 |
Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 18-09-2023 | okragly | racjonalizm to iluzja |
nie ma JA, nie ma WOLNEJ WOLI, nie ma RACJONALIZMU pewna racjonalistka dodała sobie przedrostek chętnie, cwana kotka, zawsze spada na 4 łapy, a psy szczekają  racjonalizm to iluzja | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 25 (przedawniony) | | 16-09-2023 | okragly | JA okrągły |
JA to iluzja, wychowałem sie na wsi, gdyby matka wsadziła mnie do stada swoich kur, byłbym kogutem, piałbym na okrągło, byłbym kogutem, królem stada gdyby mnie zostawiła z stadem psów, bylbym psem, wył do księżyca, spał skulony w kącie, biegał na 4 nogach, wyczuwał padline na 4 km gdyby mnie matka zostawiła polakom byłbym anty ruski gdyby mnie matka zostawiła żydom byłbym anty polski gdyby mnie matka zostawiła w USA, wiedziałbym że rządzimy światem, jesteśmy we wszystkim najlepsi a meksykanie czy czarni to podludzie gdzie chciełabyś się urodzić? w USA najbogatszym kraju biednych ludzi? panów polskich patoelit? bym wybrał Rosje (mają najmniej libków) i tam zbudował raj, komunę (warunkiem powstania jest antyliberalizm). To nie przypadek że komunizm powstał w Rosji  dają każdemu po 10 ha ziemi, za darmo, tak było w raju JA to iluzja  walczymy pomiędzy sobą, pomiędzy iluzjami coś czuje, że dzisiaj przegiąłem z piciem  w raju nie miałbym potrzeby pic | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 31 (przedawniony) | | 13-09-2023 | Hamerlik Konopka | Umowa wolna od przemocy i tajemnic |
Umowa jako dobrowolne współdziałanie różnych osób, w celu osiągnięcia wspólnych korzyści. Naturalnie i łączne działanie ludzi wolne od wzajemnej przemocy i od wzajemnych tajemnic.
Ktoś uznał, a nawet uznały tak duże grupy społeczne, że można naturę umowy zmienić wprowadzając do niej prawo do przemocy i tajemnic.
Spotkałem tu i tam ludzi, którzy sądzą, że bez tajemnic i przemocy umowy nie mogą zaistnieć.
Stąd moje pytanie, czy należy tolerować kulturę, która kwestionuje naturę umowy propagując tajemnice i przemoc? Czy należy ulec i poddać się jej? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 29 (przedawniony) | | 09-09-2023 | In The Mind | NIC nie może istnieć... a jednak COŚ istnieje. |
Czy nic może istnieć? Co to za pytanie! Oczywiście, że nie może. To wynika z definicji tego pojęcia. To samo gdy zapytamy: czy z niczego może coś wynikać etc. Czemu więc tak wielu racjonalnych myślicieli, naukowców, również współczesnych, a może przede wszystkim współczesnych, dopuszcza coś takiego jak powstawanie "z niczego" albo całkowita anihilacja?
Nie będę pierwszy, który powie, że: nic nie mogłoby uprzedzać powstania czegokolwiek - gdyż z takiego stanu żadne istnienie nie mogłoby zostać wyprowadzone czy też samo się wyprowadzić... nie byłoby bowiem niczego co by mogłoby to uczynić czy też rozpocząć jakieś reakcje fizyczne.
Twierdzenie niby oczywiste, a nawet banalne... jego konsekwencje są jednak wręcz nie do ogarnięcia. Powiem tu o dwóch podstawowych konsekwencjach tego twierdzenia. Wynika z niego, że:
1. każde istnienie musi uprzedzać jakieś inne, gdyż nie może go uprzedzać nic;
2. ze względu jednak na to, że żadne istnienie nie pochodzi samo z siebie i w tym sensie kiedyś miało swój początek, powstało w ramach jakiejś reakcji, odziaływania między już istniejącymi bytami - nie można wskazać takiego istnienia (bytu, cząstki etc.), które byłoby od zawsze - - skoro jednak nie można również założyć, że tym czymś było nic - - - to znaczy, że nie można w sensie fizycznym ustalić pochodzenia istnienia jako takiego, jako sumy (skończonej bądź nie) bytów, gdyż każda taka próba prowadzi do założenia jednej z dwóch fizycznych niemożliwości: powstania czegoś z niczego oraz istnienia.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 01-09-2023 | saskun | Czy metafizyka jest bezużyteczna? |
Jestem na studiach i chodzę na zajęcia z filozofii. Metafizyka, którą mi podano, była taka, że zasadniczo jest to badanie natury rzeczywistości. Nie rozumiem tego, jak postrzegamy świat przez subiektywną soczewkę, jak możliwa jest metafizyka? Wygląda na to, że brak możliwości spojrzenia na świat poza subiektywną soczewką uniemożliwia poznanie, jaki on jest obiektywnie. Czy to nie czyni metafizyki bezużyteczną? Czy coś źle rozumiem? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 30-08-2023 | mamir5 | Temat przemocy |
Jestem studentką we Francji i przez cały rok studiujemy temat „Przemoc”.
Musimy badać różne aspekty „przemocy” z różnych perspektyw: filozofii, literatury, antropologii, socjologii, psychologii itp.
Mówiąc wyczerpująco, jakie są, zdaniem tournee, różne aspekty przemocy, które należy zbadać, aby właściwie zrozumieć temat? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 57 (przedawniony) | | 28-08-2023 | szarley | Wątpliwości |
Zdaję sobie sprawę, że na forum rzadko zaglądają ludzie skłonni do refleksji i wątpliwości i w ślad za tymi idącymi dyskusji, a jednak spróbuję poruszyć problem poważny
Wiele lat pracowałem nad poprawą bezpieczeństwa pracy pracowników, głownie w kopalniach ale też w atmosferze wybuchowych pyłów i gazów.
Projektowanie zabezpieczeń w kopalniach Polski, Niemiec, Rumunii nie budzi wątpliwości Projektowanie zabezpieczeń we francuskich, belgijskich czy hiszpańskich młynach też.
Co jednak sądzić o pracy nad zabezpieczeniami kopalń czy młynów w Korei? Tam rządzi nieprzyjemna dyktatura Co sądzić o kopalniach Afryki, w których pracują 12-letni chłopcy? Indie, Indonezja.... ?
Nie miałem takich ofert, pytanie jest czysto teoretyczne, ale ważne
Jeśli niektóre moje pomysły zostały wykorzystane bez mojej zgody w kopalniach, zatrudniających dzieci, nie będę się apelował o zakaz ich stosowania. Powinienem?
Uprzedzam, wypowiedzi nie na temat będą kasowane | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 27-08-2023 | fahai8 | Co Kartezjusz sądził o matematyce? |
Wiem więc, że to brzmi jak bardzo głupie pytanie: Kartezjusz jest matematykiem i racjonalistą, a jego liczne cytaty na temat wyższości matematyki jako źródła pewności uznałyby moje pytanie za głupie. Ale czytając notatki z zajęć, zdałem sobie sprawę, że nawet sam Kartezjusz nie uważał matematyki za wiarygodne źródło wiedzy (wraz z dowodami empirycznymi i filozofią), ponieważ wierzył w istnienie małego dżina. Czy on sobie zaprzecza, czy coś przeoczyłem? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 31 (przedawniony) | | 25-08-2023 | okragly | zostaliśmy sformatowani na niewolnikow |
zostaliśmy sformatowani przez patoelity (mafie) na libków niedorozwojków, ze nie wyobrażamy sobie swiata bez patoelit (mafii), kapitalizmu (wyzysku), ale wyobrażamy sobie koniec świata, choć wiadomo, że prędzej się skończy liberalizm - kapitalizm, niż nastapi koniec swiata.
czy MY, będąc libkami niedorozwojkami, mozemy wyobrazić sobie, co i kiedy będzie po liberalizmie? NIE! żaden niewolnik nic nigdy nie wymyslił powtarzamy tylko to co nam wgrywają patoelity (POPiS) | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 23-08-2023 | ozorio | Użyteczność filozofii a użyteczność nauki |
Jakie problemy/pytania filozofia może rozwiązać, a nauka nie? Jeśli porównam zawody takie jak zawód medyczny z zawodami ekonomicznymi lub prawniczymi, granice problemów, które każdy z nich próbuje rozwiązać, są jasne. W przypadku filozofii i nauki granice te są mniejsze. Dzięki | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |