness to the seemingly unprovoked killing of an 84-year-old Thai man in San Francisco last month. Video of that attack shows a person running at Vicha Ratanapakdee, a "gentle, nearly blind" grandfather, and shoving him to the ground on his morning walk. Ratanapakdee died of his injuries two days later."
Według powyższego opisu napadu dokonał " a person", kropka. Napad został zarejestrowany kamerą video (podaje link do obrazu sygnalizując dosyć drastyczną treść) - i z zapisu owego jednoznacznie wynika, iż kryminalistą, który dokonał napadu był Murzyn. Innymi słowy był to "a black person". Ze wstępu w The Guardian" jak wyżej wynika, iż cała Ameryka zaczyna zachowywać się bardziej agresywnie w stosunku do Azjatów. Jest to bzdura. Biała Ameryka nie zachowuję się wobec nich bardziej agresywnie niż uprzednio. Robią to natomiast przedstawiciele Czarnej Ameryki - i fakt ów należy BEZWZGLĘDNIE podkreślać. W przeciwnym wypadku występuje podręcznikowy przypadek manipulacji faktami oraz kwalifikowanej cenzury.
Sytuacja jak wyżej żywcem przypomina.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 18-03-2021 | MaxGolonko3 | Rola seksu w życiu człowieka |
Homoseksualni pedofile na służbie Watykanu i ich koledzy w zawodzie wmawiają Polakom, że seks i seksualizm generalnie, poza jednym wyjątkiem, są złe i wiodą do nieskończonego w czasie palenia ich ciała żywym ogniem czyli do ekstremalnie sadystycznych tortur wykonywanych potem bez końca - jako rzekomo sprawiedliwa i sensowna kara. Wspomniany wyjątek to seks małżeński, wieczorem, gdy dzieci śpią, pod pierzyną lub inny przykryciem by nie gorszyć wszędzie obecnych aniołów, najlepiej w dni płodne. *** Dla osób wierzących w naukę, w szczególności o ewolucji gatunków i pochodzeniu człowieka od australopiteków, Bóg biblijny jest postacią fikcyjną i one mogą czerpać radość z życia, obok radości kulinarnych, sportowych, poznawczych i społecznych jak wzajemnie pomaganie, także przez urozmaicony seks. To nie tylko szybka kopulacja nastawiona na szybką ejakulację celem zapłodnienia. Grafika: scontent-f(*)3738a5e6ea634782c4&oe=6068CDC9Miłego ... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 12-03-2021 | Critica_Scriptor | Kara śmierci okiem Platona |
Świat idei Platona jest abstrakcyjnym światem, rzadko popieranym wśród filozofów i myślicieli. Ma to swoje powody, idealizm jest poglądem przypominającym świat religijny. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, iż Platon inspirował się wierzeniami orfickimi i wplatał jego części do swoich poglądów. Jednakże ze świata idei można wyciągnąć wiele pożytecznych wniosków, można spróbować wejść w ten świat i popatrzeć z perspektywy Platona na aktualne dylematy i problemy filozoficzne. W tym artykule, postaram się przeanalizować moralność kary śmierci względem idealizmu platońskiego, będzie to zadanie trudne, a jednakże ciekawe. Zanim przejdę do swoich rozważań, szybko przypomnę poglądy Platona. Metafizyka platońska była dualistyczna, dzieliła się na dwa światy. Świat materialny - czyli świat poznawalny zmysłowo, jest on nieidealny, zmienny, ułomny, złożony, krótkotrwały; świat materialny jest gorszym ,,odbiciem" świata idei. Świat idei - prawdziwe byty które stanowią pierwowzór do ich odbić, idee mogą być moralne np. sprawiedliwość, uczciwość lub rzeczowe (chodź niematerialne) np. idea kamienia, idea domu itd. ;najwyższą ideą jest idea Dobra. Idee są idealne, niezmienne, wieczne oraz niepoznawalne zmysłowo tylko umysłowo. Analogicznie do tej metafizycznej teorii, Platon stworzył teorię duszy i ciała. Człowiek jest połączeniem ciała i duszy. Dusza według Platona została uwięziona w ciele i jest przez te ciało ograniczana. Dusza jest idealna, boska, jednorodna, wieczna, niepoznawalna zmysłowo.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 12-03-2021 | Arminius | Frida Kahlo. Kochanka Trockiego i Baker |
Frida Kahlo była uznaną meksykańską malarką, tworzącą w manierze surrealizmu - prymitywizmu. Niektórzy uważają ją także za wczesną wyrazicielkę idei feminizmu w sztuce - jakkolwiek takie twierdzenie wydaje się być nadinterpretacją. Zainteresowanych artystycznym dorobkiem artystki - odsyłam do podlinkowanego materiału. Tymczasem skoncentruję się na innym wątku, równie ciekawym, a związanym z osobowością meksykańskiej divy. W jej biogramie wikipedowskim znajduje się następujacy fragment: "17 września 1925 Frida została ofiarą wypadku komunikacyjnego, w którym zderzyły się ze sobą autobus i tramwaj. Frida znalazła się w grupie najbardziej poszkodowanych pasażerów[2]. W następstwie tego wypadku u dziewczyny doszło do szeregu poważnych urazów: złamania kręgosłupa, złamania obojczyka, połamania żeber, złamania miednicy, 11 złamań prawej nogi, złamania i zwichnięcia prawej stopy, zwichnięcia ramienia. Ponadto stalowy uchwyt poręczy autobusu przebił jej podbrzusze i macicę, co przekreśliło jej szanse na macierzyństwo. W wyniku odniesionych urazów, Frida 3 miesiące spędziła w odlewie gipsowym, którym unieruchomiono jej ciało. W trakcie rekonwalescencji, Frida usilnie pracowała nad tym, aby powtórnie stanąć o własnych siłach i nauczyć się chodzić. Pomimo osiągnięcia wyznaczonego przez siebie celu, przez resztę życia doświadczała nawrotów bólu i dolegliwości pourazowych, które nieraz zmuszały ją do pobytu w szpitalu. Z tego powodu w swoim życiu przeszła także 35 operacji, głównie nakierowanych.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 19 (przedawniony) | | 11-03-2021 | Arminius | Czy Platon i Arystoteles trafią na śmietnik historii? |
W zachodzącym procesie dekonstrukcji i rekonstrukcji cnót, wartości i ideii stanowiących kamień węgielny USA i - generalnie - całego Zachodu, pojawił się kolejny, radykalny ( i radykalniejszy od dotychczasowych) wątek. Jest to krytyka klasyków starożytnej Grecji i Rzymu (Platon, Arystoteles i tak dalej...), którym zarzuca się stworzenie fundamentów opresyjnego systemu suprematyzmu Białych, z rasizmem, kolonializmem i niewolnictwem. Czy Platon i Arystoteles trafią w USA wkrótce na śmietnik historii?? Jeżeli tak się stanie, na naszych oczach literalnie zacznie się "wcielać w życie" spenglerowski zmierzch i upadek Zachodu. Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału.
"For example, the following article is about Dan-el Padilla Peralta, a highly regarded Professor of classics at Princeton. He’s black, was born in the Dominican Republic, and at a young age fell in love with Greek and Roman literature, winding up getting degrees from Princeton, Oxford, and Stanford, then returning to Princeton to teach. At some point in this odyssey (which also involved a hard childhood), he decided that the classical literature he loved and taught was actually being used to undergird racism and white supremacy. In fact, he claims that it’s had that effect since the Enlightenment. He’s now thinking about leaving the field, perhaps after he’s contributing to dismantling it. It’s manifestly clear that the author of the piece, Rachel Poser (an editor.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 10-03-2021 | Arminius | Wydepilowane jądra Jessiki Janiv |
Według definicji wikipedycznej "transsubstancjacja lub przeistoczenie - w teologii katolickiej oznacza rzeczywistą przemianę substancji podczas Eucharystii: chleba (hostii) i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa", przy czym zarówno chleb jak i wino nie zmieniają swoich postaci i właściwości. Kto chce niech sobie wierzy w to co powyżej. Ja nie wierzę. Jednakże jestem w swej logice niewiary w cuda konsekwentny i nie wierzę także w innego rodzaju magię, to jest przemianę transwestytyczną - czyli przeistoczenie się mężczyzny ze wszystkimi cechami maskulinistycznymi w rzeczywistą "pełnowartościową" kobietę. Intrygującą zagadką jest dla mnie to, iż wielu z tych, co się naśmiewają z pierwszego cudu, oburza się na tych, co się naśmiewają z drugiego cudu. Niekonsekwencja takiej postawy jest uderzająca. Do wywodów jak wyżej zainspirował mnie przypadek niejakiej Jessiki Janiv, która zasłynęła z tego, iż zjawiała się w salonach kosmetycznych dla kobiet i żądała wydepilowania/nawoskowanie jej...jąder. Gdy kobiety kosmetyczki w owych salonach odmawiały, tłumacząc się bądź to brakiem umiejętności (salon dla kobiet nie dla mężczyzn) bądź też dyskomfortem wykonywania takiej czynności ze względów kulturowo - religijnych - Janiv skarżyła je do sądu, zarzucając im...dyskryminację. Pytanie pierwsze brzmi, kto tu kogo dyskryminował? Pytanie drugie brzmi, czy ktoś kto ma jądra które ciągle należy depilować zasługuje na miano kobiety???
Zainteresowanych problemem odsyłam do podlinkowanego materiału... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 03-03-2021 | MaxGolonko3 | Czy należy być empatycznym wobec kosmitów? |
Tylko dzięki możliwościom kosmicznego teleskopu HST ustalono, że lodowy obiekt o nazwie P/2019LD2(LD2) prawdopodobnie zbliżył się do Jowisza około dwa lata temu. Planeta następnie skierowała gościa z pasa Kuipera na współorbitalne położenie z grupą asteroid trojańskich. Symulacje pokazują, że za około 500 000 lat istnieje 90% prawdopodobieństwa, że obiekt ten zostanie wyrzucony z Układu Słonecznego i stanie się kometą międzygwiazdową. *** Innymi słowy ma szansę dolecieć i ekscytować kiedyś kosmitów pod inną gwiazdą jako egzotyczny gość powstały gdzieś indziej niż lokalne ciała kosmiczne ich. Cieszę się ich szczęściem. Czy coś w tym dziwnego? Ja bym mógł nawet zafundować orgazm kosmitce oralnie gdyby czysta była i poprosiła www.nasa.g(*)t-stop-near-jupiters-asteroids | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 02-03-2021 | hanging_bishop | Naturalizm |
Świat gdzie braknie elegancji Determinacja Zaciekłość, tak! Złapany w potrzask - odgryź nogę! odgryź rękę... głowę? Tarzaj się po śniegu Aż do znieczulenia... Goń, goń, goń! A gdy braknie tchu Zabierz oddech drugiemu Tu nie ma patów Nie ma kurtuazyjnych uścisków dłoni Korytarze mają ściany Prześwity ułudą celów Natura - tyran nad tyrany! Jeśli spróbujesz, ośmielisz się, Ona przyciśnie cię do ziemi Woda płynie tam gdzie jej wygodnie Zawsze Tak samo Ty Ludzie to skały Ludzie to piasek Ludzie to tamy Ludzie to chrust Ludzie to siano Najsilniejszy potok kruszy skały, niesie piasek, niszczy tamy, zabiera chrust i siano... |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 12 (przedawniony) | | 28-02-2021 | MaxGolonko3 | Czy świat jest zdeterminowany |
Nie jest. To udowodnili fizycy w eksperymentach na nierówności Bella. pl.wikipedia.org/wiki/Twierdzenie_BellaNatura losuje zdarzenie (np wynik zderzenia fotonu z czymś) w ostatniej chwili i kilka różnych efektów jest całkiem możliwe. Inaczej mówiąc nawet jakiś bóg znający wszystkie cechy/stany wszystkiego nie jest w stanie przewidzieć przyszłości. Żyjemy w świecie losowym gdzie pewne rzeczy są nieprawdopodobne ale 100% przewidywalności nie ma i nie ma ona sensu. Miłego | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 26-02-2021 | Arminius | Apel o obiektywizm przy pisaniu ludowej historii Polski |
Pojawił się niedawno nad Wisłą fenomen, który określiłbym - za tytułem jednej z książek - koncepcją "ludowej historii Polski". Jest to - wydaje mi się - odprysk procesów zachodzących na Zachodzie, szczególnie w USA i GB, gdzie dokonuje się od kilku lat głębokie przewartościowanie kulturowe, znajdujące swój wyraz w burzeniu pomników i zmienianiu patronów ulic czy instytucji. Takie ujęcie historii Polski z perspektywy chłopa, który stanowił zawsze zdecydowaną większość społeczności zamieszkującej polskie ziemie jest jak najbardziej wskazana. Bo do tej pory zbyt często ukazywano tę historię z innej perspektywy, nie uwzgledniającej w praktyce czynnika chłopskiego, jako istotnego elementu dynamiki procesów historycznych, bądź też traktującej ów czynnik w sposób tendencyjny. Stąd z zadowoleniem należy powitać publikacje o Szeli, Rabacji, buntach chłopskich, znoszeniu pańszczyzny, hajdamaczyźnie, strajkach chłopskich w latach 30 - tych ubiegłego wieku. Jednakże przeglądając owe pozycje jak również - przede wszystkim - wysłuchując wywiadów z ich autorami ( żadnej jeszcze gruntownie nie czytałem) dochodzę do niepokojącego wniosku, że także ludowa historia Polski nie jest pisana w pełni obiektywnie. Bo uwypuklając należycie rolę szlachcica i księdza w dziele "zniewolenia" i eksploatacji chłopa, pomija znaczenie w tej opresji czynnika żydowskiego. A był on w tym trójkącie opresji po prostu newralgiczny. Wiedzieli o tym - co oczywiste - sami chłopi, do wniosków też takowych dochodzili wybitni.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |